Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Корми та підгодівля диких тварин в мисливському господарстві
( 8 Votes )
Написав НАН України Львівський Лісотехнічний Університет Переглядів - 15510   
Середа, 25 листопада 2009 22:44
годівниця для диких тваринПідгодівля диких тварин сіном - традиційний біотехнічний захід. Заготівлю сіна для диких тварин проводять в звичайні для сінокосу терміни на лісових галявинах, сіножатях. При заготівлі трав'яних кормів потрібно звертати увагу на висоту скошування: низьких трав - 5 см від поверхні грунту, а високих - 6-7 см. Згрібати висушене сіно необхідно обережно, щоб не втратити його суцвіть, молодого листя, які багаті поживними речовинами.
Крім природних кормів для підгодівлі тварин вирощують різні однорічні та багаторічні кормові культури: озимі жито і пшеницю, горох, яра та озима віка, рис озерний, конюшини, топінамбур, кормова капуста, кукурудза та ін. Перспективним є вирощування на невжитках багаторічних кормових культур, які відзначаються високою врожайністю зеленої маси та малою нормою висіву.
Зберігають висушене сіно у копицях та скиртах. Недосушене сіно при скиртуванні підсолюють із розрахунку 3-5 кг на 1 ц сіна, конюшинове сіно - 10 кг солі на 1 т.
Підгодівля тварин гілковими кормами у вигляді віників, є одним з найбільш масових біотехнічних заходів. Заготовляють віники із пагонів (з листками) деревно-чагарникових порід, які найбільше поїдаються ратичними та зайцеподібними, а саме: ясеня, верби, осики, горобини, яблуні, груші лісової, крушини та ін. (табл. 5). їх слід заготовляти в період, коли вони мають найбільший вміст поживних речовин, зокрема сирого протеїну. Вміст сирого протеїну в деревно-чагарникових рослин сягає максимуму в період масового розвитку листової поверхні. Отже, заготовляти корми слід на ранніх стадіях розвику рослин, в основному з 15 червня до 15 липня, а інколи і раніше, залежно від природних умов.
Обов'язковою умовою одержання високоякісних кормів є суворе дотримання технології їх заготівлі. Зокрема, серед деревно-чагарникових рослин для зрізування потрібно відбирати добре розвинуті повністю вкриті листям пагони. Зрізаються гілки діаметром 0,5 см. В'яжуть віники мотузкою, шпагатом або ликом, але не дротом. годівниця для косуль та оленівСушити їх рекомендується в затінку. Під час сушіння їх декілька раз обприскують 5-6% - ним розчином кухонної солі. Висушені пагони з листям обережно складають, або підвішують, у сухих кормосховищах та зберігають для підгодівлі тварин взимку.
Крім деревних порід, для віників використовують пагони малини, кропиви, топінамбура, кукурудзи. Віники із топінамбура спочатку З дні прив'ялюють, а потім сушать в тіні.
Силос є ефективним кормом для підгодівлі мисливських тварин, особливо ратичних. Склад силосу і технологія його приготування, залежить від місцевих умов: кліматичних, економічних, організаційних. Практикують силос різного складу. Найчастіше використовують наступну суміш: топінамбур - 6,5 кг, люпин - 5 кг, лукові трави - 5 кг; або 40% мішанки (вика, горох, овес), 10% чорниці, 5% ялини, 15% стебел малини і ожини, 30% листків лісових дерев. До силосу додають сіль, мелісу: до 5 м3 - 20 кг солі і 100 кг меліси. Період заготівлі: бобових - початок утворення бобів, зернових - стадія молочної зрілості, трав - утворення бутонів. Силосування проводять у траншеях, в силосховищах, або безпосередньо на кормових галявинах в угіддях. Використовується силос з грудня місяця. Він має виннокислий смак і добре поїдається дикою свинею, козулею, лосем, зайцем.
викладання корму для диких звірівСінаж - корм, приготовлений особливим способом консервування трав, при якому скошені трави підсушують до 50-55% вологості, а потім складають в умовах, виключаючи доступ повітря. Сінаж на відміну від силосу - прісний корм, його кислотність коливається в межах 4,5-5,0 одиниць В ньому майже повністю зберігаються цукри, тоді як у силосі вони перетворюються в органічні кислоти. В порівнянні з силосом сінаж містить у два рази більше протеїну, жиру, безазотистих речовин. Технологія закладки сінажу зводиться до наступного. Скошену траву підв'ялюють та згрібають у валки, неодноразово перевертаючи і доводять до 45-50% вологості. Сінаж закладають двома способами: в земляні не облицьовані траншеї та в наземні кургани (насипи). Необхідний ступінь трамбування досягається використанням гусеничних тракторів, герметизація забезпечується також вкривання зверху шаром ґрунту товщиною до 50 см. За нормальних умов сінаж дозріває впродовж 3-4 місяців і має температуру 14-17°С, при викладці його охоче поїдають олень, дика свиня, козуля і навіть лось.
Зимова підгодівля мисливських тварин повинна бути спрямована на заготівлю певного запасу кормів з метою не годування тварин, а використання його у екстремальних умовах для рятування тварин від голоду (глибокий сніговий покрив, різка зміна температур, ожеледиця тощо). Необхідну кількість кормів для мисливських тварин на період їх підгодівлі подано в таблиці 6.
Для розрахунку кількості кормів, які необхідні в зимовий період, приймається (в середньому) сезон підгодівлі строком на 100 діб (з 1 листопада по 15 лютого). Тривалість сезону підгодівлі, а також початок і закінчення його, визначається користувачем мисливських угідь в залежності від конкретних кліматичних умов.

Таб.5
Відносне поїдання рослин мисливськими звірами та птахами
Примітка: 1 - рослини, які мало використовуються тваринами;
2 - рослини, другорядні в кормовому балансі;
3 - рослини, важливі в кормовому балансі.

Умовно сезон годівлі ділиться на три періоди - з 1 листопада по 30 листопада (30 діб), коли викладається 25% добової норми кормів; другий період з 1 по 30 грудня (30 діб) - викладається 50% добової норми кормів; третій період - з 1 січня по 10 лютого (40 діб) - викладається повна добова норма.
Приклад. В мисливському господарстві "Сколе" станом на 1.01.2005 р. зареєстровано 81 оленя, 130 козуль. Розрахувати необхідну кількість сіна для звірів на весь підгодівельний період.

 

Необхідну кількість кормів в мисливському господарстві розрахо-вуємо згідно формули:

Таб. 6

Норми заготівлі кормів і солі для однієї тварини на весь підгодівельний період

На основі даних табл. 6 та чисельності звірів встановлюємо, що для оленів необхідно заготувати 3240 кг, для козуль - 1300 кг сіна.
 Коментарі  

 
#2 Гість 30.11.2009 12:16
я ні але хотілося б щоб це працювало :-*
 
 
#1 vasyl eger 27.11.2009 22:48
:-* xtos z vas bachyv ce v dii ! :o
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Powered by HuntingUkraine.com