Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Матчева ловля, або дальний закид поплавка
( 13 Votes )
Написав Administrator Переглядів - 9145   
П'ятниця, 03 липня 2009 09:26

matchfishing

Попри те, що тема матчевої ловлі, здавалось би, широко висвітлена в тематичній пресі та на різноманітних інтернет-ресурсах, все ж питань в цій галузі не меншає. Якою повинна бути вудка? Яка жилка? Який поплавок? Як змонтувати комплект? Ми вирішили написати статтю, де б в короткій та доступній формі дати відповіді на ці та інші питання. Матчева ловля стає неперевершеною завдяки результативності не тільки навесні, коли рибалці дозволено користуватися лише одною «поплавчанкою» з одним гачком, але й відкриває неабиякі можливості під час всього сезону «відкритої води». Технічно матчева ловля не є легкою. Аби засвоїти техніку, потрібен час, та все ж мета виправдовує засоби, адже мова йде про ловлю дуже великої риби і тої, яка до берега близько не підходить. Ми опишемо типову матчеву ловлю без додаткових покращень та модифікацій.

Історія

 

Матчева ловля, англійська ловля, далекий закид поплавка, дальнобійка - це різні назви одного з методів поплавкового вудіння. Його придумали англійські вудильники і більшість термінів та назв пішли власне від них.

Спорядження

Вудочка

Матчева вудочкаДля цього методу ловлі використовуються вудочки довжиною 3,90 - 4,80м. Найбільш популярна довжина 3,90м і 4,20м з тестом 5-25гр. Вудочка збудована з вуглецевих волокон, складається з трьох складів і має щонайменше 15-17 пропускних кілець. Нижня частина вудочки, як правило, видовжена, зручно тримається та покрита корком або пінкою. Зважаючи на те, що цього методу ловлі використовують тонкі жилки, пропускні кільця посаджені на досить високих ніжках, аби жилка не прилипала до бланку (власне, тому так багато кілець на вудочці). Вага такої вудочки хорошої марки сягає 200 – 300 гр. Купуючи цей необхідний рибальський інвентар, варто звернути увагу на такі речі: складаючи вудку, переконатися що вона рівна та не має різних вигинів; переконатися в надійності стиків; кільця повинні розміщуватись в одну лінію, вони не повинні дивитись від осі в сторону; при спробі помаху немає бути надмірних вібрацій; верхівка після кількох тремтінь повинна залишитись нерухомою (переконайтесь в тому, що «не гуляє» у різні сторони); якщо бланк поводить себе інакше, краще його залишити і пошукати інший, не обов'язково тієї ж марки. Слід також перевірити вудочку на прогин, імітуючи зважування риби.


КотушкаКотушка

Використовуються безінерційні котушки на високій ніжці, відрізняються від інших насамперед шпулькою з відносно великим діаметром, але малим об'ємом жилки (розрахована на використання тонкої жилки). Для легкого дальнього закиду, жилка повинна бути намотана в рівень з бортиком шпулі. Ще одна особливість матчевих котушок – це їх невелика вага. Більшість матчевих котушок, особливо професійних, практично цілком виготовлені з пластику. Спортсмени-професіонали для швидкого перезакидування використовують високошвидкісні котушки, з передаточним відношенням 1:7. Швидкісне підмотування, звісно, виконується тільки без риби. Але в любительській ловлі такого особливого поспіху не має, тому задля того, аби зекономити кілька секунд, не варто витрачати великої суму для придбання надійної високошвидкісної котушки.


Жилка

 

Як ми вже зазначали, жилка повинна бути тонкою. На основну підійде жилка діаметром 0,14-0,18. Основна особливість матчевих жилок – вони мають трішки більшу густину, що дозволяє їх швидше і простіше потопити. Щоб ще більше спростити потоплення жилки, її покривають спеціальними речовинами; в їх маркуванні, як правило, присутнє слово «sinking» (опускання, падіння). Щодо кольорів, то найчастіше вони темні – чорні або темно-коричневі. Це робить більш помітним позначки маркера, що вказують на дальність закиду, хоча деякі практики матчевої ловлі переконують, що жилка повинна відповідати кольору дна.


Поплавок

Поплавки типу

Для цього методу ловлі використовуються ковзаючі або фіксовані поплавки типу «waggler», що мають видовжену форму корпусу, зміщений центр ваги і підвантаження локалізоване на кінці кілю. Підвантажений поплавок при закиді залишається близько до основного грузила, що покращує політ всієї оснастки, непідвантажений поплавок в цьому випадку працює гірше. Підвантаження може бути постійним, або змінним, зміна підвантаження досягається шляхом додаванням чи навпаки – забиранням шайб, якими підвантажується поплавок в своїй основі. Часто на поплавку пишуть його тест. Наприклад, 5+3 г означає, що підвантаження поплавка складає 5 г, а для його повного підвантаження потрібно добавити 3 гр. Всі матчеві поплавки мають довгу антену, що дозволяє їх використовувати на максимальній віддалі. Правильний матчевий поплавок має хорошу аеродинамічну форму, а зміщений центр ваги чітко орієнтує його в польоті.

