Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Питання недосвідченого дратхаариста
( 3 Votes )
Написав Юрій Козлов - переклад Юрія Руденко Переглядів - 9235   
П'ятниця, 30 жовтня 2009 14:05
дратхар натаскуванняМій друг завів цуценя дратхаара. Собаківник він із стажем, але вирощуванням, вихованням і натаскою лягавого йому займатися не доводилося. Тому, пам'ятаючи про те, що я багато років брав участь в роботі по племінному розведенню собак в Мооир, але, перебільшуючи мій досвід спілкування з дратхаарами, він засипав мене питаннями про цю породу. На жаль, питання ці часто ставили мене в безвихідь. Річ в тім, що уявлення про дратхаара склалися у мене за радянських часів, і спиралися вони на собак мооировського розведення. Друг мій теж зберіг в пам'яті дратхаарів того часу, тобто вітчизняного розведення, тому, залишившись без собаки, зупинив  свій вибір на цій породі. Перш ніж завести цуценя він уважно вивчив стандарт і переконався, що робить правильно.
Саме такий собака і був йому потрібний. Віктору сподобалися не «видатні здібності до дресирування», не природжена схильність до аппортування, не здатність, подібно до інших лягавих, робити стійку і шукати човником. Перевагу дратхаара, перш за все, він бачив в тому, що той добре одягнений, не боїться холоду і комарів. І того, і іншого було достатньо на півночі, де Віктору доводилося проводити багато часу і полювати. Адже за стандартом у цієї породи довжина шерсті по корпусу 3–6 см, добре захищений живіт, груди, спина, плечі і стегна покриті довгою шерстю, і, що особливо важливе, по всьому корпусу, шиї і стегнам – м'який підшерсток, густіший в холодну пору року і, ще густіше, при утримуванні на вулиці. Навіть на вухах і голові шерсть досягає полуторасантиметрової довжини.

Дуже і дуже істотним для друга був врівноважений характер цих собак. Рухомий тип поведінки, тобто нервової діяльності, робив їх легко керованими, і небажана збудливість могла легко бути загальмована. Це, крім зручності при натаскуванні, робило дратхаарів приємними  в спілкуванні. Врівноважений тип поведінки, за логікою, побічно пов'язаний з міцним сухим типом їхньої конституції.

З характером, як пам'ятав Віктор, і чому він знайшов підтвердження в стандарті, зв'язаний пошук дратхаара «на помірно-швидкому галопі, що часом перехідить на рись». Це мій друг вважав найбільш прийнятним для себе.

дратхаар артЯ знаю, що, принаймні, людей п'ять, які, або самі тримають дратхаарів, або останнім часом мали можливість близько познайомитися з ними і бачити в роботі, люто переконували Віктора не заводити щеняти цієї породи. Вони розповідали, що сьогоднішні драти стали божевільними, важкокерованими собаками, з якими нелегко і в полі, і в побуті, що вони здатні буквально звести господаря з розуму, вимотати йому всі нерви.

Всі ці знайомі вважали, що біда породи прийшла із заходу, разом з невідомо якимаи псами, що стихійно завозяться, і  стають у нас племінними. Вони упевнені, що гідні елітні собаки до нас не потрапляють –  це неймовірно дороге, дуже небагатьом доступне задоволення.

Не описуватиму поневірянь Віктора, скажу тільки, що йому, в сенсі характеру, одягу і поведінки собаки, обдарованій божевільним темпераментом і пошуком на космічних швидкостях, не пощастило. Тобто в свої півтора роки він володіє скоріше сухо-міцним типом конституції і геть позбавлений тих порідних переваг, на які він покладав надії. Вихором, без втоми, проносячись по відкритих угіддях, вона розполохує все живе, не встигаючи загальмувати і зробити стійку. При цьому всьому, це дуже симпатична істота, безпосередня, з виразною, світлоокою, бородатою мордою, прекрасною, правильних ліній, порідною головою і прекрасною колодкою. Щільно прилегла, позбавлена підшерстка, гладка шерсть дає можливість милуватися відмінно розвиненою, рельєфною мускулатурою. На питання, навіщо курцхаару борода, Віктор серйозно відповідає: для того, щоб я мав можливість отримувати задоволення, витираючи її після кожної трапези.

Проте, як ми бачимо, товариші багато в чому мали рацію. А значить, порода нестабільна і, вибираючи щеня, ти береш кота в мішку. Але чи правильні їхні думки про причини цього явища?

Про собаку Віктора багато хто говорить, що зовні вона майже ідеальна і відповідає сучасним вимогам до шерстного покрову, які диктує законодавець мод для дратхааров, країна з якої вони походять – Німеччина. Звідси, мабуть, витікає і те що широко розповсюдився серед частини новоявлених дратхааристів, вираз – «Дойч дратхаар», на противагу дратхаарам вітчизняного розведення.
Можна думати, що початкове «породозасновуюче» поголів'я дратхаарів (так само, як і курцхаарів), з яким у нас велася племінна робота, було високої якості, оскільки, спочатку його основу складали дорослі собаки, вивезені як «трофеї» з Німеччини. Називалися «гучні» німецькі розплідники, з яких дратхаари були взяті.

Боюся стверджувати безапеляційно, але мені здається, що велика частина питань і проблем Віктора викликана  тим, що останнім часом дратхаари у нас дуже сильно змінилися.

