Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Вовк проситься до червоної книги?
( 7 Votes )
Написав Катерина ЗУБЧУК Переглядів - 16527   
Понеділок, 15 березня 2010 12:22

Вовк проситься до червоної книгиВ останні роки екологи України з особливим занепокоєнням звертаються до теми полювання на вовків. Член київського еколого-культурного центру Володимир Борейко, наприклад, розробив грунтовну концепцію з приводу того, чи має моральне виправдання знищення хижих тварин, зокрема вовків. На його думку, вовки, як і всі інші дикі тварини, мають право на захист з боку закону.

 

Володимир Борейко вважає - навіть якщо в результаті заходів з контролю за чисельністю вовка чи іншого «шкідливого» виду його кількість не зменшується, все ж шкода від цього є. І полягає вона, перш за все, в тому, що порушуються права диких тварин. Крім цього, мовляв, люди виховуються у цинічному, жорстокому поводженні з дикими тваринами. Так звана боротьба з «шкідниками» сприяє легалізованому браконьєрству...
До речі, одним з останніх законів України, підписаним екс-президентом Віктором Ющенком, - Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань мисливського господарства, полювання та рибальства, охорони, використання і відтворення тваринного світу» - вперше в Україні обмежений термін полювання на вовків, і вони занесені до списку мисливських тварин. Тобто тепер на вовків у нашій країні можна полювати тільки з жовтня по лютий, як і на інших хутрових звірів.
Принагідно скажемо, що вовки повністю під охороною в Іспанії, Польщі, Румунії, Греції, Португалії, Словаччині, на Кріті, частково охороняються у пострадянських прибалтійських країнах, а також у Сербії, Македонії, Болгарії, Боснії. У сусідній Польщі вовк занесений у Червону Книгу. Він внесений також у Європейський Червоний список і охороняється Бернською конвенцією.
Про те, як вовки «почуваються» на Волині, ми розмовляли із начальником відділу мисливського господарства обласного управління лісового та мисливського господарства Русланом Люшуком.
- За результатами цьогорічної таксації, скільки вовків є в мисливських угіддях нашої області?
- За нашим обліком, на кінець 2009-ого року в мисливських угіддях було 25 вовків. Того року добуто сім голів. Це зроблено з метою регулювання чисельності хижаків.
- Чим викликане таке регулювання?
- Якщо у ведення мисливського господарства люди вкладають кошти, то відповідно хочуть мати хоча б часткове їх повернення. Про прибуток не говорю - мисливські господарства його не мають. А коли є конкурент в особі вовків, то можуть бути лише збитки. Ось і торік зграя вовків - десять голів - хазяйнувала на межі Цуманського держлісгоспу і Звірівського мисливського господарства, що в Ківерцівському районі. В одному з кварталів жертвою їх стала благородна олениця. Одне слово, ця зграя нищила копитних тварин. Інша справа, коли це поодинокі хижаки, то й шкода від них менша. Я хочу наголосити ось на чому: питання не стоїть, що вовків треба знищити як вид. Вовк має право на існування, як і будь-які дикі тварини, але при мінімальному нанесенні збитків мисливським угіддям.
- До речі, скільки вовкові треба м'яса на добу, щоб прохарчуватись?
- Голодний вовк з'їсть і чотирнадцять кілограмів. А може насититись і двома-чотирма, якщо апетит менший. Заради справедливості, треба сказати, що вовки є й санітарами лісу, оскільки харчуються й падаллю. Є ще такий поділ: дорослі вовки - самки і самці, їх приплід і переярки. Переярки - це проміжне між дорослими вовками і цьогорічним молодняком. І вони найстрашніші, бо гублять звірів в лісі не стільки для того, аби добути харч, як для задоволення свого мисливського азарту.
- У нас, на Волині, вовки місцеві, чи такі, що прибули з сусідніх територій? Наприклад, з чорнобильської зони, де для них роздолля?
- В основному місцеві. Але не виключається варіант, що вовки підтягуються із території сусідньої Рівненської області, Білорусі.
- Кількість вовків у нашій області з роками міняється?
- Десять років тому, тобто в 2000-му, їх було 47. І добуто 22. В середині дев'яностих ще більше - навіть понад п'ятдесят. Половина з них добувалась. Після 2000-го року вовків поменшало, бо, на мою думку, інтенсивніше ведеться мисливське господарство і порушується спокій хижаків.
- І може бути, що в якийсь рік навіть не треба буде регулювати кількість вовків?
- У 2006 році так і сталось. За таксацією, в мисливських угіддях їх було всього тринадцять. І тоді жодного не було добуто. Ніхто не ставить питання, щоб винищувати вовка. Це саме можна сказати і про лисиць - їх чисельність регулюють тоді, коли спостерігається перенаселення і коли є загроза спалаху сказу. Вовк, до речі, теж може бути джерелом цього захворювання. Правда, в нашій місцевості такої загрози нема. А ось у східних областях України років три тому були випадки, коли вовк переносив цю небезпечну хворобу, забігаючи в домашні господарства.
- Наша газета не раз розповідала, що на Волині є такі бувалі мисливці, які навіть голими руками можуть добути вовка. Це не перебільшення?
- Ні, але голими руками можна взяти лише вовченят з лігва, вислідивши, де живе сімейство хижаків. А взагалі вовка не просто вполювати. Для цього мисливцеві треба мати неабиякі навички. За п'ятнадцять років своєї роботи в мисливській галузі я чув лише про декілька випадків, коли мисливці попутно вполювали і вовка. Навіть під час спеціально організованого полювання - із загінками, прапорцями - вовка не завжди вдається взяти.
- Згідно із Законом про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань мисливського господарства вовк у списку мисливських тварин. І тепер полювання на нього обмежене. А як було до цього часу?
- На вовка можна було полювати тільки у мисливський сезон і при наявності документів на добування інших тварин. Це не відноситься до єгерської служби, яка цілорічно повинна стежити, щоб вовки не завдавали великої шкоди мисливським угіддям.
- Колись за добування вовка платили гроші...
- Так, 100 карбованців одержував мисливець за самця і 150 - за самку, по 50 - за вовченят. Зараз заохочення теж передбачене (100 гривень), але нема механізму його реалізації. Колись колгоспи, крім такого офіційного заохочення, давали за добутого вовка ягня, а то й вівцю. Бо ж вовки нападали на отари, і треба було якось заохотити мисливців.
- І все ж із почутого від вас в мене склалось враження, що ви симпатизуєте вовкам...
- Це швидше не симпатія, а повага до цих хижаків. Адже вовк стоїть на щабель вище від всіх копитних тварин. Він може розгадати задум людини, навіть перехитрити її. У вовків розвинутий інстинкт самозбереження і органи чуття - нюх, слух. Зір теж розвинутий, але не на стільки.
- Цей інстинкт вироблявся віками, бо на вовка завжди було гоніння.
- Я б трохи по-іншому сказав: вовк завжди був небажаним сусідом. Звідси й його обережність. Якби не ці якості, якби вовка було легко добути, то його давно б винищили. До речі, це дуже «сімейний» звір. Тільки із смертю одного - самки чи самця - розпадається пара. Коли народжуються вовченята, то вовк ніколи не покине виводка і буде вигодовувати його разом з самкою.
- В європейських країнах вовк - у Червоній Книзі. Тобто там вже подумали, що зробити, аби не зник цей хижак, наділений якостями, про які ви тільки-но сказали. А в нас, в Україні, дійде до цього?
- Поки що, на мою думку, нема підстав заносити цього хижака в Червону Книгу України. Адже в наших поліських районах є чималі території непрохідних лісів і боліт, де втручання людини дуже незначне. А раз так, то є умови і для популяції вовків.

