Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Розпитування в начальника відділу дозвільної системи ГУ МВС України
( 3 Votes )
Написав Waldemar Oldak Переглядів - 20766   
Вівторок, 12 серпня 2008 20:51

Журналістка розпитувала в начальника відділу дозвільної системи управління громадської безпеки ГУ МВС України у Львівській області Володимира Цікала:

 

- Скільки дозволів на право придбати зброю отримали жителі Львівської області з початку року?

- Хто має право придбати зброю?

- Що необхідно зробити для отримання дозволу на придбання зброї?

- Як реєструвати придбану зброю?

- Наскільки ця процедура, на ваш погляд є ефективною? Можливо, вона потребує змін: спрощення або, навпаки, введення додаткових умов?

- Які можливі причини відмови у видачі дозволу на придбання зброї?

- Чи потрібно з часом перереєстровувати зброю?

- В яких випадках людина, яка має зареєстровану зброю, може її використати?

- На яку зброю не потрібно оформлювати дозвіл?

- Як відслідковується незареєстрована зброя?

- На вашу думку, чи не призведе збільшення зброї в населення до погіршення криміногенної ситуації? Чи є у нас мода на зброю?

*********************
- Скільки дозволів на право придбати зброю отримали жителі Львівської області з початку року?

- З початку року видано 1 900 дозволів на право придбати зброю. Це - майже на рівні минулого року, за такий же період 2007 року було видано 1 890 дозволів.
- Хто має право придбати зброю?

- Є декілька категорій, що мають право на придбання зброї. Мисливську вогнепальну нарізну зброю може придбати кожен громадянин України, що досягнув 25-річного віку. Гладкоствольну - будь-який громадянин, що досягнув 21-річного віку. Громадяни, яким виповнилося 18 років, можуть придбати газову зброю та пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджені гумовими кулями.

Щоправда, пристрої для відстрілу патронів, споряджених гумовими кулями, дозволені лише певному переліку осіб. Зокрема, працівникам правоохоронних органів: прокуратури, судів, міліції, податкової міліції й адміністрації, антимонопольного комітету, митниці, і їх близьким родичам. Крім цього, дозволено військовослужбовцям строкової служби, контрактникам, журналістам, членам охорони громадського порядку і державного кордону, державним службовцям, народним депутатам. Також на цю зброю мають право особи, які беруть участь у кримінальному судочинстві. Йдеться про тих, хто проходять як свідки у певній кримінальній справі. Якщо свідок відчуває, що на нього чинять тиск, погрожують, він може звернутися із заявою про захист шляхом надання дозволу на придбання такого пристрою. Під час попереднього слідства - до слідчого прокуратури чи слідчого МВС, якщо ж матеріали вже в суді, то до судді, який веде справу.

- Що необхідно зробити для отримання дозволу на придбання зброї?

- В принципі, переліку документів, який потрібно подати для отримання дозволу, однаковий для усіх видів зброї. Слід подати довідку про судимість/несудимість, її видає управління інформаційних технологій ГУ МВС України у Львівської області. Також слід подати медичну довідку на об'єкт дозвільної системи, форма 127. Для цього спершу потрібно пройти обстеження у нарколога і психіатра. Це схоже до того, як проходять медогляд для оформлення водійських прав. Форму 127 видає поліклініка МВС на вул. Замарстинівській, Львівська обласна госпрозрахункова поліклініка на вул. Хімічній, поліклініка СБУ, «Львівської залізниці».

Якщо людина вперше купує гладкоствольну або нарізну зброю, або пристрій для відстрілу патронів, споряджених гумовими кулями, вона повинна пройти навчання. Навчання у Львові проводять «Військове товариство мисливців та рибалок» та мисливський магазин «Спіраль». Там людина вивчає будову зброї, вправляється в стрільбі, а потім перед комісією здає залік.

Є комісія, яка приймає заліки. Вартість - 72 гривні.

