Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Вчені з'ясували, чому шимпанзе не розмовляють
( 0 Votes )
Написав Waldemar Oldak Переглядів - 9798   
Субота, 14 листопада 2009 01:41
szympanzeВчені з'ясували, що найближчі родичі людини - шимпанзе - не можуть говорити через особливості еволюції генів.

Дослідження американських вчених, в якому вони порівнюють еволюцію генів людини і шимпанзе, опублікував сьогодні журнал Nature.

Ученим досі до кінця не відомі всі гени, що відповідають за здатність людей до спілкування між собою за допомогою мови, однак вважається, що ключову роль в цьому відіграє ген FOXP2, тому що мутації і порушення його роботи у людей часто супроводжуються порушенням мовних здібностей .

"Крім того, попередні генетичні дослідження показали, що FOXP2 зазнав значних еволюційних змін саме в той час, коли з'явилися перші люди сучасного типу, що володіють здатністю говорити. Ми вперше спробували визначити, яку роль зробили ці зміни на функції білка, синтезованого за допомогою цього гена ", - сказав один з авторів статті Деніел Гешвінд з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, слова якого наводить прес-служба університету.

Цей же ген, який часто називають тепер геном мови, був і в неандертальців, однак у їх здатності до мови за допомогою слів вчені сумніваються до цього часу. Є цей ген і у шимпанзе, які разом з людьми успадкували його від загального предка, однак причини, з яких мавпи так і не зуміли розвинути свій мовний апарат, маючи потрібний ген, ученим досі були не зрозумілі.

Тепер вчені показали, що у шимпанзе ген FOXP2 не є мовним, а виконує зовсім інші функції, які, ймовірно, виконував і в далекого предка людини, і тільки вид Homo sapiens зумів пристосувати цей ген для мови.

У своїй роботі дослідники використовували набори клітин і тканин людини, а також клітини мозку шимпанзе, які померли від природного старіння. За допомогою набору генетичних методів вчені вивчали роботу білка, який синтезується за допомогою FOXP2 і виконує функції вмикання і вимикання роботи низки інших генів. Ці гени у свою чергу відповідають за синтез інших білків, які визначають ті чи інші властивості організму.

На свій подив учені виявили, що в шимпанзе й у людини цей ген регулює роботу генів абсолютно по-різному.

"Ми з'ясували, що людський FOXP2 і мавпячий відрізняються не тільки зовні, а й виконують різні функції, роблячи різні ефекти на роботу одних і тих же генів", - додав Гешвінд.

Автори статті вважають, що їх робота допоможе краще зрозуміти особливості еволюції людського мозку і може навести інші наукові групи з розробки ліків, що допомагають при різних розумових відхиленнях, що характеризуються порушеннями мови, аутизмі або шизофренії.

Крім того, робота допоможе зрозуміти, завдяки яким генам люди можуть навчатися один у одного, використовуючи свої унікальні пізнавальні здібності - свідомість, інтуїцію, логіку і так далі.

Нагадаємо, раніше німецькі вчені також провели дослідження, пов'язане з геном FOXP2. Вони ввели ген мови мишам, у результаті чого у гризунів були зафіксовані зміни в роботі нервових вузлів головного мозку і зміни тембру писку, як звичайного, так і властивого дитинчатам ультразвукового.

КорреспонденТ.net

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com