Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Стійка, як проблема
( 3 Votes )
Написав Олена Конькова - Переклад Юрій Руденко Переглядів - 6491   
П'ятниця, 25 вересня 2009 14:19

стійкаЗгадую смішний випадок з 1980-х років. Гуляли і пустували разом щеня сетера і щеня російського псового хорта. Їх власники були дуже задоволені такою компанією. Проте місяці через два-три щеня російського хорта стало реагувати на міських ворон та голубів дивно красивою стійкою. А щеня сетера стало мучити всіх дрібних собачок грою: «А давай я тебе, як хорт, схоплю за горло». Власники охнули, і ... славна компанія щенят розвалилася.

Учених всього світу цікавить питання формування певних рис поведінки собак. У 2004 році дослідник Сих стверджував, що мінливість навколишнього середовища сформувала тварин з високим рівнем стійкості до зовнішніх чинників. При чому мінливість їх поведінки призводить до частих помилок в різних життєвих ситуаціях, заважаючи собаці визначити оптимальну модель поведінки. Втім вже доведено, що селекція (відбір) змінює індивідуальну поведінку тварин в певних умовах навколишнього середовища.

Кровні обов'язково візьмуть своє, генетично закладене природою. Проте саме навчання щенят тому чи іншому необхідному людині практичному навику до цього часу ніхто не скасовував. Все одно працювати треба з собакою, розвивати її схильності. Ви знаєте, що тепер популярні різні варіанти тестування щенят. Проте тести - не гарантія правильного визначення майбутнього чотириногого чемпіона або мисливця. Тести - тільки підказка для визначення тенденцій характеру щеняти. А поведінка собаки безпосередньо залежить від її способу життя і виховання (як і в людей).

Добре вихований собака робить щасливим свого господаря і не завдає неприємностей оточуючим. При виборі щеняти зверніть увагу на відсутність у нього страху (найпростіший прийом - потрясти зв'язкою ключів і подивитися на реакцію щенят) і відсутність зайвої активності (підвищена збудженість неприпустима).

З 1997 року в Швеції проводиться масштабний тест для вивчення особистих характеристик собак. До 2002 року обстежено 15 000 собак 164 порід. Один з висновків: собаки легко змінюються під впливом навколишнього середовища, зберігаючи при цьому генетичні здібності до виконання безлічі функцій. Тому сучасна класифікація порід собак за їх призначенням неправильна. Багато історично сформованих робочих порід собак стали звичайними декоративними.

Не можна заперечувати практичного значення біологічних знань про раннє становлення стійкі у лягавих собак. У сучасних змінених умовах природного середовища така специфічна якість лягавих як «стійка» буває часто недостатньо розвинена і не може бути перевірена експертом на польових випробуваннях. Втім, як раніше, так і зараз практикуються допоміжні заміри «на око» для визначення необхідних параметрів по таблиці польових випробувань лягавих собак в балах. До речі, в країнах Європи дотепер захисники дикої природи протестують проти польових випробувань собак по пернатій дичині. Ну як же - це такий стрес для птахів! Собаки шастають по луках і полохають мирних пернатих мешканців місцевої фауни.

В одиничних випадках проведення польових випробувань насправді залишається важливою проблемою окремих ведучих лягавого собаки по шляху попереднього, працюючого по птахові собаки. Але таке можливе тільки при малій площі проведення випробувань. Проте саме в таких умовах, забуваючи про старання і людини, і собаки, про стиль пересування того або іншого собаки, нерідко важко розпізнати стійку собаки по пернатій дичині. І тоді виникають численні розчарування людей, що витратили певний час на підготовку собаки до випробувань, і вони думають про те, що зробили велику помилку у виборі породи собаки для полювання.

Треба сподіватися на здоровий глузд і експертів, і власників собак, на правильну поведінку в окремих конфліктних ситуаціях на польових випробуваннях. Собака ні в чому не винен! А власникові пса все ж таки реальну допомогу надасть вивчення основ біології, а саме поведінки собаки на різних видах полювань.

