Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Використання ловчих птахів в мисливському туризмі
( 5 Votes )
Написав Ніссенбаум І.І. Переглядів - 8630   
П'ятниця, 15 січня 2010 21:49

Використання ловчих птахів в мисливському туризміСоколине полювання майже настільки ж древнє, як і саме полювання. Як тільки людина-мисливець відчула, що не може забезпечити себе звичним видобутком, вона стала намагатися використати на полюванні різних помічників, і якщо першим завжди й скрізь поза конкуренцією був собака, то слідом за ним прийшла черга болотної рисі, гепардові й тхорові

 

Але тільки ловчі птахи пройшли шлях разом з мисливцем до кінця й продовжують донині полювати й радувати душі мисливців у різних куточках світу. Цікаво, що промисловий характер полювання з ловчими птахами так ніде й не знайшов укорінення. Дуже вже мало місць і ситуацій, у яких птах може не тільки наловити видобутку більше, ніж з'їсть сам, але й забезпечити хазяїнові "прийнятні по смаку" м'ясо або шкіру. У той же час, ще в недавні часи, у степовій зоні мисливець на коні із собакою й з беркутом на руці міг добути за сезон до сотні, а в один з особливо вдалих днів і десяток лисиць.Мисливці Кавказу, у Криму з малим яструбом у серпні-вересні. у період прольоту перепела, добувають цю делікатесну пташку десятками в день, звідки й назва малому яструбові - перепелятник. У всіх інших місцях полювання ніколи не було особливо вдалим, хоча завжди цінувалася за високі естетичні якості. Досить раз побачити напад-ставку сокола зі складеними крилами в чисто-синім небі або миттєві повороти яструба в погоні за здобиччю, що вислизає, важкий орлиний мах над тьмяною осінньою травою за зайцем, що підхопилося спереду, щоб "захворіти" цим полюванням на все життя.


elementyОднак, зміст тренування "виношування" ловчого птаха - довге й складне заняття. Птахом треба займатися постійно, тримати й годувати його в не мисливський період, стежити за ходом линяння, улаштовувати на зиму, тобто віддавати значну частину свого часу. Таке під силу не кожному хоча б з матеріальних міркувань. Ця обставина природно визначила соколине полювання, як привілей заможних людей. Відомо, що будь-який привілей може швидко перетворитися в моду й вплинути істотно на зміну первинної сутності й змісту явища. Саме це відбулося із соколиним полюванням. Мода на це заняття перетворилася зі спорту в щось середнє між обов'язковим ритуалом для заможних людей й балами, де можна інших подивилися й себе показати.


Рушниця поклала кінець усьому, що було пов'язане із сокільництвом. Спочатку розсипалися в порох соколині полювання, багаті виїзди із привченими до скачок по бездоріжжю кіньми, потім зникли фахівці своєї справи - сокольники, сокольні, підсокільники, що ловили, годували, тренували птахів - адже не сам же віконт або барон цим займалися. Припинилися ввіз і видобуток нових птахів (тут необхідно відзначити, що жодна школа соколиного полювання до середини XX століття не займалася розведенням птахів у неволі, в одного феодала іноді було до трьохсот птахів, їх брали з природи), а слідом за цим усім розгубилося й розпорошилося й мистецтво виношування, тренування й полювання з ловчими птахами. До початку XX століття тільки в декількох віддалених куточках у місцевого населення збереглися залишки традицій соколиного полювання. Але із середини XX століття вона пережила друге народження й почалося воно в Західній Європі й у країнах Перської затоки


Проблема полювання з ловчими птахами


У зв'язку з гострою проблемою, що виникла в останні роки в Україні - зменшення чисельності популяції ловчих птахів, що знаходяться на межі вимирання і занесенні в Червону книгу, виникла потреба в знаходженні шляхів та методів їх відтворення.


Утримання та постійна робота з птахами потребує великої затрати часу та широкого фінансування, а отже такий вид полювання стає не з дешевих задоволень.


Основною метою проекту і одним із шляхів вирішення вищезгаданої проблеми є розвиток мисливського туризму з використанням ловчих птахів. Розвиток та популяризація цього не традиційного та оригінального напрямку туризму дозволить залучити кошти від іноземних та внутрішніх інвесторів, створити орнітологічну наукову базу для вирішення проблеми, залучення широких верств населення, екологічно - просвітницьку роботу з використанням атракції дає змогу вирішити проблему фінансування. Комплексна проблематика мисливського туризму об'єднує задачі, які держава поставила перед Міністерством культури і туризму України та Міністерством охорони навколишнього середовища України, і дає змогу залучитися підтримкою органів виконавчої влади.


Схема проведення заходу


Захід проводиться на площадці, погодженій з клієнтом.


