Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Дерево динозаврів повертається в Карпати
( 4 Votes )
Написав Пустельник Переглядів - 24901   
П'ятниця, 30 травня 2008 15:48

У доісторичні часи в його мереживному затінку прогулювалися динозаври. Можливо, тому нині цю рослину називають викопною. Зледеніння, що скувало значну частину планети,  обернулося страшним лихом для усього рослинного світу. Багато рослин загинуло від лютих морозів, інших стерли з лиця землі льодовики, однак цьому дереву все ж вдалося вижити. На його щастя, льодовикова лавина завмерла, не докотившись до Китаю. І тепер це диво повертається  у наші Карпати завдяки старанням спеціалістів національного парку „Сколівські бескиди”.

 

Науковий співробітник цієї установи Андрій Колодяжний  розповів, що гінкго дволопатеве - єдиний і останній вид голонасінних рослин із родини гінкгових, які з’явилися понад 200 млн років до нашої ери. Воно точно існувало в епоху динозаврів, і достовірно встановлено, що в крейдяний період росло найбільше його видів (аж 11) у тих частинах світу, які тепер нам відомі, як Азія, Європа, Північна Америка.

65 млн років тому через різноманітні природні катаклізми залишився лише один.

Фактично це дерево - перехідний варіант від листяного до глицевого, адже на планеті ставало дедалі холодніше. Листова пластинка ще є, але на ній уже помітно глицеву прожилку.

Гінкго вижило в Китаї, і монахи-будисти культивували його, адже воно має численні лікувальні властивості. З релігійних мотивів це дерево завезли й у Японію та Корею. Ці дерева вважають священними, ростуть вони біля храмів. У природі збереглися на незначній площі в горах до висоти 1800 м над рівнем моря.

Першим звернув увагу на цю рослину і описав її лікар голландського посольства в Японії Енгельберт Кемпфер у 1690 році. Він назвав її “гінкго” ( у перекладі з японської – “срібний плід” або “срібний абрикос”).

Гінкго дволопатеве - дводомне, листопадне дерево, висотою до 40 м і до 4,5 м у діаметрі, форма крони пірамідальна, згодом стає розлогою. Листки прості шкірясті, зібрані в пучки по 3-5 шт. на довгих черешках, віялоподібні, розміром 10х12 см, світло-зеленого кольору, восени золотисто-жовті, взимку опадають. Плоди схожі на дрібні жовті сливи 1,5-2 см у м’ясистій оболонці, в середині двогранне ядро солодкувате на смак, їстівне. Насінини дозрівають у жовтні.

Цікаво, що гінкго – перша голонасіннева рослина, в якої були рухомі сперматозоїди. Насінини гінко не мають періоду спокою і можуть прорости, щойно зародок досягне свого максимального розвитку.

Саме дерево – дводомна рослина. Його чоловічі та жіночі репродуктивні органи ростуть на різних деревах. Та садоводи мають можливість виправити природу з допомогою щеплень.

Дерево дуже довговічне, відомі екземпляри віком до 2000 років. Зрілості досягає в віці 25 – 30 років.

Нині на території України вирощують у багатьох ботанічних садах і дендропарках. На Сколівщині можна побачити цей релікт у дендропарку школи-інтернату.

Гінкго може витримувати значні коливання температури. Росте здебільшого на добре освітлених сонячних ділянках, полюбляє м’які ґрунти, найкраще для нього - піщаний суглинок, але добре приживається і в інших умовах, на бідних і щільних ґрунтах різної кислотності, стійке до засухи і забруднення повітря,  до шкідників і різних грибкових захворювань, добре реагує на сніг і град, підвищений вміст вуглекислого газу, тож придатне для озеленення великих міст.

До речі, це єдина рослина, яка вціліла після атомного бомбардування в Хіросімі.

Росте відносно повільно: через 10 – 12 років сягає висоти 6 м, приблизно тоді ж крона починає заокруглюватись і плодоносити за наявності чоловічих особин. Гінкго використовують у парковому господарстві, для формування ландшафтів, як затінкоутворююче дерево.

Розмножується насінням, здерев’янілими живцями. Насіння очищують від оболонки, висівають восени або стратифікують і висівають весною. Живцюють у холодний парник або відкритий ґрунт живцями приросту поточного року з визрілою деревиною. Цінність гінкго у фармаколії важко переоцінити. Екстрат дерева в китайській народній медицині використовують для покращання пам’яті. Сучасні біохімічні дослідження довели, що найбільшу цінність становить саме листя, яке містить безліч біологічних речовин і натуральних природних стимуляторів  величезної життєвої сили, загалом близько 160 видів корисних речовин.

Препарати, виготовлені з гінкго, володіють трьома найважливішими цілющим властивостями: покращують циркуляцію крові в більшості органів і тканин, навіть мікроциркуляцію в невеликих капілярах; перешкоджають згущенню крові, зумовленому різними захворюваннями і розладами центральної нервової системи.

Лікарські препарати, виготовлені із висушеного листя цього дерева і подрібнені в порошок, мають надзвичайно діючу силу. Нині  гінкго – одне з  п’яти лікарських рослин, які найбільше купують. Лише американці платять за продукти з рослини, що „продовжує життя”, 500 млн доларів у рік!

Як зазначив директор національного парку Сколівські Бескиди Василь Бандерич, програма з розведення та вирощування гінкго дволопатевого   тут розрахована на 5 років.

За цей період необхідно створити плантацію, призначену для заготівлі листя (загальною кількістю -  10 тисяч одиниць) і забезпечити стабільне вирощування посадматеріалу (щонайменше 5 тисяч у рік).

Нині вже закладено дві  невеличкі маточні плантації в Крушельницькому та Сколівському лісництвах.

Це дерево неабияк урізноманітнить видовий склад рослинності наших Бескид, бо ж зачаровує своєю вишуканою красою.  Навесні його гілки одягаються світло-зеленими листочками; влітку листя темнішає, а восени сяє сліпучою позолотою.

 


Джинсы это самая практическая одежда на каждый день. Они актуальны во все времена и для для всех возрастов. Особенно выгодны для детей. Детские джинсы всех размеров, расцтветок и для любого сезона и возвраста представлены на сайте интернет-магазина modniki.com.ua.

 Коментарі  

 
#2 ivans 15.07.2011 08:48
Недавно бачив у "Садовому центрі"
 
 
#1 мирун 14.07.2011 15:31
Чи можливо придбати саджанець Гінкго??. Коли так ,я обов"язково куплю. Будь ласка дайте знати.
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com