Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Дрохва (Otis tarda) в Чехії
( 9 Votes )
Написав Олена Кос Переглядів - 11210   
Середа, 22 липня 2009 17:43
otis_tardaУ лютому минулого року чеський міністр навколишнього середовища Мартін Бурсік підписав міжнародну угоду Меморандум Порозуміння про охорону центральноєвропейської популяції дрохви. Що це означає? Які передумови виникнення такого документу? В часописі «Світ мисливства» ро ситуацію, що склалась з дрохвою в Чеській Республіці і загалом в Європі пише спеціаліст відділу навколишнього середовища південно-моравського краю Власта Скорпікова.

Дрохва в Європі представлена двома популяціями - південно-західною й центральноєвропейською. За багато років південно-західна популяція, що була розповсюджена на Піренейському півострові, дуже численна і добре розвинена популяція центральноєвропейська, яка історично обіймала простори між Німеччиною на заході, Україною на сході, Польщею на півночі і Албанією на півдні, на межі цілковитого зникнення. З деяких країн дрохва зникла вже зовсім давно. Для прикладу з Польщі, де в 1960 році жило близько 300 птахів. В інших місцях зафіксовано великий спад популяції - на Вегрзецху з близько 12 000 до 1300 осіб у 2004 році.

Ареал у Чехії і зникнення

Otis_tarda_mapЧеська популяція дрохви ніколи не була дуже численна, але через довгий період залишалася стабільною і аж до початку 80-х років минулого століття налічувала біля 40 особин. Місця, де осідали птахи - ґрунти навколо Знойму, де дрохви проживали у так званих культурних степах - на широких, безкраїх землеробських ґрунтах, місцями розділених буревіями. В період гніздування птахи юрмилися переважно в нижніх частинах полів і лугів (конюшині, низькому збіжжі і буряках), уникаючи високих рослин (кукурудзи чи соняшника). Велике значення - перш за все із точки зору доступності їжі - мали площі, що не експлуатувались інтенсивно або лежали переораними - для прикладу польові дороги, трав'яні ґрунти і необроблені поля.

Проте в другій половині 80-х років та 90-х роках минулого століття наступили великі зміни. Криза в торгівлі молоком і коров'ячим м'ясом спричинила те, що майже зовсім зникла люцерна, де власне найчастіше гніздувалась дрохва. Її місце зайняли культури не такі вже аж привабливі для цього роду - кукурудза, соняшник, соя, квасоля, мак і сафлор. У 1996 році зорано резервний військовий аеродром, який традиційно використовувався дрохвою як токовисько. Поступово також зменшувалась площі, де вирощували ріпак зимовий, який був для цих птахів найоптимальнішим зимовим кормом.

Інтенсивні роботи на землі супроводжувались використанням великої кількості гною та пестицидів. Деякі з них для дрохв є токсичними, та найбільшу загрозу вони несли молодим птахам. Інший наслідок застосування хімікатів - монокультури аграрних рослин стали стерильними, з'явилось обмеження для диких рослин, яких називають бур'янами, а також це перешкоджало існуванню менших тварин. У такому середовищі дрохва немає можливості знайти достатньої кількості їжі, перш за все тваринного походження, що має велике значення для розвитку молодняку. Застосування хімікатів пов'язано також з механізацією землеробства (в тому числі з використанням малих літаків).

До зникнення дрохви також має стосунок й полювання. До 1955 року воно було легальним, а опісля птаха занесли до категорії птахів, що знаходять під захистом впродовж року. Всупереч цьому до 1976 року фіксували випадки відстрілу, що задокументовані, а потім після чого птахи навіть не виходили на денне світло.

drohvaТому, вищезгадані негативні факти сприяли швидкому спаду популяції дрохви. У 1990 році на місцях їх традиційної зимівлі помітили тільки 10 птахів, п'ять років потому - вже тільки шість. Дрохви перестали бути складовою частиною пейзажу Чехії. Тепер спостерігають тільки випадкові „прильоти" цих птахів, проте кожного року. Останнім часом дрохв бачили біля Знойму в жовтні 2007 року. Принаймні, так розповідав один спортсмен, який часто бігає неподалік місць їх традиційної зимівлі. Він наткнувся там на групу, що складалась із 10-12 птахів, яких добре пам'ятав ще до того, оскільки народився в тих околицях і пригадує ті часи, коли дрохви бути стабільною частиною місцевого тваринного світу. Більшість дрохв, що відвідує південно-моравські низини довго там не затримувались. Єдиними винятками були три самці і три самиці, які весною зробили собі гніздо на одних менш експлуатованих землях в околицях Знойму. Це перше підтверджене гніздо дрохви в Чехії за 10 років. Там народилося одне молоде пташеня, що зафіксовано на світлинах, які зробив член місцевого мисливського союзу. Впродовж усього періоду гніздування він спостерігав цих птахів на відстані і завдяки цій людині ми маємо інформацію на цю тему.

