Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Фазан - правильне господарювання
( 4 Votes )
Написав Фірма Фазан Переглядів - 5264   
Вівторок, 04 травня 2010 13:14
Фазан - правильне господарюванняНезважаючи на подекуди недостатню чисельність фазана в деяких угіддях, він все одно залишається важливим видом дичини для мисливства, на рівні із куріпкою, зайцем та дикою качкою. Також значне заселення угідь фазаном звичайним свідчить про неабияке зацікавлення цим птахом із боку мисливців. У зв»язку із цим варто актуалізувати правила мисливського господарювання в цьому плані, щоб наша діяльність була якомога ефективнішою.

Щоб успішно господарювати популяціями фазанів надзвичайно важливою є активна і багатостороння годівничо-захисна діяльність, звідси і розпочнемо наш огляд. Метою його з одного боку буде звернення уваги на той факт, що зимова догодівля та випускання в угіддя із годівничих вольєр - не єдині і зовсім не найважливіші заходи.
З іншого боку буде представлено умови, які є вирішальними для кінцевої діяльності.

Покращення захисних умов.

Одним із найважливіших елементів середовища, яке лімітує чисельність фазана, є наявність безпечних місць для закладання гнізд, а також недостача полів наповнених рослинністю, на яких навіть взимку фазан може поживитись.
У зв»язку з цим ефективним заходом буває створення спеціальних екологічних зон, де можна насадити додаткової рослинності, яку фазан любить споживати (хвойні насадження, шипшина, терен). Дуже ефективним є також створення кормових майданчиків серед полів, та насадження дрібної кущоподібної рослинності, що майже не практикується, але водночас є надзвичайно потрібними для фазана. Повна відсутність таких місць на полях не дає можливості фазану сховатись і він одразу ж стає першою здобиччю для хижаків.
Хорошою альтернативою в даному випадку є залишання на полях не докінця зібраної кукурудзи, соняшника, жита, топінамбура. Присутність на полях такого типу засаджень, особливо в зимовий період, дає можливість фазану добре ховатись від хижаків.

Зменшення наслідків механізації та хімізації в сільському господарстві.

Можливість діяльності в цій сфері є досить обмеженою. До сьогодні так і не вдалось винайти унікального пристрою виполошення звірини з полів, що у поточний момент обробляють хімікатами, і який би монтувався на сільськогосподарських машинах та не перешкоджав їхній роботі. Також не вдалось зробити більш популярним кошення трав від середини до берегів, щоб дати можливість звірині втекти із місця загрози. Важко також сподіватись, що буде впроваджено обмеження для хімічного обприскування берегів полів, оскільки це економічно не вигідно фермерам (хіба що вони отримуватимуть компенсації за ті частинки необробленої хімікатами землі).
У зв»язку з цим для мисливців вигідніше щоб на території їх угідь було якомога менше зораної та обробленої землі. На диких полях, які не обробляються, є високі трави, які ніхто не косить і фазани спокійно можуть собі там облаштовувати гнізда. На таких полях є багато комах, які є вкрай необхідними для курчат. Набагато складніше, з іншого боку, організовувати забір яєць перед покосами та передачу їх на інкубацію. Це, в свою чергу, сповільнює автоматизацію та швидкість покосів, але з іншого боку чисельність фазанів на сьогоднішній день на наших полях є настільки низькою, що це поки мабуть і не варто робити

Обмеження кількості хижаків.

Цей захід є набагато ефективніший за всі попередні, що підтверджено науковими експериментами та практичними заходами у всій Європі. Останніми роками особливу увагу звертаємо на збільшення популяції лисиці, котра є найбільш небезпечною для фазана. З перебігом літ, особливо в країнах, де штучно було обмежено полювання лиса, це призвело до того, що він сильно винищив гнізда фазанів, що, в свою чергу, призвело до зниження виводимості цієї птахи. Обмеження кількості лиса є одним з найбільш ефективних способів підняття популяції фазана і це насамперед залежить від самих мисливців. У зв»язку з цим необхідним є застосування активних методів полювання, серед яких - тиха загінка, полювання із норними собаками та на манок.
З 90-тих років на території багатьох угідь спостерігається також приріст кількості й інших хижаків, які теж здійснюють неабиякий тиск на фазана та його виводки. В даному випадку для мисливців вже є менше поле для діяльності проти таких хижаків як куна, сорока, дикий голуб, крук.