Источник: Волинь, №1060
 Коментарі  

 
#4 Пастух 18.05.2011 07:22
Щоби щось заявляти потрібно знати предмет. Якщо візьмете світову статистику, побачите, що вільних диких вовків є в тисячі разів менше ніж собак. В Україні їх взагалі катастрофічно мало - до тисячі, та й лісів у нас майже катма, бо ж суцільно вирубують за кордон. А хто хоче ближче познайомитися з темою, раджу "Тамдевін" Галини Вдовиченко.
 
 
#3 Lesyk 18.03.2010 02:31
автор відробляє гроші закордонних фундацій, старих вонючих америкосів, які з'їхали з розуму і фінансують такі проекти в країнах третього світу
 
 
#2 vasyl eger 16.03.2010 19:42
:o ""вовки повністю під охороною в Іспанії, Польщі, Румунії, Греції, Португалії, Словаччині, на Кріті"...

brexnia tobto nepravda . :o
 
 
#1 ОлегП 16.03.2010 18:05
В цьому сезоні у двох моїх добрих знайомих вовки роздерли собак. При чому одну на очах у господаря, а другу під самою хатою власника. Тому занесення вовків у червону книгу є абсолютним абсурдом. У нас полюбляють вдарятися у крайнощі: то всьо вибити до лаби, то нічого не рушати взагалі; а реального і осмисленого аналізу ніхто не робить. Один популізм...То що ж виходить, вовки "мають мати право на захист зі сторони закону", а люди не матимуть такого права захисту від тих же вовків?
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com