Віктор дивується, чому деякі з активних дратхаарістів серйозно відносяться до шоу-виставок, і підлесливо – до думки, запрошуваних на них іноземних суддів. Деякі вважають експертизу приїжджих грунтовнішою через те, що гості бачили багато закордонних собак. Така позиція незрозуміла. Упевнений, що у нас мисливське собаківництво, тобто практика випробувань, оцінки племінних якостей лягавих собак  та їх розведення мають надійні традиції і завжди знаходилися на незрівнянно вищому рівні, ніж за кордоном. Виходить, що західний крен, який виявився таким шкідливим для російської системи освіти, становить реальну загрозу і для нашого вітчизняного собаківництва, загрожуючи його зруйнувати, позбавивши коріння.

В зв'язку з цим Віктору дуже сподобалися опубліковані в «РОГ» статті відомого дратхаариста і курцхаариста з Псковської області Андрія Ларіна. Він із знанням справи емоційно і обгрунтовано виступає на захист вітчизняної практики розведення цих порід.

Пам'ятаю, як я здивувався, коли перший раз зіткнувся з тим, що собака – ірландський сетер, з прекрасними зовнішніми порідними даними, не був включена в план в'язки. Тоді, шановний ірландист, учений-мисливствознавець Олександр Сергійович Риковський, з яким я був близько знайомий, сказав: «Та як же можна інакше! Адже цей собака вивезений з-за кордону, і ми майже нічого не знаємо про його предків. Він як виробник небезпечний для породи і може сильно їй нашкодити».

dog_huntingПригадується й нещодавня розмова про своєрідний порідний стиль роботи континентальних лягавих з добре знайомим всім читачам «РОГ», Вадимом Жібаровським буквально за тиждень до того, як його не стало. Якось на змаганнях, виставляючи свого прекрасного курцхаара, він милувався роботою собак разом з відомим кінологом і дуже авторитетним членом суддівської комісії. Пустили дратхаара, який красиво, правильно, класичним човником на величезній швидкості прочісував лук. «Пойнтерок!» – сказав суддя. Так він виразив своє відношення роботі собаки, що не відповідає її порідним особливостям.

У мене створилося враження, що зараз в породі настала повна плутанина. Не можна серйозно відноситися до статті експерта, на яку я наткнувся в «РОГ», але в той же час вона демонструє рівень уявлення про породу, що склався у деяких дратхааристів. Автор цілком серйозно міркує про те, що мовляв кожному нашому регіону потрібні свої дратхаари, шерстний покрив яких відповідав би кліматичним умовам (на півдні – голих, на півночі – одягнених), тобто, мовляв, добре б мати отаку «багатопорідну» породу. Про те, що таке стандарт породи, він, мабуть, не в курсі.

Якось я запитав людину, великого і активного ентузіаста дратхаарів, що бере активну участь в їх розведенні, на чому, на його думку, грунтується зараз племінна робота по цій породі? Чи є списки – широка, повна племінна база  і чи включає вона всіх, або майже всіх, собак московського регіону і областей європейської частини, чи використовуються при розведенні хоч би собаки, що перебувають на обліку в різних мисливських товариствах Москви і сусідніх областей? І зрозумів, що скоріше ні, аніж так.

Мені самостійно не додуматися, з якою метою в рамках однієї породи, тобто розвалюючи її, організовувалися «дойч»  клуби дратхаарів і курцхаарів. Для встановлення зв'язку із закордоном і виходу на міжнародну арену? Або щоб без перешкод самим вирішувати без всяких планів, як, кого, коли і з ким в'язати з собаками іноземного, тобто практично невідомого, з погляду мисливського собаківництва, походження?

Після розмов з Віктором про дратхаарів мимоволі виникло питання: як йдуть справи у курцхаарів? Якими є собаки після виділення в рамках єдиної породи курцхаарів «дойч-курцхаарів», які наслідки?

Частково відповідь на питання, чи змінилися і курцхаари, я знайшов в «РОГ», в розповіді закоханого в породу надзвичайно делікатного автора Максима Лукашика. Відповідь міститься вже в назві його нарису – «Різноманітність курцхаарів». Під таким «м'яким» заголовком він розповідає про тіж, що і у Віктора, проблеми, з якими зіткнувся після того, як завів цуценя на заміну своєї чудової Сандри. Мимоволі з нею він порівнює молоду, вже кохану, собачку і порівняння це поки не на її користь.


З'явилася зайва гарячковість, впертість і настирливість, які важко спокійно витримувати, тобто все, як у дратхаара Віктора. М. Лукашик говорить, що висока швидкість обшуку угідь його абсолютно не радує. Знаменно, що він згадує В. Жібаровского і погоджується з його думкою, що швидкість і вірність чуття – антагоністи. Правда, автор пояснює всі непорозуміння невдалим вибором лінії. Але лінійне розведення переслідує мету сконцентрувати в потомстві, за рахунок грамотного підбору батьків, кращі порідні якості.

Розумію, що по-ділетантські зачіпаю, мабуть, хвору тему. Нікого з прихильників континентальних лягавих, яких дуже багато і стає все більше, не хочу образити. Але питання, яких я торкнувся, від цього робляться актуальнішими. Сподіваюся, що досвідчені собаківники, пов'язані з цими породами, не залишать цю замітку без уваги.


Юрій Козлов

Опубліковано в:  "Росийской охотничьей Газете" №21(773) від 20.05.2009
переклад Юрія Руденко

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com