Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Основи ловлі зі “Сбіруліно”
( 8 Votes )
Написав zbyr@i Переглядів - 12886   
Вівторок, 23 лютого 2010 12:02

Ловля на сбіруліноТрошки історії...

Сбіруліно - один з наймолодших рибальських стилів, з'явився він у ХХ столітті в Італії. Перші шанувальники сбіруліно ловили цієї снастю виключно форель, але потім, усвідомивши можливості цього чудового винаходу, розширили коло своїх інтересів. Тобто говорячи іншими словами, оснастка Сбіруліно дозволяє доставляти невагомі приманки на велику відстань, тому з часом її пристосували для лову не тільки форелі, а й для лову інших хижих риб — як прісноводних, так і морських.Що ж таке “Сбіруліно”?

По-перше, на даний час це не дуже поширена і мало відома снасть та спосіб лову в Україні. Можливо це через те, що більшість рибалок досі використовують звичні для них снасті, і здебільшого не бачать сенсу перевчатися на нові способи лову. Снасть Сбіруліно (часто ще називають Бомбарда) залишається незаслужено маловідомою і рідкісною.

Спробуємо описати основи монтажу та способи лову цією снастю, а вже право вибору, застосовувати її чи ні - залишиться за самим рибалкою. Хоча сподіваємося, що ті, хто прочитав цю статтю, неодмінно зацікавляться таким способом лову і поповнять свій арсенал снастей відповідним приладдям.

Терміном Сбіруліно прийнято називати і спосіб лову і поплавок-грузило, що використовується при цьому. Метод поєднує у собі переваги спінінга та нахлисту. Як і в лові спінінгом, Сбіруліно дозволяє доставити приманку на далеку відстань і одночасно дає можливість поряд зі спінінговими приманками закидати найлегші нахлистові мушки так далеко, що не зможе закинути жоден нахлистовик. У Сбіруліно застосовують різні варіанти спінінгових і нахлистових проводок.

Кожному, хто ловить “на залізо” (на “гуму”, “пласмасу” тощо), добре відома ситуація - відкидав кілька годин на різних глибинах всі блешні, воблери, резину — нічого. Обійшов всі свої перспективні місця — як у басейні. Що робити? У цьому випадку існує дві альтернативи. Перша - кардинально поміняти приманку, друга - перейти на лов іншої риби. В обох випадках - відкривається заповітна коробочка, дістається “сбірулінка” і монтується на Ваше спиннінгове, а бажано спеціальне матчеве вудилище розроблене для лову зі Сбіруліно. При бажанні зловити хижака, готується страва “смачніша”, ніж попередня (блешні, джиги і стандартні воблери). На метровому поводку - офсетний гачок з невеликим твістером, стримером або мухою. А для примхливого голавля або жереха, окрім того, міні-блешні, міні-воблери або міні-поппери. Ще більш реальний шанс побачити клювання - перейти на ловлю мирної риби. Повільна проводка. Можна обловити мілини, де традиційна поплавочна ловля майже неможлива. Нарешті, можна повернутися до витоків створення Сбіруліно і насадити на гачок різнокольорове форелеве плаваюче тісто...

Що нам потрібно для ловлі зі Сбіруліно?

Як не дивно, але в найпростішому варіанті, для того що б оцінити можливості снасті, у більшості рибалок є вже майже все необхідне. Це легкий спінінг з відповідним тестом (орієнтовно 3-25гр.) і довжиною (бажано більше 2,7 м). Необхідно тільки купити кілька типів відповідних поплавків/грузил Сбіруліно (бомбард) і все.

Тепер Ви готові вийти на озеро або річку і починати перше тренування з ловлі хижака даною снастю. Після цього (кількох перших тренувань і результативних рибалок), кожен рибалка відчує необхідність у більш тонкому підборі снастей.

Тому, на відміну від тих, хто розглядає Сбіруліно тільки як засіб розширення можливостей спінінга при відсутності клювання, для професійних “сбірулінщиків” мало просто купити парочку Бомбард (інша назва поплавків-грузил) і легких приманок до них. В цьому випадку ми вже розглядаємо Сбіруліно як тонкий інструмент лову, від якості якого і ваших умінь залежить успіх рибалки.

Елементи снасті

Сьогодні Сбіруліно повністю сформувалася як окрема снасть. Складається вона з вудилища з пропускними кільцями, котушки, волосіні, поплавка-сбіруліно (іноді навіть додаткового грузила), поводка, гачка і приманки.

Вудилища сбіруліноВудилища
У Сбіруліно застосовують спеціальні телескопічні або штекерні вудилища довжиною від 3 до 4,5 м. На відміну від спінінгових, вони оснащуються великою кількістю кілець. Спеціальні вудилища для Сбіруліно характеризуються м'яким, параболічних ладом, чутливими вершинками. Параболічний лад сприяє великій дальності закидування, м'якій і чутливій проводці приманки, дозволяє здійснювати плавне, обережне виважування і використовувати тонкі поводки. По м'якій вершинці вудилища легко розпізнавати клювання.

