Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Риб'яча кмітливість
( 1 Vote )
Написав Administrator Переглядів - 3377   
Четвер, 26 листопада 2009 10:47
Кмітлива рибаУ середовищі рибалок складено безліч байок про риб'ячу "кмітливість". Наприклад, як "хитрий" сазан спочатку збиває насадку з гачка хвостом і тільки потім починає її заковтувати; а "розумний" сом обережно підпливає до корови, що стоїть у воді і, присмоктавшись до вимені, ласує молоком і т. д. і т. п. Звичайно, більшість з цих байок - плід фантазії оповідачів. Але є факти, які начебто підтверджують наявність у риб цієї самої "кмітливості". Хіба не розумними здаються дії звикшого знаходитись на дні ляща, коли він, потрапивши в невід, у самий останній момент перестрибує через верхню линву і робить хвостом "привіт рибалкам"? Або поведінка групи молодих жерехів, які, перш ніж почати полювання, з усіх боків оточують зграйку уклейок?
Однак розумність, ця все-таки відносна. Головний мозок риби влаштований набагато простіше, ніж у вищих тварин. Він в змозі координувати одноманітну діяльність нервової системи риби, - але не приймати рішення, що виходять за ці рамки. Коротше - риба не може мислити. За твердженнями академіка І. П. Павлова розум риби замінюють два види діяльності: індивідуальний досвід і інстинкт, що передається з покоління в покоління того чи іншого роду. Інстинктивними є способи добування їжі, розмноження, захисту, обережне ставлення до незнайомих предметів та ін.
Певне значення в житті риб має і набутий досвід. Наприклад, риба,що одного разу побувала на гачку, обережно бере приманку. Саме досвід, а не розум, змушують щуку, поміщену в акваріум, де від неї склом відгороджена маленька рибка, відмовитися від спроб з'їсти цю рибку і після видалення перегородки, тому що із-за декількох зіткнень з перегородкою вона була позбавлена можливості дістати здобич ( отримала досвід недоступності).
Крім індивідуального риби використовують і "досвід сусіда". Наприклад, вся зграйка може піти з місця лову, або обережно поставитися до насадки, якщо одна з рибок, потрапивши на гачок, буде робити різкі неприродні кидки. І, навпаки, зграя окунів, що до того байдуже ходила повз приманки, "стає в чергу" за нею, коли приманка раптом зникне в пащеці одного з сміливців. Саме такий риб'ячий досвід іноді дозволяє виловити з одного "віконця" серед водної рослинності кілька рибин поспіль.
Велику роль у житті риб грає стайний спосіб життя: так легше знаходити їжу, рятуватися від ворогів, шукати зручні місця для розмноження.
Таким чином, знаючи про "кмітливість" риби, рибалка не повинен використовувати грубу снасть, викликати неприродний плескіт води, шуми і т. д.
 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com