Для невеликої глибини, що не перевищує 3/4 довжини вудочки використовують фіксоване кріплення, а з ковзаючим поплавком обмеження по глибині практично відсутнє.

кріплення поплавкаДля кріплення поплавка в основному використовують спеціальні матчеві кріплення. Корпус для фіксованого кріплення має два стержні, направлених у протилежні сторони: на ці стержні надягають кембріки, що фіксують кріплення на жилці. До корпусу кріплять вертлюжок з застібкою для приєднання поплавка. Корпус кріплення ковзаючого поплавка виконаний у вигляді пластикової або латунної трубочки, що вільно рухається по жилці. До цієї трубки безпосередньо або через вертлюжок кріпиться застібка для поплавка. Для обмеження переміщення ковзаючого поплавка по жилці використовують стопорні вузли, або спеціальні силіконові стопорки.

 

Грузила

 

З фіксованим поплавком грузила розміщуються ближче до поплавка, при ковзаючому - ближче до повідка. Як правило, в якості грузила використовуються дробинки, і витянуті «оливки», які підбирають відповідно до маси поплавка. Переважно більш важку «оливку» встановлюють вище інших грузил і вона призначена для того, аби остнастка швидше йшла на дно, одночасно як черга дробинок, з масою, що зменшується до повідка , служить для плавного потоплення наживки.

Крючки

 

Мабуть найголовнішою вимогою є те, щоб крючок був виготовлений з товстої проволоки, оскільки в такому випадку він переживає велике навантаження при підсіканні і виважуванні. Окрім цього, використовуючи тонкий крючок, ви можете порвати рибі губи, тому що виважування більш тривале, аніж при звичайній поплавчанці. Колір крючка обирають під наживку. Для мотиля - червоні, для ловлі на хробака (або темні насадки) - зеленуваті, чорні, матові, а для ловлі на світлі насадки (опариш, тісто) - білі крючки.

Вертлюжок

 

Остнастка до основної жилки кріпиться за допомогою вертлюжка. Його необхідність викликана тим, що закид йде на значну відстань, а наживка на крючку, може себе поводити як лопать і закручувати жилку, цим же перетворивши рибалку на страшний сон.

АксесуариРогатка

 

Стілець, підсака, садок, коробочки для наживки, набір поплавків, грузил, вертлюжків та крючків, маркер для жилки, плоскогубці, ніж, кусачки, рогатка для підкормівлі. Також потрібні підставки, що забезпечать робоче положення снасті після закидування - з потопленою жилкою і кінчиком вудочки.

Підготовка і техніка лову

Підготовка комплекту

 

В залежності від погодних умов, видимості, глибини, дальності закидування обираємо поплавок. Якщо глибина на місці лову не перевищує ¾ довжини вудочки, використовуємо фіксований поплавок. Якщо ж глибина є більшою, то ковзаючий. Кріпимо поплавок, остнастку, повідок, крючок, грузила згідно з вищезгаданими рекомендаціями.

 

Закидування

 

Техніка закидування матчевою вудочкою близька до техніки закиду спінінгом. Для того, щоб остнастка полетіла достатньо далеко, її загальна маса повинна бути значною. Хороший закид може вийти тільки тоді, коли поплавок буде опущений від кінчика вудочки на відстань 1-1,5м. Після закиду, остнастку направляємо вперед. Перед тим як поплавок впаде на воду, сходження жилки з катушки слід пригальмувати вказівним пальцем. В цей момент остнастка під масою грузил витянеться вперед. Як тільки поплавок торкається води, потрібно закрити дужку жилковкладача, і притопити жилку кінчиком вудочки (1-2 коротких різких рухів кінчиком вудочки під верхнім шаром води, нормально топитися жилка буде після того як 10-15 хвилин побуде в воді), після чого швидко відкрити дужку, і дати зійти жилці зі шпулі, до тих пір поки поплавок не виструнчиться на воді. Потім вудочку кладуть на підставки так, щоб кінчик знаходився якнайближче до поверхні води. При цьому потрібно слідкувати, щоб жилка була витягнутою. Перевірити це можна незначним опусканням вершини вудочки, в результаті чого антена поплавка піде під воду, що і буде доказом про хороший контакт «крючок - рибалка».

Тактика

 

Для перевірки глибини, находження перепадів, використовують додатковим грузило, яке чіпляють до крючка, а після примірювання знімають. Після того як знайдете потрібну глибину, на жилці водостійким маркером роблять позначку (кому як зручніше: хтось робить біля кінчика вудочки, комусь зручніше біля котушки) - вона буде орієнтиром дальності закидування. Після цього зону ловлі за допомогою рогатки прикормлюють. При перезакидуванні снасть закидують дещо дальше від прикормленого місця, щоб не налякати рибу ударом поплавка по воді, а потім підтягують в зону лову (до мітки маркером).

 Коментарі  

 
#1 va1411 21.07.2009 21:27
Да, как теперь это запомнить... Спасибо за статью. :roll: :-*
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com