Котушки
До котушок особливо жорстких вимог не висувається. Оскільки при цьому способі лову практикується, в основному, повільна проводка приманки, то і високошвидкісні безінерційні котушки не потрібні. Передаточне число може становити 4,2 - 5,2 до 1. Краще, щоб котушка мала передній тормоз, що допускає більш плавне регулювання, і не менше 3-х підшипників в механізмі. Обов'язкова умова - гальмо повинно відпускати волосінь плавно, без ривків.

Основна жилка
Любителі Сбіруліно ловлять досить обережну рибу, тому краще використовувати максимально непомітну, прозору волосінь. Вудилище, яке легко гнеться, амортизує майже всі ривки риби, тому серйозних навантажень на волосінь не повинно бути. Тим не менш, у місцях, де можливо впіймати по-справжньому вагомі трофеї, варто подбати і про міцність жилки. Плетена жилка в Сбіруліно застосовується рідко, оскільки її характеристики можуть порушувати загальний баланс снасті — необхідно забезпечити м'яку подачу і проводку приманки. Особливо це дуже важливо при ловлі на нахлистові приманки (наприклад жереха, форелі або щуки на стрімери). Тільки волосінь, що розтягується може поєднуватися з м'якими вудлищами і повільною проводкою. Зазвичай застосовують моно-волосіні діаметром від 0,18 до 0,25 мм, залежно від розміру очікуваного трофею і структури водойми.  Плетінку найчастіше використовують при лові судака на течії, коли плавність проводки не має великого значення, а плетена волосінь чинить менший опір потоку. Самий ходовий розмір - 0,12 мм. Але і тут до складу оснастки можна ввести відрізок моноволосіні як шок-лідер. Флуоресцентні жилки дозволяють добре бачити хід приманки.

Поплавки сбіруліноПоплавки-Сбіруліно (Бомбарди)
Поплавки бувають трьох основних типів: плаваючі (поверхневі), повільно тонучі (суспендери) і швидко тонучі (схоже на класифікацію воблерів або нахлистових шнурів). Тип поплавків Сбіруліно найчастіше позначається на італійській, англійській або німецькій мові на тілі поплавка. Для лову в різних шарах води використовуються бомбарди різної плавучості.
Вага поплавка в першу чергу важлива для дальності закидування. Якщо для ультралайту вам вистачить сбірулинки 1-3 г., щоб закидати муху, то для вудилищ з великим тестом можуть стати в пригоді Бомбарди вагою до 40-60 г., що дозволить закинути будь-яку приманку на відстань до 60-80 м. Такі поплавки виручають при ловлі з берега на великих річках, озерах або якщо треба далеко перекинути місце стоянки риби, щоб не злякати її сплеском. Вага обов'язково позначена на поплавку.
Сбіруліно з бальси пофарбовані, як правило, в темні кольори - від чорного до зеленого. Пластикові Сбіруліно найчастіше матові або прозорі. Останні, як передбачається, повинні до мінімуму звести атаки хижої риби на сам поплавок, роблячи його у воді майже невидимим.

Поводки
Для повідців краще вибирати високоякісну волосінь, оскільки на них припадає велике навантаження при виважуванні і вони піддаються абразивному впливу при проводці біля самого дна водойми. Чудовими характеристиками для Сбіруліно володіють волосіні з флуорокарбона, але тут необхідно вибирати ті з них, які зберігають досить велику міцність на вузлах.
Довжина поводка для ловлі зі Сбіруліно — досить дискусійний момент.
По-перше, зрозуміло, що довжина поводка не повинна бути більшою за довжину вудилища.
По-друге, при ловлі біля самого дна, як правило використовуються коротші поводки ніж при поверхневій ловлі.
По-третє, коли ловлять “мирну” рибу, як правило, використовують довші поводки ніж тоді, коли ловлять хижаків.
Якщо говорити про конкретні цифри, то можна порекомендувати для глибинної ловлі  довжину поводка 0,6м - 1,5м, для поверхневої від 1,5 до 2,5м, а для ловлі в товщі води від 1м до 2м.
Для тих, в кого Сбіруліно лише “запасна” снасть, варто приготувати декілька поводків середньої довжини, які будуть зручні в закидуванні.

Приманки
Почнемо з того, що ті приманки, що раніше ви не могли добре закинути спінінгом, зі Сбіруліно літатимуть у Вас “за горизонт”. Будете ловити рибу на мілині або сильній течії, повільно підтягуючи до себе Сбіруліно з одним-двома опаришами на гачку. Не дивуйтеся, якщо привезете додому краснопірку або ляща, зловленних на нульову вертушку, жереха на стример або голавля на муху. Зі Сбіруліно ви відкриєте для себе форелеве тісто, з якого можна зліпити щось середнє між воблером і бойлом і ловити на тій же ж повільній проводці все - від щуки до карася. І що найголовніше для початківців - ви просто можете використовувати зі Сбіруліно свої звичні блешні, воблери, “гуму”, отримавши при цьому як мінімум зайвих 20 м проводки. Деякі обмеження тут можуть накладатися тільки на класичний придонний джиг.

