Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Декілька слів про обтяжування самоловних снастей
( 6 Votes )
Написав Роман Дранник Переглядів - 5161   
Понеділок, 21 червня 2010 14:16
Щука на кружокНаскільки часто при лові, так-званими, самоловними снастями приходиться зіштовхуватись з "пустими" клюваннями? Відповідно до рибацької статистики, досить приблизної, біля 40% покльовок хижака на кружки, жерлиці, окуневі підставушки являються нерезультативними. Приватний досвід показує, що при добре відлагоджених снастях кількість таких покльовок ледве перевищує 5%. Причина такої суттєвої різниці - зневажливе відношення більшості рибалок-любителів до гармонійності і збалансованості в механізмі "самоловок".

Простота кружка чи жерлиці (літньої чи зимової), дійсно, дає мало причин засумніватись в правильності їх оснащення. Однак, чим снасть простіша, тим більше в ній невидимих оку тонкощей, збагнути які вдається тільки при багатолітньому вдумливому використанні цієї снасті.

Основними причинами пустих покльовок хижака на живцеву снасть, як правило, являються:
- надто товста жилка;
- товстий повідець;
- надто великий, або затупившийся гачок;
- надто щільна фіксація жилки (кружок, літня жерлиця);
- жорсткий сигналізатор клювання (зимова жерлиця);
- невірно підібрана приманка (надто крупна, або ж в'яла, малорухома рибка; живець тієї породи, що не мешкає в даній водоймі; живець хоча і типовий для водойми, але не складає основу харчового раціону місцевих хижаків).

Про якість, відповідність один з одним і умовами лову жилки, повідка, гачка неодноразово і доволі детально згадувалось на  сторінках риболовних публікацій. Тут же, звернемо увагу на менш очевидний, але не менш важливий момент - правильний вибір грузила.

В оснастках кружка і жерлиці, грузило виконує дві основні функції:
- утримує живця на заданій глибині;
- обмежує свободу руху останнього довжиною повідка.

Все це забезпечується вагою грузила відповідною до розміру живця. Як правило, тільки на вагу і звертають увагу рибалки, залишаючи без уваги не менш важливий параметр - форму. В дійності ж, власне із-за грузила неправильної форми виникає більше треті нерезультативних клювань.

обтяжування самоловних снастейЩоб усвідомити справедливість вищесказаного, представимо собі стандартну покльовку. До живця підійшла щука. Вона довго придивляється до підозрілої рибки, насторожено розглядає її, зберігаючи безпечну дистанцію (мал. 1) Нарешті, ніби втративши до потенційної здобичі зацікавлення, хижачка повільно відпливає в сторону, повертається знову... Виконує блискавичний кидок - живець замирає в зубатій пащі.

З цього моменту вирішальним фактором того, проковтне чи виплюне щука наживку, стає правильне чи не правильне обвантаження снасті. Утримуєма хижаком рибка ніби втрачає власну вагу. Під водою створюється деяка (певна) обтяжування самоловних снастейсилова парабола, одне плече якої створює жилка, що спускається від кружка чи жерлиці, інше - хижак зі здобиччю в пащі (мал. 2). Грузило, що знаходиться між ними стає самим важким елементом оснастки, і починає опускатись на дно, так як більше не утримується натягом зафіксованої жилки.

Досягнувши останнього, грузило перестає впливати на процес покльовки, так як жилка вільно проходить скрізь нього (мал.3). Власне тому в самоловних оснастках завжди використовуються ковзаючі грузила.

обтяжування самоловних снастейПри опусканні, грузило, в залежності від своєї форми, передає ту чи іншу частину навантаження на два плеча параболи. Задача рибалки - таким чином підібрати форму грузила, щоб в процесі покльовки максимальне зусилля передавалось на жилку, що йде від снасті, а мінімальне на повідок.

Круглий тягарець різко тягне обидва "плеча" до низу всією своєю вагою, що відразу відчуває хижак. В цьому випадку, якщо тільки наживка не заковтнута достатньо глибоко, живець викидається з пащі, і щука відходить геть. Це ж саме, відбувається і з плоским грузилом.

Грушеподібна форма найменш успішна. Опускаючись таке грузило передає більшу частину зусилля на повідок з наживкою (приблизно 70%), буквально вириваючи його з пащі щуки. Неоправдане встановлення грузила широким кінцем до верху. В цьому випадку в живця значно більше шансів запутати оснастку, що знову ж таки, значно зменшує кількість результативних клювань. Ще важливішим є то, що розташоване таким чином грузило набуває велику нестабільність і веде себе як ексцентрик ще дужче насторожуючи хижака.

obtyagennya_4Найкраще грузило веретеноподібної форми. На початку покльовки воно майже не відчувається хижаком. Навіть повністю висячи на жилці в горизонтальному положенні, воно розподіляє свою вагу рівномірно на обидва "плеча" параболи. Відбувається це тому, що центр ваги у такого грузила знаходиться рівно по середині, а витягнута форма сприяє правильному рівномірному розподіленню ваги по його поздовжній осі, зі зменшенням ваги по краям. Таким чином хижак відчуває мінімальний супротив снасті і продовжує безбоязно ковтати здобич (мал.4).

Дещо гірші рівні циліндричні грузила і грузила оливки. В горизонтальному положенні їх вага розподіляється не так рівномірно, але при невеликій вазі (до 8 гр.) помітного впливу на клювання це не робить.

Вага грузила, як згадувалось вище, повинна відповідати розміру живця. Якщо грузило надто легке, живець буде вспливати і запутувати оснастку. Занадто важке - він швидко втратить сили, і залишаючись нерухомим, втратить привабливість для хижака. Крім розміру живця слід також враховувати його жвавість і стомлюваність, які дуже різняться в залежності від породи живця. Так, при одинаковому розмірі, карась чи пічкур вимагають грузила тяжчого, ніж більш жвавий, але швидкостомлюваний окунь. А для верхівки, що має жахливу привичку зпутувати повідок з жилкою, знадобиться грузило такої ж ваги, що і для вдвічі більшої плотви.

Як правило в оснастках самоловних снастей приміняються доволі товсті (0.3 - 0.5 мм) моножилки. Враховуючи це, слід впевнитись,  що діаметр наскрізного отвору в грузилі достатній для вільного ковзання по жилці. Якщо використовується плетений шнур, його діаметр може бути значно меншим (0,2 - 0,28 мм). Але і в цьому випадку отвір повинен бути достатньо широким, так як плетений шнур має погані показники ковзання.

Інколи замість моножилок використовується тонкий капроновий шнур. Ковзає він ще гірше від плетеного шнура, тому отвори в грузилах, що встановлюються на подібні оснастки, повинні бути максимально широкими. Досягнути цього можливо розсверливши готове грузило, або відлити його самостійно.

Тертя любої жилки в середині свинцевого грузила легко зменшити, продівши скрізь нього пластикову трубочку. Пластик повинен бути обов'язково твердий, так як використання м'яких полівінілових чи силіконових трубочок черевато залипанням в них мокрої жилки.

Впевнишись в правильному підборі всіх трьох параметрів грузила (форма, вага, діаметр отвору) і збалансованості всієї оснастки, можна приступати до ловлі.

Джерело - газета "Рыбачок и Ко" №9 (345) 4 березня 2010р.
 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com