Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Світло, лід і поведінка риби
( 15 Votes )
Написав Rybalov Переглядів - 7002   
Четвер, 12 листопада 2009 16:21

Зимова рибалкаЗначення світла в житті тварин важко переоцінити. Світло "панує" над усіма іншими екологічними факторами. Ні один фактор середовища не зазнає таких змін, як освітленість: протягом доби  інтенсивність світла змінюється в десятки мільйонів разів (від сотень люксів до десятих  частин люкса).


По своїй інтенсивності та тривалості освітленість грає для водних живих організмів роль сигналу початку якихось змін у навколишньому середовищі (наступ ранку, ночі, початок прогріву води і т. д.), що призводить до зміни поведінки риби.


Протягом осені та початку зими відбувається поступове зменшення світлого періоду доби: у листопаді світловий день в середньому не перевищує 9 годин 10 хвилин. Встановлення льодового покриву, випадання снігу, перевага похмурих днів ще більше знижує освітленість водойм. Довгі чотири місяці в підводному царстві панує півтемрява ...


Цікава поведінка риби в початковий період зими. Багато видів теплолюбивих риб (сазан, короп, карась, лин, білий амур) ще в жовтні-листопаді збираються у величезні зграї і відправляються на так звані зимувальні ями. Практично не рухаючись, вони проведуть тут близько трьох місяців (до кінця лютого). Сазани стоять на глибині дуже щільно, деколи до 15-20 особин на 1 м3, поряд знаходяться жерех, язь, лини. При великих морозах їхніми сусідами є і лящі, але зі зміною атмосферного тиску і при ослабленні морозів зграї лящів залишають зимувальні ями і розходяться по водоймі в пошуках корму.


Спростовуючи загальноприйняту точку зору про місцезнаходження зимової "лежанки" сомів, річкові велетні займають місця близько зимувальних ям - на виходах з глибин, на краях ям та підвищень дна. Таке розміщення вусатих хижаків пояснюється тим, що в самій ямі вже через місяць після утворення льодового покриву різко змінюється кисневий режим, що ця риба на відміну від "товстошкірого" сазана (коропа) важко переносить.


Окуні, щуки, судаки після осіннього переходу на більш глибокі місця (відхід від високої прозорості води і значної освітленості) з встановленням льодового покриву повертаються на місця вересневих полювань. Тим більше, що плотва, карась срібний, верхівка за рідкісними винятками, практично не йдуть з уподобаних ще влітку місць проживання.


У дрібних і малокормних водоймах карась срібний заривається під листя або "поринає" в мул. Правда, він затримується там на тривалий термін тільки в холодних районах , в більш теплих місцевостях рухова активність карася відновлюється вже при збільшенні температури води на 3,5 º С (лютий). Тому під час не дуже холодних зим в Україні підлідний лов сріблястого карася - звичайна справа.


Поява льодового покриву вносить свої корективи у поведінку хижих риб. Розрізняють такий поділ хижаків по відношенню до світла: окунь вважається сутінково-денним хижаком, щука - сутінковим, судак - глибокосутінковим.


Восени окуні та щуки харчуються цілодобово: вдень полюють за здобиччю із засідки, в сутінках і на світанку виходять на відкриту воду і переслідують жертв.


Судак може користуватися зором у тих умовах, коли інші риби бачити не можуть. Сітківка ока хижака містить сильно відбиваючий світло пігмент - гуанін, який збільшує її чутливість. Полювання судака за дрібними рибами найбільш успішне при  освітленості - 0,001 і 0,0001 лк (практично повна темрява).


У сутінках і в передранкові години у окуня і щуки функціонує денний зір з максимальною гостротою і дальністю бачення, а щільні оборонні зграї риб-жертв починають розпадатися, забезпечуючи вдале полювання для хижаків. З настанням темряви окремі рибки розосереджується по акваторії, верхівка і уклейка при падінні освітленості нижче 0,01 лк опускаються на дно і завмирають. Полювання хижих риб на цей час припиняється.


На початку зими ситуація піді льодом змінюється . Півтемрява "на руку" саме сутінковим хижакам, які в перші дні встановлення льодового покриву влаштовують деморалізованим жертвам "Варфоломіївську ніч". Хижим рибам вже не треба ділити час свого полювання на ранній ранок і вечір. Так починається і продовжується (зазвичай не дуже довго) знаменитий жор хижака "перший лід".


До речі, взимку різко знижується реакція риб-жертв на загрозу, верхівка і уклейка набагато слабкіше реагують на "запах страху", що виділяється жертвами при  їх схоплюванні хижаком.


При пошуку хижака на великих водоймах зовсім необов'язково шукати його на ямах і в коряжниках. Набагато частіше його можна виявити поблизу ділянок льоду, вільних від снігу: слабке, розсіяне світло, що проникає на глибину, протягом усієї зими привертає таку любиму судаком уклейку і верхівка.


Очищені від снігу ділянки льоду залучають також і молодь окунів, які збираються біля тьмяно-освітленого місця "твердої поверхні" водойми через 15-20 хвилин. Підводні дослідження показали, що потяг до слабкого світла відчувають і дорослі окуні, які підходять трохи пізніше молоді. Причому, на відміну від "молодих", "старші" уникають освітленої ділянки і курсують навколо неї в темряві.

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com