Проводка

Це найвитонченіший момент в ловлі зі Сбіруліно. Тут потрібно бути одночасно і спінінгістом і нахлистовиком, щоб уявляти собі поведінку легкої приманки при проводці.
Варіанти проводки:
1.Плаваючий Сбіруліно - Тонуча насадка. Це ловля на насадку, що повільно опускається. Так можна ловити на більшість рослинних і тварин насадок “поплавочників” (опариш, мотиль, перловка, тісто, невеликий гнійний черв'як і т. д.), на мокрих мух, німф, емерджери. Після закидування і натягування повідця в лінію, дуже м'яко, щоб не створювати хвилі від Сбіруліно, підтягніть приманку на 20-30 см. Пауза від 10 секунд до хвилини. За цей час гачок з наживкою повільно тоне. Під час паузи ледь помітно (30-50 см / хв) пальцями відводите волосінь від вудилища, щоб тримати постійний контакт з приманкою, на всі поштовхи і потяжки відповідайте короткою підсічкою.
Проводка повільно тонучої насадки. З такими ж насадками можна практикувати рівномірну або ступінчасту проводку. Траєкторія такої проводки може являти собою пряму (сходинку), що плавно опускається на дно або, якщо проводка трохи швидша, бути паралельною поверхні води. При такій ловлі також застосовують легкі тонучі воблери, воблери-суспендери, легенькі вертушки і стримери. Глибину проводки можна варіювати паузами різної довжини.
Ловля на насадку, що піднімається з дна. Цей тип проводки можливий, якщо довжина поводка не менше глибини водойми. Чекаємо, поки насадка ляже на дно, потім вибираємо два варіанти подальшої проводки. Перший - коротким, не дуже різким ривком піднімаємо насадку над дном, проводимо трохи і знову даємо опуститися. Другий - підтягуємо приманку без пауз, імітуючи її підняття до поверхні.
2.Повільно тонучий Сбіруліно - тонуча або плаваюча насадка. Тут, як і при ловлі з будь-яким суспендером, зручно шукати обрій, де стоїть активна риба. Початок проведення «на рахунок» дозволяє зробити ряд паралельних проводок по всій глибині водойми. Крім того, це класика ставкової ловлі форелі з плаваючим тістом - Сбіруліно опускається в товщу води неглибокого озерця, притоплюючи гачок з тістом і при повільній проводці провокує рибу на клювання. Якщо сформувати тісто на гачку у вигляді пелюстки, то його рухи у воді будять хижі інстинкти риби, що підтверджується не тільки форелевим уловом, але і регулярним клюванням щук, окунів, жерехів і голавлів на ці пелюстки. Мабуть, це єдиний випадок ловлі хижої риби на тісто. Описані вище проводки можливі тільки при відсутності течії.
3.Швидко тонучий Сбіруліно - тонуча насадка.  В більшості випадків чи не єдиний спосіб опустити легку приманку глибше на течії. При правильному підборі Сбіруліно легкі блешні, стримери і мухи не виносить на поверхню води при проводці проти течії. А в стоячій воді це найбільш зручний спосіб провести приманку по дну або безпосередньо над ним.

Які мінуси є у ловлі зі Сбіруліно? Перш за все - комплекс неповноцінності рибалки перед цією оснасткою. Багато хто чомусь вважає ловлю зі Сбіруліно “напівспінінгом” або “напівнахлистом” і, зробивши кілька невдалих закидів та проводок, переходять на “чистий” спінінг, вважаючи, що ця “бомба” тільки відлякує рибу. Так, вона її розполохає, якщо ваш 40-грамовий Сбіруліно (як і будь-яка блешня, “гума”, воблер або неправильно подана муха) плюхнеться посеред зграї голавля. У цьому ж і є перевага Сбіруліно - з допомогою такої оснастки можна перекинути найобережнішу рибу на 20-30 м і провести повз неї як ні в чому не бувало невагому муху, твістер без огрузки або просто опариша на гачку.

Всім хто зацікавився Сбіруліно, бажаємо успіху в освоєнні цієї досить універсальної снасті і хорошого улову.

При написанні статті були
використані матеріали з сайтів:
www.balzer.com.ua
www.proribalku.ru
www.pro-ribku.ru
 Коментарі  

 
#2 zbyrai 04.03.2010 20:08
Цитую ostt:
Цікаво
Хто так пробував?


Сам ще не пробував, :oops:
але теж дуже зацікавило...
Будуть перші результати обовязково поділюсь враженнями
 
 
#1 ostt 03.03.2010 23:17
Цікаво
Хто так пробував?
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com