Покращення умов підгодівлі в осінньо-зимовий період

Фазан охоче користає з місць підгодівлі у післявегетаційний період. Розкладання корму ми повинні розпочати рівно із кінцем збору врожаїв з полів, що спричиняє міграцію фазанів в пошуках прихистку та корму. Ми стараємось запобігти цим переміщенням, оскільки вони збільшують загибель цих птахів. В осінній період достатньо накладати невелику кількість корму, але він має бути поживний, наприклад змішана підбірка зернових з додаванням кукурудзи, фруктів, які попадали з дерев. Особливо доцільно розкладати корм в місцях ровів, які поросли травою, адже взимку це місце стане для фазанів і місцем прихистку. Особливо слід уникати місць підгодівлі, де фазан може стати легкою здобиччю для хижаків, браконьєрів. Також варто не допускати, щоб на одному місці годівлі збиралось дуже багато птахів. Варто поробити якомога більше маленьких годівниць, які б розпорошили фазанів по ширшій території, а не довокола однієї годівниці (якщо про неї довідається хижак, то загине все поголів»я, а при розпорошеному способі підгодівлі цього можна уникнути). Найбільш популярні розміри годівниці це- (довж,ширина, висота спереді і ззаду) 1,5-2,0* 1,2-1,5*0,5-0,7*0,3-0,4м.
Кількість таких годівниць залежить від кількості груп фазанів, які знаходяться на території угідь. В середньому береться до розрахунку така пропорція: на 10 фазанів - одне місце підгодівлі. Самі годівниці розміщуємо або в місці, де найчастіще перебувають групи фазанів, або на краєчку цього місця, із врахуванням правильного її встановлення, щоб не задувало снігом.
На зимовий період для одного фазана заготовляється 5 кг корму, з яких 3 кг зернових залишків, насіння бур»янів та інш, а решту - 2 кг має становити кормовий буряк, капуста, морква та інші соковиті офочі. Цю, другу частина корму даємо особливо активно в період, коли земля вкривається снігом і є проблема для птахів із доступом до озимини. І на сам кінець увага - просимо пам»ятати про гігієну в місцях підгодовування.

Обмеження смертності у випадку дуже холодних зим.

В цьому випадку фазанів відловлюють та перетримують їх у вольєрах. Це зменшує смертність в популяції з кількох сотень до кількох десятків. Відловлювання проводимо у випадку настання особливо важких зимових умов. Найчастіше застосовується відловлювання методом «під решітку».Тобто в тому місці, де відбувається підгодівля фазанів, ставиться прямокутний ящик з сітки з відкритим дном (сам ящик опирається з одного боку під кутом на маленьких підпорах, щоб фазан міг під нього зайти з метою поїсти корм і коли він тільки зайде, необхідно одразу опустити, вивільнити підпори, щоб ящик повність опустився на землю).
Можна також ловити фазанів у пастки із рухомими стінками, які нагадують годівницю. В такі пастки фазан може лише зайти, але вийти вже не зможе, бо закриються рухомі стінки. Цей метод є дещо зручнішим, бо тут не потрібно чекати доки фазан прийде і буде нагода вивільнити підпори, як у першому випадку. Важливим є тільки те, щоб не залишати таку пастку без нагляду, тому що є ризик, що птахом може поживитись або хижак, або браконьєр. Теж дуже важливим є те, щоб корм-привада був цікавим для фазана, йдеться наприклад про кукурудзу.
Щодо подальшого випускання цих фазанів в угіддя, то слід дотримуватись тих самих правил, що й при випусканні вольєрних фазанів ранньою весною. Особливо важливим в даному випадку є забеспечення цим відловленим диким фазанам максимальної тиші, оскільки вони є більш лякливі, аніж фазани, розведені вольрним способом.

Отже, підсумовуючи питання збільшення популяції фазана в наших угіддях, слід дотримуватись наступних правил:

- Активна охорона та збільшення полів, які не обробляються і на яких росте висока трава, що дасть можливість безпечного гніздування фазану.
- Серйозне обмеження кількості хижаків, особливо лисиць, головного ворога фазана, особливо на полях.
- Належна організація підгодовування, тобто починати викладати корм одразу після збору врожаю, і не допускати створення великих годівниць, що призвиде до скупчення великої кількості фазанів на одній годівниці, що може спричинити загибель всієї зграї, якщо на них натрапить хижак або браконьєр.

Ловець Польський  №1837.

“Фірма Фазан”

годівництво, заселення та особливості тих королівських птахів…

Форум:

Годівництво фазанів

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Powered by HuntingUkraine.com