
Гуска сіра (Greylag Geese, Gęś gęgawa) - великий птах дуже схожий на свійську гуску. Маса дорослих самців досягає 6 кг. Самці і самиці мають однакове буро-сіро-біле забарвлення. Підхвістя і верх хвоста білі. Дзьоб і ноги рожеві.
По землі ходить добре. Часто стоїть на одній нозі.

Гніздиться майже на всій території, крім деякої частини заходу країни та Криму.
Моногамний вид. Оселяється у плавнях навеликих ставках, болотах Дунаю і Дністра.
Зимує на півдні. степової та лісостепової зон. Порівняно чисельна в гирлах разом з іншими видами гусей. Весною прилітає в березні. Летять гуси сірі під час перельоту високо, утворюючи кут.
Політ швидкий, з нечастими, але сильними помахами крил.
Під час кормових міграцій розтягуються у нерівний ряд.
Гніздо на купині або на землі, серед очеретяних заростей влаштовує самиця. Діаметр гнізда 60-100 см, висота - 35-45 см. Кладку з 4-6 жовтувато-білих яєць (83x59 мм) самиця насиджує 27-28 діб. Пташенята піднімаються на крило в кінці липня.
Відлітає у жовтні - листопаді.
Дуже обережний птах, особливо в зграях.
Живиться майже виключно рослинною їжею - зеленими частинами, корінцями, плодами і насінням рослин, що ростуть біля води, але можуть годуватися і на сільськогосподарських полях. Від гуменника відрізняється світло-сірою передньою частиною крил і цілком рожевим або жовтогарячим дзьобом; від білолобої гуски - незначною кількістю темних плям на . череві, які добре видно в польоті, контрастом на споді крил між темними маховими і світлими покривними перами, дещо більшими розмірами та відсутністю білої плями на лобі.
Голос подібний до голосу свійської гуски.
На льоту голосне і звучне "гаганг".
Від цього виду походить значна кількість порід свійських гусей.

Цінний мисливський вид.



|