Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Школярі на мисливських стежках
( 2 Votes )
Написав Зіняк П.І. / Брек Г.М. Переглядів - 5184   
Субота, 02 січня 2010 12:50

Село Міжгір'яСело Міжгір'я - перлина карпатського краю. Воно привабливе будь-якої пори року: у білому зимовому вбранні, в зелених шатах літа, у весняному та золотавому осінньому уборах. Усе тут наповнене життям - голосами птахів, шелестом листя і трав, дзюркотінням струмків. Кожен куточок Міжгір'я неповторний і прекрасний. Хотілось би щоб природою села могло насолоджуватись ще багато поколінь міжгір'ян та гостей краю. Є і проблеми, що стосується збереження природного середовища, стосунків людини з природою, раціонального природокористування.

 


У вирішенні названих проблем школа с. Міжгір'я співпрацює з мисливським господарством "Космечара". Господарство засноване як ТзОВ у 1997 р. Розпорядженням Івано-Франківської обласної ради народних депутатів в його користування передано 6200 га лісових та 3400 га польових мисливських угідь. Тягнуться вони суцільним масивом, протяжність з півночі на південь 18 км, зі сходу на захід - 6 км. Офіс господарства знаходиться в с. Розсільна, хутір Петрецький. Відстань від обласного центру 30 км, Назва "Космечара" - від назви гори поблизу с. Міжгір'я. Гора вкрита лісом, має висоту 756 м над р. м.
Господарство знаходиться в перехідній зоні від помірно-теплого західно-європейського клімату до континентального східно¬європейського. Із заходу його угіддя обмежені р. Луква, з півдня р. Бистриця Солотвинська. В рівнинній частині, що відноситься до Росільнянського лісництва, проведено гідромеліоративні роботи.
Основними лісоутворюючими породами є ялина, ялиця і бук. Хвойних деревостанів 4011,5 га (41.8 %), листяних 1073.4 га (11.2 %). мішаних 878,6 га (9,2 %). Переважають насадження з повнотою 0,6, вони займають біля 12 % площі господарства, насадження з повнотою 0,7 - біля 40 %, повнотою 0,8 - понад 32 %. Високоповнотні деревостани (0,9 і 1,0) займають, відповідно, 6 і 5 %. Низькоповнотні деревостани (0,3; 0,4 і 0,5) складають 0,5; 1,2 і 5,3 % господарства.
Насадження Іa і І бонітету складають 34,3 та 51,2 %. Зустрічаються насадження 1" бонітету (1 %), а також ІІ (12,3 %), ІІІ
«0,9 %) і IV (0,3 %).
Угіддя господарства характеризуються середніми кормовими і захисними властивостями для основних видів мисливських звірів: олень благородний, свиня дика - 3,4: козуля - 3,1; заєць-русак - 3,2; ведмідь - 3,5. Крім основних мисливських звірів зустрічаються лисиця, куниця лісова, ведмідь, червонокнижні види - видра, борсук, рись.
У час заснування господарства чисельність основних видів мисливських звірів була незначною. Тепер вона зросла: оленя благородного майже в 4 рази, козулі - в 5 разів, зайця-русака - в З рази. Чисельність дикої свині, в залежності від кормової бази, фактору турбування, коливається в значних межах (в деякі роки від 0,2 ос. на 1000 га - до 5,4 ос.). Фактор турбування спричиняється рубками головного користування, доглядовими, відвідуванням угідь населенням з метою збору ягід, грибів, відпочинку.
Охорона угідь, проведення біотехнічних заходів забезпечується єгерською службою. Налагоджені контакти з мисливцями Німеччини. Чехії, створено міжнародний мисливський клуб. Налагоджена співпраця з Тюрінгським товариством мисливців. В договорі про співпрацю передбачене право цього товариства на формування і направлення для полювання в Івано-Франківській області груп Іноземних мисливців. В перспективі мисливське господарство планує надавати весь комплекс мисливськогосподарсмьких послуг: забезпечення полювання собаками, обробка трофеїв, вправи на стрілковому стенді.
Важливий напрямок діяльності господарства робота з громадськістю. Складовою цієї роботи стало заснування в с. Міжгір'я шкільного мисливського гуртка "Космечара" (рис. 1). Мета його створення:
- ознайомлення учнів з основами екології, охорони навколишнього природного середовища;
- формування екологічного та патріотичного світогляду учнів;
- виховання любові до природи, почуття особистої відповідальності за стан довкілля;
- пропаганда учнями екологічних знань та ідей раціонального природокористування серед батьків та жителів села.

