Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Як врятувати улюблену приманку ?
( 6 Votes )
Написав Rybak Переглядів - 7533   
Вівторок, 17 листопада 2009 11:23

Кожен спінінгіст з власного досвіду знає: наскільки добре приманка чіпляє рибу, настільки ж добре вона ловить і корчі. Коли мова йде, скажімо, про поролонову рибку з "мертвими" зачепами і, відповідно, обривами ще можна миритися з причини невеликої вартості приманки, але розлучатися з гарним воблером чи блешнею буває і прикро, і накладно.

 

Деякі риболови постійно возять на риболовлю коробку з воблерами, але пускають їх у справу, тільки там, де впевнені у відсутності зачепів. Але в таких місцях і хижака буває дуже мало. Інші, перестраховуючись, прив'язують воблер до товстої "плетінки", і теж залишаються без риби, вірніше, без клювань. Товста жилка, особливо в поєднанні з невеликим воблером, зводить нанівець всю його гру. 

 

Рибалок можна зрозуміти, адже вративши улюблений воблер Rapala, чи ще якийсь, це і по фінансам затратно, та й знайти такий же, часом буває не просто, а той не можливо. Що ж робити, якщо зачепів не уникнути, і які способи боротьби з цим неминучим злом існують сьогодні в арсеналі рибалки?

 

Перша відповідь, яка напрошується сам собою, - перетворити воблер в "незачіпляйку". воблер незачіпляйка

 

Такі варіанти існують. Власне кажучи, "незачіпляючий воблер" являє собою тандем з власне воблера і твістера оснащеного офсетним гачком . Твістер з гачком встановлюється на воблери замість заднього трійника, а нижній трійник просто знімається. Звичайно, це не повинно порушити балансування воблера і його гру.

 

Свою роботу в якості "незачіпляйкі" цей тандем виконує відмінно. Але, на жаль, вловистисть цього тандему виявилась меншою, ніж його "компонентів". Клювань було досить багато, але атаки хижака часто припадали на тіло воблера, що якраз і було "беззбройним".


Другий відомий спосіб не втратити приманку при глухому зачепі - замінити на ній гачки на більш "слабкі".

Слабкий трійник - поняття дуже відносне. Справа в тому, що під одним і тим же навантаженням гачок може розігнутися на корчі і витримати на рибі. Прикладом таких трійників можуть служити гачки фірми "Owner" серії UL і аналогічні вироби фірми "Gamakatsu". Вони робляться з дуже тонкого дроту і дуже гострі. При зачепах гачки розгинаються при зусиллі приблизно 3 - 4 кг, а от в пащі риби при такому ж зусиллі на розгинання цього не відбувається. Справа в тому, що завдяки високій гостроті, жало відразу проникає глибоко в тканини риби, а точка прикладання сили на розгинання пересувається ближче до ців'я гачка. Відповідно скорочується і важіль розгинаючої сили. Тому, щоб розігнути гачок в цій ситуації, треба докласти зусилля приблизно в 20 разів більше, ніж якщо б сила була прикладена до жала (як це буває при зачепах).

 

Цей метод застосовують багато риболовів, але не завжди успішно. Справа в тому, що від зачепів, він дійсно допомагає, але роботу приманки часто погіршує. Тонкі трійники помітно легше штатних, і щоб не порушити балансування воблера, їх доводиться обважувати шматочками свинцю. Мало хто користується при цьому точною вагою, що дозволяє зважити трійники з точністю до десятих часток грама. Найчастіше це робиться "на око", що часто призводить до невеликих, але помітних для риби, порушень в грі воблера.

 

Наступний спосіб практично не впливає на якість гри воблера. Він полягає в ослабленні не гачків, а завідних кілець.

 

Як правило, на дорогих моделях ставляться штатні кільця великої міцності, під стать трійникам. Ось їх-то і можна замінити на більш слабкі, що витримують дещо менше навантаження, ніж застосовувана жилка. У тому випадку, якщо не має можливості придбати кільця певної міцності (цифри, вказані на упаковках з кільцями маловідомих фірм, як правило, не відповідають дійсності), визначити реальну міцність завідного кільця можна за допомогою безміна. Якщо кільця виявилися надто міцними їх можна послабити, відкусивши кусачками частину витка. Краще за все, купивши пачку кілець, поекспериментувати на одному, і домогтися необхідної міцності, обкусити решта за розміром.

 

vob_nezacep_2

Якщо зачіп стався на глибині більше 5 метрів багато риболовів навіть не намагаються що-небудь зробити, щоб врятувати приманку. Тим часом є спосіб що працює майже на будь-якій глибині.

 

Суть його в тому, що воблер прив'язується не безпосередньо до основної жилки, а через короткий (25 - 30 см) повідок з дуже міцної "плетінки". До ближнього кінця цього повідка колечком у бік воблера прив'язується невеликий, але міцний одинарний гачок зі зточеним жалом і борідкою. При зачепі використовують відчіп, кільце якого і чіпляє цей гачок. Таким чином вдається розігнути або зламати гачки і врятувати приманку. Недоліки цього способу очевидні - може не витримати носове кільце воблера або сама лопатка, крім того, шматок товстої "плетінки" з гачком не покращує гру воблера. Спосіб застосовується в основному при глибинному лові на великі (і, як правило, дорогі) воблери, гра яких не настільки чутлива до різних сторонніх "добавок" в оснащенні.

 

Крім переробки самих приманок, боротися з глухими зачепами рибалці допомагають і відцепи. Але практично всі вони розраховані на застосування човна. Поговоримо про деякі з них.

