Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Полювання з манком на самця косулі
( 32 Votes )
Написав Waldemar Oldak Переглядів - 28606   
Понеділок, 20 липня 2009 00:46
лови з манком на цапа
Ніякий інший вид полювання не вимагає особливої уваги мисливця, як полювання на цапа з манком. Навіть обізнані у цьому способі ловів мисливці повинні завжди вдосконалювати свої знання та доповнювати їх новими спостереженнями. Існують й поради щодо того, де і коли можна приманювати.
Згідно з нотатками одного німецького мисливця, який роками проводив відповідні дослідження в одному із вольєрів під Мюнхеном, близько 67 днів після родів самка косулі починає гонитись.
Кілька років тому я перебував у Південно-Східній Польщі під час гону косуль. З 3-го до 7-го серпня з великим успіхом полював на самців косулі із манком. Надзвичайним було те, що гін закінчився з 8 на 9 серпня. Для мене це було новинкою, досить ймовірно, що це співпало із пологами (окоченням).
Як, коли і де приманювати?
Очевидно, я не є єдиним мисливцем, який знає, що завдяки доброму наслідуванню таких звуків косуль, як залякування і писк, час неповторного полювання з манком на цапа може бути найкращим періодом у мисливському сезоні. Як мисливець і фотограф, я вже не перший рік ділюсь власним досвідом із колегами-початківцями в галузі приманювання самців косуль.
Поза сумнівом, полювання з манком має бути підкріпленим відповідною підготовкою, яка розпочинається вже у квітні, тоді, коли самці чистять роги. В такі періоди я буваю в угіддях частіше, аніж зазвичай, тому що хочу побачити місця перебування цапів. Їх зраджують території розритої землі та обтерті гілки дерев. Дивлячись на місце чищення рогів, можна також з’ясувати чи молодий цап, чи старий. Варто пам’ятати, що якщо в угіддях на одного цапа - більш як три косулі, манення не буде достатньо вдалим. Тоді самці є дуже «перевантаженими» і не реагують на наслідувані звуки. Якщо я знаходжу місця перебування самців, то мені також відомо де варто полювати з манком. Тому необхідно подбати про належний «пост» на землі чи на підвищенні. Таке місце не може знаходитися на лінії головного напрямку вітру, який дує на звіринець, щоб не налякати цапа, якого хочемо приманити. Обов’язково також потрібно підготувати стежинку до «посту»: тихий, без зайвих звуків підхід має основне значення для мисливської вдачі.
Коли треба манити?
У червні в цапів починається «лінивий період», тоді їх можна побачити винятково рідко –це період набирання сил. Ситуація змінюється на початку липня, господар починає позначати свої території. Місця витертих гілок і розритої землі дають докази мисливцю про присутність цапа на цій території.
В угіддях вже кілька років спостерігаю, що від 24 до 28 липня перед кульмінацією гону цапи дають себе легко приманити. Від 29 липня і до близько 2 серпня – пік періоду гону. Тоді я маню нечасто або взагалі цього не роблю, аби не втручатись в гін. Починаючи від 3-4серпня кіз, що гоняться є менше, і тоді самці ведуть інтенсивніше їх пошуки. Власне в такі моменти і найкраще застосовувати манок. Від 3 до 10, а навіть до 15 серпня є великий шанс того, що полювання з манком буде вдалим.
Приманюючі звуки
Як треба манити? Мисливець, полюючи з манком, має знати голоси самок косулі і знати що вони означають для цапів.
Перша серія звуків: Піск. Писк самок косуль і маленьких сарнят можна почути впродовж року. Писк косулі – це звук, який повідомляє про її присутність, наслідуваний звук не може бути зависоким, аби не переходив в писк козлятка, на який буде реагувати косуля. У деяких манках виробники налаштовують зависокий звук. Відповідно, вони не підходять до манення.