Для зручності клієнтів за окрему плату ставиться літній намет зі столиками. Є присутнім мангал для готування пійманої дичини. У холодну пору року можна розвести багаття ддя обігріву. Хоча за час проведення заходу клієнти, при наявності гарячого чаю й теплого одягу, змерзнути не встигають,


Після виходу клієнтів з автомашини, клієнтів на конях можна доставити до місця проведення заходу (метрів 300), До коней. спеціально адаптованих до роботи в присутності хижих птахів, додається коняр-інструктор. Вільне користування з кіньми виключається, через можливе травмування клієнта або коня в результаті необережного користування із твариною.


При остаточному зборі клієнтів на площадці, проводиться коротке знайомство з історією соколиного полювання інструктаж осіб. які бажають перебувати в близькому контакті з птахами. Проводиться фото сесія. Птахи споряджені бубонцями й радіо пошуковими системами. Група виводиться на вихідну позицію. Клієнти можуть висунутися верхи. Клієнт може пустити з руки сокола в політ на кола. Якщо клієнт чітко дотримується інструкцій, він зможе пустити птаха, не покалічивши при цьому себе, коня, сокола й двох інструкторів. Починається розігрів сокола й демонстрація його літних і маневрових якостей з використанням імітатора здобичі - вабила. Сокіл піднімається в небо на кола, пікірує на вабило, летить над землею, зачіпаючи крилами траву. Гарне й рідке видовище польоту сокола.


Перехід до фази бойової атаки. Сокольник віддаляється від групи на 50 метрів. По умовному знаку відбувається випуск дичини зі спеціальних кошів. Можливий підйом дичини пошуковими собаками, адаптованими до роботи з хижими птахами. Після вильоту дичини сокіл з великою швидкістю пікірує на здобич. При промаху сокіл робить бойовий розворот і в другий і третій раз атакує дичину. У момент контакту видно вибух пір'я.


Заключна фаза заходу.
Використовується невеликий орел, якого клієнти можуть удержати на руці протягом 3-х хвилин. Орел сідає на руку клієнтові й виводиться на вихідну позицію. На відкритій площадці сидить кролик. Орел у клобуку (ковпачок, що закриває очі птахові). Клієнт сам знімає клобучок і показує орлові кролика. Орел зривається з рукавички. Кролик намагається врятуватися втечею, але орел доганяє його і хапає пазурами. Клієнт разом із сокольником підбігають до птаха й знімають її із кролика. Клієнт годує орла.


Основні очікуванні результати запровадження проекту:
> створення мисливсько-туристичного господарства:
> створення офіційного об'єднання сокольників України: > відродження мисливства з ловчими птахами;
> пропаганда школи соколиного полювання;
> суворий контроль по профілактиці розграбовування гнізд, незаконного вилову й відстрілу хижих птахів:
> штучне відтворення хижих птахів.


Джерела фінансування:
• внутрішні та зовнішні інвестори;
• кошти державних та наукових програм Міністерства культури і туризму України та Міністерства охорони навколишнього середовища України;
• надходження від надання послуг з туристами та роботи з тур. агентами та тур. операторами;
• доходи від підприємницької діяльності;
• міжнародні гранти та технічно-фінансова допомога від міжнародних організацій.

 

Висновки


Полювання за участю ловчих птахів є колиска історії. Такий метод є дуже ефектним і захоплюючим.

 

Створення на його базі мисливського туризму є реальним вирішенням проблеми зникнення хижих птахів. Створення організації ловчих тварин допоможе встановити чітку чисельність птахів та зменшити кількість випадків браконьєрства.

  

Ніссенбаум І.І.
Національний аграрний університет, м. Київ
Науковий керівник: доц. Міськетіч С.В. (НАУ. м. Київ)

 

Хорошие условия отдыха на сегоднишний день предлагает гостеприимная Грузия. Здесь независимо от времени года есть на что посмотреть, а организаторы предлагают множество развлечений. К тому же, если обратить внимание на специальные Туры в Грузию, то можно подобрать то что по душе по доступным ценам.

 Коментарі  

 
#1 olegator 20.04.2010 17:40
Всім доброго дня!!!!!!!!!!!!
В Івано-Франківській області існує чудовий парк з неповторним ландшафтом та цінними породами дерев..... Тільки є одна прижившася проблема - ВОРОНИ. Ми хочимо відновити всю культуру та життєвий потенціал парку... Знаю що з допомогою сокола мож почати переселення ворон у другу зону (тим більше неподалік є такі ліси та посадження). Допоможіть, підскажіть хто би зміг "поохотитися" на цих чорних крилатих!!! У нас є кошти на цю процедуру, забезпечимо житлом та їжею!!!
Дякую і розраховую на ваше розуміння!!!
Ось моя п/скринька, пишіть
olegbalan@rambl er.ru
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Powered by HuntingUkraine.com