Рис. 1. Шкільний мисливський гурток "Космечара" (с. Міжгір'я)
В гуртку постійно працює 10-15 учнів, хлопців і дівчат приблизно порівну. Для їх роботи виділено кілька об'єктів, які є унікальними для вивчення, а також потребують охорони і відтворення. В підсумку створена еколого-краєзнавча стежка

основні пункти (зупинки) якої:
1. Гора Космечара:
2. Могила воїнів УПА:
3. Річка Луква;
4. Мурашник;
5. Джерело;
6. Годівниця;
7. Поселення борсуків.
Спочатку робота гуртка мала, переважно, пізнавальний характер. Працівники мисливського господарства проводили з членами гуртка бесіди та екскурсії, знайомили учнів з мисливськими собаками та мисливською зброєю. Далі розпочали вивчення об'єктів еколого-краєзнавчої стежки. Було зроблено загальний огляд флори та фауни гори Космечара, взято під охорону поселення борсука. Зі слів очевидців подій записали історію могили воїнів УПА. Учні тепер прибирають могилу, проводять «Ватру Пам'яті» на свято Покрови, згадують людей, які віддали життя в боротьбі за волю України. На зупинці «Ріка Луква» виміряли її ширину, довжину (за картою) та швидкість течії ріки. Дослідження показали, що береги ріки в районі мосту потребують укріплення, тому працівники господарства разом з учнями висадили тут смугу дерев та очистили береги ріки, а також одну з її приток, яка бере початок із джерела, вода якого в селі вважається цілющою. Жителі села лікують джерельною водою хвороби травної системи. Учні розчистили джерело, а сільські жителі обмурували його. Тепер вода тут чиста, варто дослідити її хімічний склад.
В околицях села гуртківці знаходять та обгороджують мурашники, спостерігають за копіткою роботою мурашиних сімей. Також обслуговують одну з годівниць в лісі, завозять до неї зимою заготовлені заздалегідь сіно та коренеплоди. Біля годівниці завжди є сліди козуль, яких гуртківці, можливо, рятують від голодної смерті взимку.
Члени гуртка представляли свою роботу на обласних екологічних конкурсах «Живи Земле» у 2000 та 2001 pp. В 2006 р, успішно захистили проект «У серці несу Батьківщину», який носить екологічний характер і проходив у рамках всеукраїнського проекту «Я громадянин України». Найбільшою нагородою за роботу була поїздка-екскурсія гуртківців до м. Києва, яку спонсорувало мисливське господарство.
Є ще багато об'єктів, які заслуговують уваги та захисту гуртківців. Наприклад, житло видри в ставку на околиці села, верхові болота, що постійно наповнені водою. У верхів'ях р. Лукви спостерігаємо за парою чорного лелеки - птаха, що занесений до Червоної книги. Плануємо зібрати гербарій рослин, що підлягають охороні, щоб учні школи могли показати іншим, які рослини слід оберігати. Також добре вивчити різноманітність тварин нашого краю, зокрема мисливських. Учні-гуртківці мають потяг до мисливства. Кілька з них (М. Стефінів, Я. Іванишин та ін.) уже стали мисливцями, полюють. А І.Я. Бочкур став студентом НЛТУ України.
Вважаємо, що по-справжньому любити свою Батьківщину, стати гідним її громадянином, може тільки той, хто навчився цінувати світ навколо себе, дбати про нього.

 

 

Зіняк П.І. (1) / Брек Г.М. (2)

1 Мисливське господарство "Космечара", с. Міжгір'я
2 Міжгірська школа І-ІІ ступеня, с. Міжгір'я


 Коментарі  

 
#1 ivans 05.01.2010 12:14
Молодці і дорослі, і діти!
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com