Писк повторюємо 2-3 рази, з кількахвилинними перервами, а потім робимо десятихвилинну перерву. Цап, який лежить неподалік, дуже часто блискавично реагує на писк. Можемо побитись об заклад, що ні один цап ще не появився, тому представлю цілу гамму ваблячих звуків.
Друга серія: Глухе «Піа». Починаємо наслідувати писк, переплітаючи його із звуком «Піа». Це має бути голос косулі, яка манить самця. Звук «Піа» або «Піє» можна почути тільки в період гону. Це головний ваблячий сигнал, повторюємо його три рази з короткими відступами часу (1-3 хв).
Третя серія: Звуки, притаманні ганянню гоновому. Досвідчений мисливець, без сумніву не раз зауважував, що голос, який видає косуля під час гону не обмежується тільки писком. На цей раз наслідую звуки, які є близькими до гінка. Кружляючи по вузькій дузі, косуля дає знак самцеві готовності до копуляції. Тоді вона видає винятково нижній писк, поєднаний із ваблячим «Піа», який раз голосніший, а раз тихіший (це можуть бути дві секвенції по 8-10 звуків). Кожного разу третя серія ваблячих звуків має відрізнятись від другої.
Може трапитись таке, що самець необережно підійде близько до мисливця на відстань кількох метрів. Тоді треба завмерти і, не рухаючись, почекати поки цап відійде. Через декілька хвилин можна знову манити.
Якщо мисливець одразу схопиться за зброю, цап втече голосно гавкаючи, а наступних ваблень буде страшити. Тому наляканого цапа ніколи не можна заново манити.
Четверта серія вабіння: голосний піск із розтягнутими звуками. На цей раз йдеться про те, щоб ваблений самець косулі асоціював почутий голос із ситуацією, коли біля самки знаходиться інший, не толерований нею самець. Наслідуємо дуже голосний писк із рівно голосним «Піє». Ці звуки є трохи розтягнутими. Мисливець має дуже голосно манити: Фіііп...Фіііп...Піє...Іеее...Піє...Піее!!!
Після закінчення звуків косулі слід зачекати на «пості» щонайменше 20 хвилин. Якщо передчасне покинути місце – найбільша помилка того, хто манить. Найчастіше я нікуди не рухаюсь зі місця близько години.
Голос тривоги. Особливим звуком є голос тривоги, тобто особливо голосний писк і звук «Піа». Такий голос можна почути тільки під кінець гону (я наслідую його після 10-12 серпня), коли велика кількість самок косулі закінчила гін і не сприймає наполегливих самців. Старі самці часто залишають свої території в пошуках косуль. Коли натраплять на чужих косуль, то ті втікають, стрибаючи перед ними і видаючи голосні звуки тривоги. Наслідування під кінець гону далекого звуку часто приносить вражаючі ефекти. Зважаючи на те, що не попереджаємо звуком «Піє», «Піа», то необхідно почекати 30-45 хв. Голос тривоги викликає в самців ревнощі, а це почуття буває сильнішим, аніж любов.
Waldemar_Oldak
Бажаю колегам багато вдачі у вабленні самців косулі.
Ні пуху, ні пера!

манки на самця косулі:
манок на самця косулі

... а тут аварійний варіант:

1)
manok_r_1
2)

manok_r_2

3)

manok_r_3

4)
manok_r_4
manok_r_5

****************

 Коментарі  

 
#6 dflgknteuigh 06.09.2013 21:54
скачати непроблема потрібний тільки динамік я використовую і воно працюює
 
 
#5 dflgknteuigh 06.09.2013 21:52
на андройді е електроні манки
 
 
#4 Булат 22.11.2009 21:21
Спасибі за хорошу і повчальну статтю!
Давно шукаю інформацію про те як полювати із манком на косулю!
Не підкажете де можна придбати ці манки у Львові?
 
 
#3 ostt 21.07.2009 21:49
Дякую

Тепер зрозумів краще статтю.
 
 
#2 WALLY 21.07.2009 01:22
Додав "Піск косулі" .mp3 ;-)
 
 
#1 ostt 20.07.2009 21:46
ЦІКАВО

Гарно розказали , Вальдек.

Але уявити ці звуки манення важко :-*

А чи нема де послухати ці "Піа " і т.д. в мр3 варіанті?
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com