 

Відчіп "Кішка" для воблерів


Відчеп Цей відчіп являє собою досить важке, вагою не менше 200 г, кільце у формі бублика, в якому зроблено похилий проріз шириною близько 1 мм. Проріз служить для закладу жилки всередину кільця.

 

До нижньої частини «бублика» на дротяних петлях підвішені великі трійники з укороченими і заокругленими жалами.


В робочому положенні при контакті з воблером один з гачків відчепа, як правило, зачіпляється або за трійник воблера, або за завідне кільце. Це дозволяє вирвати воблер з зачепу, не обірвавши жилку. Щоправда, нерідко розгинається або ламається один з трійників воблера, але сам воблер зазвичай не страждає.

 

Відчіп "Петля на палиці"


Відчеп Використовується для зняття блешень, що зачепилися на невеликій глибині. Радіус дії визначається довжиною палиці. Може використовуватися при ловлі з берега, взабрід, з човна. Якщо замість палиці взяти телескопічне вудилище без верхнього коліна, то можна знімати блешні і з досить великої глибини.


Відчеп петля на палиціВідчеп Головна деталь такого відчепу петля, зігнута з нержавіючого дроту діаметром 3-4 мм. Цю петлю можна возити з собою на риболовлю окремо, а на місці при необхідності примотували до кінця палиці ізострічкою або шнурком. Ціпок можна вирізати на березі, підшукавши по можливості рівний і довгий прут. А можна, як уже говорилося, використовувати спеціально підібране телескопічне вудилище, що вміщується у сумці.

 

Відчіп-відбійник

Такі відчепи гарні для визволення дрібних блешень і мормишок. Ними Відчеп-відбійникзручно користуватися як влітку з човна, так і взимку з льоду. Оптимальна вага відбійника - від 50 до 100 г, в залежності від розміру відчіпляємих приманок.
Відчіп-відбійник складається з двох основних частин: подовженого трубчастого вантажу у формі сигари, виготовленого з кольорового металу (свинцю, міді, латуні) з центральним отвором діаметром 2,5 мм, і дротяної петлі що із зусиллям переміщується в цьому отворі на довгій ніжці, виконаній з прутика нержавіючої сталі діаметромром 1,5-2,0 мм.

 

Відчіп "пливуче кільце"


Цей простий відчіп можна швидко виготовити з гілки дерева або куща (верби, Відчеп шелюги ...) товщиною приблизно з палець і довжиною близько 60-80 см.

 

Таку гілку легко зігнути в кільце. Бажано попередньо очистити гілку від пагонів і кори. Кінці гілки треба з'єднати ізострічкою, шнурком або жилкою, попередньо просунувши всередину кільця жилку, що йде до блешні.


Зібране кільце закидають вище за течією і якомога далі від місця зачеплення. Потім, поки кільце пливе, різкими рухами вудлища намагаються зкинути блешню з зачепу.

Відчіп "Капкан"

Відчеп На мій погляд, це найбільш ефективний в даний час відчіп, який може не тільки відбивати блешню, але і захоплювати її за трійник, при цьому серйозно не пошкоджуючи головні частини приманки.


«Капкан» - досить складний у виготовленні пристрій вагою 300-400 г. «Капкан» складається з витягнутого каплеподібного вантажу з виїмкою, у нижній частині якого нерухомо закріплена петля з нержавіючого дроту діаметром 4-5 мм. На петлю спирається підпружинена М-образна поворотна рамка на шарнірі, виконана з нержавіючого дроту діаметром 2-2,5 мм. Проходячи вниз по жилці, відкидна рамка досягає зачепу блешні, відкриваєтся і пропускає корпус блешні, впираючись в зачепившийся трійник. При підйомі відчепу рамка щільно закривається і намертво захоплює цівку трійника. Якщо блешня засіла міцно, при вириванні її трійник розгинається або ламається, але сама блешня зберігається.

 

Робота з відчепом
Робота з відчепомДля зручності роботи з відчепом потрібен дуже міцний шнур, намотаний на звичайну інерційну котушку зі стопором. Можна використати струну для тенісної ракетки. Котушку встановлюють на коротку рукоятку з катушкотримачем і дротяною петлею для проходження шнура. Тоді зручно працювати навіть однією рукою, підгальмовуючи барабан котушки пальцем при опусканні відчепа у воду. Інша рука в цей час зазвичай зайнята утримуванням жилки з  приманкою в натягнутому стані.Видирання блешні жилкою

 

Видирання блешні жилкою

При наявності особливо міцної, дорогої жилки високого класу можна просто «видирати» блешню з зачепу, розгинаючи або ламаючи трійники. Заходячи у воду за блешнею, потрібно бути обережним, рухатися по можливості проти течії, щоб не потрапити в «пастку», тобто яму. Якщо струменем води вас все ж таки затягнуло в таку яму, краще забути про блешню і плисти до берега.

 

Зведення ризику до мінімуму

При спробі звільнити блешню без відчепу потрібно подумати про збереження вудилища. Фірми, що проводять вудилища, рекомендують при знятті блешні з зачепу братися рукою за жилку і тягнути, поки не зніметься блешня чи не порветься жилка. Однак більшість рибалок все ж таки ризикує і намагається зтрусити блешню з зачепу вудилищем. Щоб звести ризик до мінімуму і не перевантажити вудилище, в такому випадку краще не переводити вудилище за вертикальну площину.

 Коментарі  

 
#1 andriyvv 09.09.2010 17:03
я це бачив "діалогах"
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com