Місце походження дрохви, на яке тепер нерегулярно вона прилітала до Чехії, не було однозначно встановлене. Однак, можна здогадуватись, що є виводки в Австрії, де на околицях Бюргерських земель і в нижній Австрії зареєстровано шість місць гніздувань. До традиційних знайомих місць гніздувань найближчим є західний Віденський округ (25 км), де за останні роки кількість дрохв швидко збільшується. Впродовж квітня 1996 року там нараховували 22 особини, а в період гніздування у 1999 році їх вже було 31, наприкінці квітня 2003 року - 40 осіб (19 самців і 21 самиця), а на початку вересня того ж року завдяки вихованим 10 молодим птахам - до 50 осіб. Варто на це звернути увагу, очевидно, потрібно очікувати що така тенденція зростатиме і утримуватиметься наступні роки.

 

Способи допомоги популяції дрохви

 

Otis_tarda_fly

 

Усі спроби охорони дрохви в Чехії мають довгу історію, проте самі результати є нікчемними. Аматорські дії, що були спрямовані на порятунок яєць і спрямованих на збереження молодняку, були гідні похвали, щоправда, не запобігли вимиранню чеської популяції дрохви. Так, охорона місць дислокації цих птахів, поєднана зі змінами господарювання на землеробських територіях, так і не була здійснена.

До нині єдине місце, де вдалось забезпечити відповідні умови, є вищезгаданий колись резервний військовий аеродром з площею 75 га в районі Боротіце. Там птахи пробули не один рік, а на прилеглих площах сільськогосподарських культур знаходили потрібну їм їжу і будували там гнізда. Проте один простір зі зручними умовами замалий для таких птахів. Потрібен ряд необхідних заходів, щоб зменшити обсяги господарювання на згадуваних місцях і збільшити популяцію. Залишити землю в її природному незайманому стані, заснування біопасовищ чи полів, насадження польових рослин та люцерни, формування трав'яних площ, обмеження використання пестицидів і т.д. - це все буде дієвим способом аби зберегти і відновити дрохву. Такий метод перевірений, адже в такий спосіб піклуються про птахів у сусідніх Чехії державах, зокрема в Австрії.

Otis_tarda_3Головною перешкодою в реалізації необхідних заходів є нестача грошей. Від власників земель, які найчастіше дають великий урожай, очікують того, аби вони не обробляли цінних рослин з метою збільшення прибутків, а перейшли на більш екстенсивні методи або загалом не упорядковували своїх ґрунтів. Аби це реалізувати потрібні значні кошти. Однак, вже давно не вдається знайти коштів не тільки на компенсацію, а й на покриття необхідних робіт.

Дрохва має останній рівень захисту в категорії чеської фауни. Створена програма, що описує розвиток популяції цього птаха в Чехії, а також в сусідніх державах, біологію категорії і її вимоги до середовища, перераховує чинники ризику і пропонує способи активізації. Вона й повинна забезпечити охорону дрохви. Чеське міністерство навколишнього середовища, на жаль, не схвалило цієї програми, отже й не буде дотацій із Державного Екологічного Фонду на реалізацію пропонованих кроків. На інші джерела підтримки не варто розраховувати, для прикладу на європейські проекти LIFE чи Програму Операційної Інфраструктури та Середовища. В такому випадку їх не треба брати до уваги, бо вони не зможуть компенсувати усі витрати і виконувати усі заходи, для прикладу регулярне косіння. Отже, це мертва точка. Дрохва немає конкретної територіальної охорони, середовище інтенсивно освоюється людиною, а пріоритетом залишається визначення економічної вартості землі.

Який стосунок буде до цього всього мати підписаний меморандум? Що зміниться опісля? Правдою є те, що меморандум нікого ні до чого не зобов'язує. Це тільки декларація про те, що ця країна серйозно замислилась про охорону цього птаха. Також вона взяла на себе всю відповідальність за центральноєвропейську охорону популяції цього виду. Хтось має зробити перший крок, який згодом дасть позитивні наслідки у покращенні, утриманні чи відновленні цієї популяції дрохви.

drop

 

drohva

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com