Якщо громадянин оформляє дозвіл для придбання мисливської зброї, йому також обов'язково слід оформити поліс страхування цивільної відповідальності перед третіми особами. Це страхування, відповідно до постанови Кабінету Міністрів, є обов'язковим. Поліс коштує 51 гривню і видається на три роки.

Зібравши всі ці документи, людина складає заяву, оплачує квитанції за послуги дозвільної системи - 27 гривень, та за дозвіл на придбання і зберігання - 42 гривні 46 копійок, й подає їх у наш «Дозвільний офіс».

Якщо все нормально, то ми видаємо дозвіл на придбання. Він діє протягом трьох місяців. За цей час людина може придбати собі зброю в будь-якому спеціалізованому магазині на території України. Якщо ж хоче придбати поза межами України, то, окрім дозволу на придбання, вона звертається за дозволом на ввіз зброї з-за кордону. Вказується, конкретно з якої країни хоче привезти.
- Як реєструвати придбану зброю?

- Протягом десяти днів після придбання зброї власник має прийти у той же орган МВС, де він отримав дозвіл на придбання зброї, і зареєструвати її. Пишеться ще одна заява-посвідчення на носіння і зберігання такої зброї.

- Наскільки ця процедура, на ваш погляд є ефективною? Можливо, вона потребує змін: спрощення або, навпаки, введення додаткових умов?

- Така процедура є реальною і найбільш ефективною. Спершу треба отримати дозвіл на придбання і зберігання, а потім можна придбати зброю, а не навпаки.

Коли людина вирішує придбати зброю, ми перевіряємо її повноцінно. Окрім довідок про судимість/несудимість, медичної довідки, підготовки, бажаючого придбати зброю перевіряє ще й дільничний інспектор за місцем проживання. Дільничний оглядає, чи є умови для зберігання зброї в помешканні. Має бути металевий або надійний дерев'яний ящик для зберігання. Крім цього, спілкується з ріднею, сусідами, чи ця людина нормально поводиться в сім'ї, побутових умовах.
- Які можливі причини відмови у видачі дозволу на придбання зброї?

- У випадку, якщо людина судима, і ця судимість не знята в законному порядку. Якщо людина була судима за тяжкі чи особливо тяжкі злочини. Або якщо дільничний дізнається, що заявник у побуті поводиться агресивно, скандалить, зловживає алкогольними напоями, є нестабільним. 
- Чи потрібно з часом перереєстровувати зброю?

- Так. Посвідчення на носіння і зберігання зброї дійсне протягом трьох років. Для його продовження треба завчасно звернутися в «Дозвільний офіс» і перереєструвати зброю. Людина оплачує послуги, знову оформляє страхівку і медичну довідку.
- В яких випадках людина, яка має зареєстровану зброю, може її використати?

- У цілях мисливства. Але також зброю можна використати для захисту себе, своєї родини, свого помешкання, в тому числі й мисливську, якщо є реальна загроза життю, здоров'ю.
- На яку зброю не потрібно оформлювати дозвіл?

- На пневматичну зброю, швидкість польоту пулі якої не перевищує 100 метрів за секунду, та калібр не більше 4,5 мм. Якщо швидкість більша, і калібр більший - тоді потрібно реєструвати. Проте якщо параметри не сходяться, наприклад, швидкість польоту пулі - 300, 400 метрів за секунду, таку привозять з Іспанії США, але калібр лише 4,5 міліметри, то теж дозволу не потрібно.
- Як відслідковується незареєстрована зброя?

- В органах внутрішніх справ склалася практика, що двічі на рік - у березні і листопаді - проводяться місячники добровільної здачі зброї. Ця практика доволі ефективна.

Щоразу ми даємо вказівку у кожен райвідділ, щоб якомога повніше поінформувати жителів району про цей захід, а також через ЗМІ.

