Природа завжди вражає людину різноманіттям своїх проявів. Багатство видів рослин і тварин будь-якого регіону нашої планети є надійним показником задовільного стану довкілля.
Фауна України налічує біля 45 тисяч видів тварин, серед яких близько 750 видів - хребетні. Безперечно, тварини чи не найпомітніші і найпривабливіші створіння у природному середовищі, вони ведуть різноманітний спосіб життя, поєднуючи наземні, повітряні та водні простори.
Тварини оточують нас всюди: на відпочинку серед природи, в місті, під час роботи в саду чи на городі. Вони пристосувалися до життя поряд з людьми.
Проживаючи у великих містах і перебуваючи в постійних клопотах, ми майже не звертаємо уваги на те, що поряд з нами співіснує різноманітний та красивий тваринний світ.
Життєдіяльність тварин досить різноманітна: нічна, денна рідше - сутінкова. Деякі види мешкають невеликими групами або поодинці. Середовищем існування для тварин слугують різні природні біотопи. Окремі види селяться у непрохідних хащах, деякі під коріннями дерев й у печерах та норах. Раціон харчування для більшості з них складають: гриби, комахи, овочі, фрукти, трав'яні рослини, якими вони і вигодовують своїх малят, приносячи велику користь сільському і лісовому господарству
На сьогоднішній день допомагати та оберігати тварин - важливий пріоритет людини, тому міжнародною спільнотою визначено 4 жовтня Днем захисту тварин. Його мета - звернути увагу людства на проблеми стану збереження тваринного світу, бо ці проблеми торкаються всіх країн і континентів.
Тваринний світ Чернігівщини також досить різноманітний, велика кількість видів є осілими, частина тварин зустрічаються під час сезонних міграцій. На території області перебуває велика кількість видів тварин Червонокнижного списку, серед них: ссавців - 10 видів, птахів - 22 види, риб - 3 види, плазунів - 1 вид, комах - 26 видів.
Що стосується мисливської фауни, то за останні роки можна відмітити збільшення поголів'я лося, дикого кабана, козулі, оленя плямистого.
На жаль, через ряд причин, в тому числі і через відсутність державної підтримки відтворення і збереження окремих видів тварин, в області зникла популяція зубра. Але в останні роки на території регіонального ландшафтного парку «Міжрічинський» з'явився новий Червонокнижний вид - рись.
Для охорони та збереження в природі популяцій тваринного світу, особливо зникаючих, вразливих та рідкісних видів в області створено ряд об'єктів природно-заповідного фонду області: 1 загальнозоологічний заказник та 1 зоологічний парк загальнодержавного значення; 1 іхтіологічний, 2 ентомологічні, 4 орнітологічні заказники місцевого значення; 7 зоологічних пам'яток природи місцевого значення та діє «Програма формування національної екологічної мережі в Чернігівській області на 2003-2015 роки» затверджена рішенням Чернігівської обласної ради від 14 серпня 2003 року.
Для поліпшення середовища існування тварин необхідно створювати захисні насадження, штучні годівниці, запобігати браконьєрству, вести боротьбу з різними захворюваннями тваринних популяцій.
Дуже важливим у співіснуванні людей і тварин є виховання у молоді дбайливого ставлення до навколишнього природного середовища, пам'ятаючи, що тваринний світ є невід'ємною частиною життя всього живого на планеті.
Автор: А.М. Павлович, провідний спеціаліст сектору заповідної справи та екомережі Джерело: Високий Вал, 30.09.09
|