Знання про поведінку собаки під час стійки допоможе правильно реагувати на її сигнали під час полювання. Навіть у щеняти виявляються в різних ситуаціях його природні мисливські мотиви поведінки. Але залишається важливою така якість, як «обережність» перед невідомим. Цим невідомим можуть бути різноманітні і живі, і неживі об'єкти.

Поведінку собаки на стійці можна трактувати як конфліктну ситуацію, при якій, як на шальках терезів балансуються бажання опанувати здобиччю і готовність до втечі (варіант захисної реакції собаки). При цьому неодмінно повинні існувати відповідні обставини подібного «завмирання» собаки в очікуванні відповіді - стійкої рівноваги вказаних двох явищ. Природжена здібність до стійки - це більш, ніж природна якість собаки.

«Стійка» зустрічається і у інших порід собак. Цікавий малюнок уважного художника, опублікований в німецькому журналі «Наші хорти» № 3 2009 р.: гладкошерстий хорт, захоплений запахом, стоїть в напруженій позі, спираючись лише на дві кінцівки. Собака вся в мисливському куражі, натягнута як струна.

Негативні переживання (негативні емоції) також роблять вплив на стійку. Крім того, має значення й невелика кількість пернатої дичини на місцевості. У результаті збільшується ймовірність саме готовності собаки до втечі при далекому схопленні запаху пернатої дичини.

Така німецька модель поведінки собаки на стійці може бути і не прийнята вітчизняними власниками лягавих собак. Але і вона, як один з варіантів пояснення поведінки собак, має право на життя.

Наприклад, не забудьте, що стійка як умовний рефлекс, генетично закріплена ознака, все одно, як і багато інших рефлексів, повинна розвиватися і поповнюватися в залежності від певних умов навколишнього середовища. Будь-яка практика ґрунтується на навчанні собаки. Також слід врахувати кількість вимог, що пред'являються: відповідну природжену готовність до навчання у щеняти, умови навколишнього середовища (бідні або багаті на дичину), сама можливість навчання. Стадію інтенсивного навчання щеняти лягавої недосвідчений власник може необачно пропустити під час раннього розвитку щеняти.

Треба завжди робити «знижки» під час навчання на вік собаки. Іноді щеня , яке народжене «обдарованим» від природи «забороненими прийомами» поведінки в тих або інших ситуаціях, які при його слабкій ще комплекції тіла в ході неповного розвитку, все ж таки допомагають щеняті стати навченим в тому соціальному середовищі, що його оточує. Ці прийоми власник повинен взяти на замітку і використовувати поступово в потрібному напрямі, тим самим проводячи ранню корекцію поведінки собаки. Саме таке навчання згідно з природою і повинно лежати в основі раннього навчання щеняти будь-якої породи.

Якщо собаці зрозумілий кінцевий об'єкт її жадання, то її поведінка стає цілеспрямованою. У грі просто: собаці дістається улюблена іграшка (м'ячик, кісточка і ін.). Цей приклад - демонстрація класичного умовного підкріплення.

Отже, тільки в цей час навчання, дуже важливе своїми наслідками для майбутньої поведінки собаки, незаслужено забувається власниками. Щеняті часто багато дозволяють, а потім, коли воно дорослішає, власник не може викоренити ті або інші риси небажаної поведінки вихованця.

З погляду біології особливості виконуваних собакою в процесі навчання команд повинні доводитися до автоматизму. Але собака ж не робот! У неї теж бувають різноманітні прояви порушень і фізичного, і психічного здоров'я. Про це не можна забувати! Як тільки власник помітив щось не те в поведінці собаки, то він повинен перенести заняття на інший час. Обов'язковий щоденний і щотижневий огляд свого чотириногого друга на предмет виявлення яких-небудь захворювань.

Європейські кінологи вважають, що в основному команди, що доводяться до автоматизму, закріплюються в перші 12-14 тижнів життя собаки. А про ці можливості ми зазвичай серйозно і не замислюємося.

Олена Конькова
Опубліковано в: "Росийской Охотничьей Газете" №25(777) від 16.06.2009
Переклад Юрія Руденко

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com