Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Перезимуємо ... разом!
( 1 Vote )
Написав Оксана ЧУРИЛО Переглядів - 15860   
Вівторок, 09 лютого 2010 12:51
Перезимуємо разом!Такої зими, як цього року не було вже давно. Старші люди кажуть: колись таким морозам не дивувалися. Мовляв, для того й зима, щоб вкрило кригою, засніжило. Молодь же, наслухавшись про глобальне потепління, - у те, що на Волині можуть бути тридцятиградусні морози не вірила.

 


Проте «мінуси» дали про себе знати. І дошкуляли не тільки людям, - залишивши без води (заморожені труби); без світла (обірвані проводи електропередач), завадивши безпечному пересуванню через лід і замети... Але люди здатні вийти з будь-якої ситуації, чого не скажеш про братів наших менших, які без нашої допомоги просто загинуть. Від щирого серця пораділа, побачивши, як дівчинка із дідусем майструють годівничку, а тоді вивішують її у своєму обійсті, поклавши туди, на радість птахам, трохи насіння та сала. Таких годівничок можна побачити багато. Хто на балконі повісив, хто на дерево, що росте у рідному дворі. Але головне, що маленькі щебетуни зможуть перезимувати і вже з першими променями весняного сонечка радувати нас своїм співом. Адже у морози навіть ворони, здавалося б птахи доволі витривалі, замерзши, гинуть. Вони досить дошкуляють нам влітку, але зараз і їх шкода. Проте, коли птахам та звірам, які мешкають поблизу будівель хоч важко, але є чим поживитися, то лісовим мешканцям, набагато складніше.
...У лісі - невимовно гарно. На сніговому килимі можна прочитати цікаві історії. Проте, цю красу за клопотами не завжди й роздивишся.
Біля годівниці стоїть ціле стадо оленів. Красені вже знають, що тут їм буде чим поживитися, тож свій маршрут прокладають саме біля таких місць.
Директор ДП «Мисливське господарство «Звірівське» Андрій Шпорук розповідає, що за зимовим обліком 2009 року копитних - достатньо для ведення мисливського господарства.
- Звісно, такий сніговий покрив є важкою порою, адже самотужки звіру їжу дістати досить складно, - продовжує Андрій Михайлович. - Силами єгерської служби намагаємося з тими проблемами боротися. У середньому на рік потрібно близько 100 тонн зернових, приблизно 200 тонн силажу, який ми закупляємо за власні кошти. Заготовляємо сіно. За можливості купуємо жом.
Для підгодівлі тварин валять й осику. Це - як додатковий корм. Її кору, тоненькі гілки їсть усе: і козуля, і олень, і зубр, і лось. Але основне - зерно, силос, сінаж.
Найбільше відчувають зиму і складно її переносять кози. Не тому, що тварина не може собі знайти природний корм. Справа у тому, що коли відбувається сніготанення, а потім береться мороз і знову накидає снігу, козуля просто не має шансів до землі - розгребти сніг. А відтак, лягає на нього. Тіло примерзає до підталої поверхні і... Запалення легень - досить поширена хвороба. Для тваринки достатньо доби, аби вона загинула. До того ж, проблема козулі в тому, що на зиму вона підрізає ніжки - усі копитні намагаються обмежити свій рух.
Андрій Шпорук розповідає, що спеціалісти, аби вберегти цих тварин від загибелі, розчищають майданчики від льоду та снігу, так звір може поїсти та полежати на відкритій землі.
- Найбільше у звірівському господарстві оленя плямистого. Трохи менше диких козуль, кабанів, оленя благородного. Щодо зубрів, то вони є, але ці тварини не тримаються на території господарства. На зиму основна їхня частина приходить, а влітку - розбредається по чужих територіях, які достатньо не контролюються, - каже Андрій Михайлович. - Ось це і є проблемою. Все можливе для збереження на Волині популяції зубра ми робимо. Хотілося б, аби до цього долучалися й інші структури, які здебільшого займаються обліком звіра, а не його захистом і підкормкою.
- Ми направили листи усім користувачам мисливських угідь. І громадським, і приватникам у тому ж числі, - каже начальник відділу мисливського господарства Волинського облуправління лісового та мисливського господарства Руслан Люшук. - Просимо здійснювати інтенсивну підгодівлю і посилити охорону від браконьєрів.
Говорячи про основні проблеми, Андрій Шпорук зауважив, що у минулі роки найбільше дошкуляв вовк, сьогодні ж основна біда - браконьєри. Завдяки зусиллям лісівників проблему нашестя сіроманців вдалося вирішили. Але, приміром, у сусідній Польщі вовк - червонокнижна тварина, відстрілювати його категорично заборонено. Саме на таких територіях він розмножується і тоді мігрує на інші, у тому числі й до нас. А позаяк минулі зими не були сніжними, відстежити сіроманця було складно, то зграї стали справжньою проблемою для Волині та й сусідніх областей. Сьогодні у звірівському господарстві вовка немає, у інших - ще зустрічається.
А от із двоногими порушниками лісового спокою не так легко впоратися. Звір обмежений у русі, а коли морози - дуже довірливий. Кабан, приміром, геть мало рухається.
- От як вийшло із лосем, якого не так давно вполювали браконьєри, - каже Руслан Люшук. - Вони тварин не гнали. А лише об'їхали їх, коли ті годувалися, і кіньми почали викручувати. З коней і стріляли.
Таких нелюдів є багато. Вони вбивають, дивлячись у довірливі очі... Але є й ті, які стоять їм на заваді, люблять ліс, звірів, птахів. Люблять і поважають життя...

 

Оксана ЧУРИЛО

прес-служба Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства.
Фото автора.

 

 Коментарі  

 
#1 nadyk 17.02.2010 19:15
Цікаво, а якого звіра полювали 03.01.10р. в ДП «Мисливське господарство «Звірівське»? Стрільба стояла не дитяча, і оточення з єгерів, щоб бува ніхто лишній туда не зайшов. :-*
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com