Під час місячника кожна людина може прийти і здати зброю. Якщо вона підлягає реєструванню, то може зареєструвати її в особисте користування. Наприклад, від діда-прадіда залишилася мисливська рушниця. Людина, що принесе цю рушницю під час місячника, не нестиме адміністративної відповідальності за її зберігання, і може зареєструвати її відповідно до процедури. Таку зброю ми скеровуємо в експертно-криміналістичний центр, де у всеукраїнській базі перевіряють, чи з її допомогою не скоєний злочин, чи вона не викрадена, не втрачена, відстрілюють її. Якщо зброя виявляється «чистою», ми реєструємо її людині у власність.

Тим часом зброя армійських зразків не підлягає реєстрації. Під час місячника її можна просто здати, і в такому випадку людина звільняється від кримінальної відповідальності за її зберігання, також можна здати боєприпаси.

Якщо подивитися на статистику, то під час останнього місячника добровільної здачі зброї - у березні 2008 року - всього до органів внутрішніх справ Львівської області добровільно здано 141 одиницю зброї. З них нарізної зброї армійських зразків - 3 одиниці, нарізної мисливської - 10, гладкоствольної мисливської - 128. Крім цього, мешканці області здали 256 одиниць боєприпасів. З них 253 - армійських зразків, 3 - боєприпаси до мисливської нарізної зброї.

Наприклад, 9 березня громадянин К., житель міста Мостиська, добровільно здав у Мостиський райвідділ міліції «Карабін» військового взірця часів Другої світової війни, калібру 7,62 мм. 10 березня громадянин Ф., житель міста Кам'янка-Бузька, здав в Кам'янко-Бузький райвідділ 206 штук боєприпасів калібру 7,62 мм до нарізної вогнепальної зброї армійських зразків. 13 березня громадянка П., жителька міста Львова, добровільно здала в Галицький райвідділ два пістолети марки «Вальтер» та 43 боєприпаси до них. Така зброя реєстрації не підлягає.

Проте зі 128 одиниць гладкоствольної мисливської зброї, які здали в березні, думаю, близько 90% буде зареєстровано в особисте користування для полювання.
- На вашу думку, чи не призведе збільшення зброї в населення до погіршення криміногенної ситуації? Чи є у нас мода на зброю?

- Загалом на обліку в органах внутрішніх справ Львівщини перебуває 28 439 власників вогнепальної мисливської зброї, в них на обліку перебуває 33 443 одиниці зброї. Зокрема, 30 134 одиниці гладкоствольної зброї, 3 173 одиниці нарізної зброї, 386 одиниць комбінованої зброї. Крім цього, на обліку є 15 979 одиниць газової зброї.

Більшість людей виробляє дозволи для придбання мисливської зброї. Полювання у нас справді популярне, маємо в області багато мисливських угідь. Якщо проаналізувати, то помітних сплесків придбання зброї немає.

Хоча понад 30 тисяч одиниць зброї для області - це все-таки суттєво. У нас її більше, ніж в інших областях Західної України - Тернопільській, Закарпатській, Івано-Франківській, але в нас і населення області більше. Якщо ж порівнювати кількість зброї з тією, що є в Київській, Донецькій, Одеській, Дніпропетровській областях, то ми десь на рівні, у нас навіть її дещо менше.

Загалом я вважаю, що краще нехай буде зброя зареєстрована, ніж не зареєстрована. Як показує практика, зареєстрована зброя не використовується у злочинних цілях. Звісно, трапляються й такі випадки, але це винятки. Незареєстровану зброю можуть використати в злочинних цілях. Якщо злочинець знає, що мисливська рушниця не зареєстрована, він може зробити з неї обріз, використати її в злочинних цілях або продати ще комусь.

Юлія Поліковська ZAXID.NET

 

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Загальне законодавство

Інші нормативно-правові акти

Кінологія (законодавсвто, інструкції, правила)

Законодавство для мисливців

Регіональні розпорядження

Powered by HuntingUkraine.com