Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Дельфінарії в Україні
( 4 Votes )
Написав Waldemar Oldak Переглядів - 13455   
Понеділок, 14 грудня 2009 15:08

Дельфінарії в УкраїніВ Україні активно відкривають дельфінарії у містах, далеких від моря: Києві, Львові, Харкові, Дніпропетровську. На черзі відкриття такого закладу в Донецьку. Говорячи про такі атракціони, більшість екологів наголошують:дельфінарій - смертний вирок для дельфінів. Мовляв, на волі вони живуть до 50 років. А у «хлорованій клітці» середня тривалість життя 6 років. Натомість власники дельфінаріїв запевняють: у них тваринам добре, про них дбають і гарно годують. Чи можна експлуатувати морських тварин заради шоу? Тим більше робити це у містах, далеких від моря?


Дельфіни в не морських містах

Навколо недавно відкритого дельфінарію «Немо» в Києві не вщухає скандал. І справа не лише в тому, що з боку різних інспекцій контролю лунають твердження про нібито незаконну забудову. Екологи переконують, що комерційне використання тварин, занесених до Червоної книги України (таких, як дельфіни), є незаконним.

Всупереч численним протестам громадських активістів, минулого місяця і у Львові відкрили дельфінарій. Басейн на 20 метрів, у ньому постійно перебувають 3 тварини, квитки коштують від 50 до 90 гривень. Є можливість плавити разом з дельфінами у басейні, але за набагато більшу оплату.

За даними львівської кореспондентки Радіо Свобода Галини Терещук, представники громадськості зверталися у різні інстанції, зокрема в СБУ та природоохоронну прокуратуру з вимогою перевірити діяльність підприємства, якому належить пересувний дельфінарій. Після перевірок з'ясувалося: усі дозволи на ведення діяльності підприємство має.

Голова громадської організації «Бюро екологічних розслідувань» Дмитро Скрильников здивований, як санітарна служба міста могла дозволити людям плавати разом з тваринами. «Як на мене, у них немає відповідних умов, щоб люди плавали з дельфінами. Тоді б вода мала відповідати нормам плавального басейну для людей, а там дельфіни живуть постійно...», - говорить він.

Постійна депутатська комісія природокористування Львівської міської ради одноголосно виступила проти розгляду питання на сесії про влаштування ще одного дельфінарію на території парку культури міста. Головним аргументом комісії було те, що утримання дельфінів у неприродних умовах суттєво скорочує їхнє життя.

Здоров'я дельфінів чи людські розваги

Екологи запевняють, що у закритому середовищі, без морської води дельфіни за кілька років починають серйозно хворіти. У разі захворювання тварину немає куди перемістити. Відтак порушується закон про жорстоке поводження із тваринами.

Еколог Олексій Василюк наводить також інші аргументи, за якими, на його думку, дельфінарії відкривати не варто. «Більшість дельфінаріїв в Україні - це дельфінарії в неморських містах, дельфіни там утримуються не в морській воді. Фактично, це водопровідна вода, яку для того, щоб вона не зацвітала, не псувалася, суттєво розбавляють хлором». Саме це, за словами еколога, призводить до того, що дельфіни в неволі живуть значно менше, а багато з них помирають від того, що сліпнуть.

Представники дельфінаріїв запевняють, що у їх закладах постійно контролюють здоров'я дельфінів. І на відміну від морських побратимів, цим тваринам у разі хвороби завжди нададуть допомогу.

Віталій Вікторович, арт-директор київського дельфінарію «Немо», він відкидає заяву Олексія Василюка, що дельфіни в неволі сліпнуть, що умови в дельфінарії некомфортні. Представник атракціону каже, що в морі на дельфінів підстерігає чимало загроз (тварину може викинути на берег або зловити браконьєр). Натомість із людьми жити безпечно. До того ж, троє дельфінів київського дельфінарію народилися і виросли саме в неволі. Найстаршому «артисту» дельфінарію 25 років, наймолодшому - п'ять. Він народився і виріс у неволі і чудово себе почуває, каже арт-директор дельфінарію. Хіба це не є доказом того, що твердження екологів несправедливі, запитує арт-директор Київського дельфінарію. «Що робити з дельфіном, якого викинуло на сушу? Залишити - хай гине чи забрати і реабілітувати його? У такого дельфіна (як і в людини, починаються проблеми з психікою), він уже не виживе у дикій природі. Наш Одеській дельфінарій - це, так би мовити, центральна служба з порятунку дельфінів. От вони цим і займаються. Виїжджає команда, забирає дельфіна, відвозить у спеціальні басейни, там його повертають до життя».

Експлуатація одного дельфіна може принести десятки тисяч доларів прибутку на місяць, констатує колишній міністр охорони довкілля України Сергій Курикін. Забезпечити життя, яке б відповідало природним потребам цих тварин у штучних умовах неможливо. «На створення дельфінаріїв, подібних київському, повинна бути накладена сувора заборона. Бо фізично неможливо забезпечити належні умови утримання за тисячі кілометрів від середовища природного існування дельфінів. Я вже не кажу про те, що дельфін - це істота, на порядок інтелектуальніша від ведмедів та інших тварин, які використовуються, наприклад, у цирках».

Замкнуте коло

Деякі екологи наголошують, що використання дельфінів у розважальних комплексах - річ аморальна і заборонена в багатьох країнах світу.

Натомість науковець, фахівець з дельфінів Сергій Кривохижин каже, що одностайної думки стосовно використання дельфінів у розважальних шоу в Європі немає. У Великобританії, наприклад, всі атракціони закриті, а в Іспанії, Португалії чи Італії шоу-програми з дельфінами є дуже популярними. За сприятливих умов дельфін живе у неволі десятки років, зауважує Сергій Кривохижин, інша справа, як і де саме беруть тварин для виступів. Співробітники дельфінаріїв зазвичай стверджують: купили дельфінів за кордоном або забрали з берега на лікування, а відпустити в море вже не можна, бо тварини звикли до людей. Сергій Кривохижин зазначає, що насправді найпопулярнішим шляхом придбання тварин є браконьєрство. «Конкретні факти ми називати не можемо. Але до нас надходить інформація (із неофіційних джерел), що така практика поза сумнівом існує. Ще років 15 тому умови утримання дельфінів були незадовільні, але зараз вони відповідають усім вимогам. Воду хлорувати необхідно, щоб уберегти дельфінів від інфекцій. Дельфіни випорожняються у воду, а кишкова паличка викликає важкі форми пневмонії», - говорить вчений.

Державні органи контролю інспектують усі розважальні центри України, які працюють з морськими тваринами, повідомив головний фахівець відділу державного екологічного контролю Державної екологічної інспекції Анатолій Гагенко. Деяким дельфінаріям навіть загрожує закриття, хоча яким саме - Анатолій Гагенко не уточнив. «По деяких дельфінаріям готується рішення про зупинку діяльності. Бо там виявили ряд порушень природоохоронного законодавства», - зазначив фахівець.

Навколо проблеми дельфінаріїв виникло замкнуте коло, визнають екологи. Адже, якщо уявити, що всі неморські дельфінарії в Україні закрили, їхні мешканці будуть приречені. Бо дельфіну, який звик до готової риби та до людей, дуже важко повертатися в море.

 

Олександр Лащенко, Марічка Набока для "Радіо Свобода"

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com