Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Фактори впливу на ефективність пострілу
( 11 Votes )
Написав ЯРИЙ Переглядів - 8920   
Середа, 30 червня 2010 09:05

Фактори впливу на ефективність пострілуНемає твердих переконливих тверджень про залежність дії кулі в туші звіра,тільки від калібру кулі і типу патрона. В першу чергу, дія кулі залежить від місця попадання та твердості тканин туші звіра. Твердження про те, чи краще діє швидкісний патрон чи куля з нормального повільного набою, але більшої ваги, завжди залишається спірними. Що краще діє: швидкість чи маса? Котрий патрон дає кращу візуальну дію? Чи краще використовувати кулі з твердими оболонками, одноосередкові, чи з комбінованими осередками, або взагалі, звичайні одноосередкові, півоболончасті, з тонкою оболонкою? Ці питання часто хвилюють мисливців в пошуках ідеального спорядження набою.

 

Перш за все хочу сказати, що кожен вид звіра за твердістю тканин туші не є одинакові. Не всі умові при яких ведеться стрільба,теж одинакові. Виходячи з законів фізики,при зменшенні маси кулі, щоб досягнути відповідної величини енергії потрібно збільшити її кількість. Е= m V²/2 - цим і досягається потрібної дії кулі в туші звіра. Зате зброя під швидкісні набої частіше використовується для стрільби на дальшу відстань. Такі кулі мають більш пологішу траекторію, менше вимагають поправок в оптичному прицілі, помилки в стрільбі та корекції прицілу менше даються в знаки. Коли, наприклад,в калібрі 338, 300W.Mag. простріляних на 100 метрів з завишенням 3-4см, то на 200м - кулі будуть лягати в точку прицілювання. На 300м вони дадуть всього 20-30 см заниження від точки прицілювання. Зате ці кулі повинні мати ідеальну балістичну форму (коефіцієнт балістики), тому що поганої будови чи форми куля буде зводити нанівець при польоті свою високу початкову швидкість. Але в зброї з високошвидкісними набоями, інший недостаток - сильна віддача.
Щодо калібрів. В будь-якому калібрі зброї, після попадання звір може ще пройти певну відстань. Швидкісні патрони в малих калібрах 5,6мм чи 6мм, прекрасно діють на малого звіра, до косулі включно. Це такі калібри, як 222, 223 Remington, 22-250 Remington, 5,6х50 R Mag. В таких набоях краще використовувати кулі максимально загостренні, щоб зменшити експансивну дію і запобігти широким гематомам та нищенню туші звіра. Щоб зменшити деформацію таких куль по пушному звіру краще взагалі використовувати оболончасті кулі. Розрізняють чотири основні типи куль.

Чисто деформуючі. Кулі ці розпліскуються більш менш і втрачають від 0 до 20% своєї ваги, типовий приклад таких куль є наприклад CDP Swift A Frame, Nosler Partition, і частково нові запроектовані безсвинцеві.
Розривні (експансивні) ці розривають на багато середньої і дрібної величини осколків. Це є як правило швидкі малого калібру кулі з отвором у торці, тонкою оболонкою.

Частково розривні кулі є наприклад HMK від RWS, TIG та TUG та RWS-вські DK. Це двох ядрові кулі (двох частинні) у яких передня частина на 50% розбивається на осколки, задня циліндрична частина має дати вихідну рану.

Оболочні та масивні кулі. Масивні кулі є монолітніші, в більшості з міді або її сплавів. Їх ціль, як можна дальше пройти тіло звіра без деформації. Кулі цього типу перевертаються регулярно в гомогенному русі.

Дуже добре зарекомендували себе типи куль Hornady Sp i Sierra Gamme King, але обширних гематом не вдалось уникнути. В .222, .223 калібрі часто по косулі, особливо в зимовій шерсті і на відстані дальше 100м, доводилось спостерігати мало проявів в поведінці після попадання. Звір міг без всяких проявів спокійно відійти в гущарник, але через 20-30м лягав. При стрільбі зимою по косулі і на більшу відстань - 200м, були випадки що не було вихідної рани. Набагато кращу зупиняючу дію має 5,6х50 R Mag. Ще кращий калібр 6мм (243 Win), які дають і більше механічне пошкодження тканин туші звіра. Ці набої дають теж потужні гематоми, особливо в меншій вазі кулі (нижче 6,48г). Швидкісні патрони калібру 6-6,5мм використовують в стрільбі на більшу відстань порівняно з нормальними набоями. Зате калібри від 300 W.Mag для малого звіра і косулі за потужні. Для невеликої відстані, до 200м, повністю вистачає нормальних калібрів, як 7х57, 7х64, 7,62х54, 308Win, 30-06 Sp, ніж брати наприклад 300 W.Mag. Потужні швидкісні патрони на коротку відстань, часто виносять енергію через вихідну рану за собою і мало залишають її для зупинки звіра. В такому випадку, повільніший патрон з більшою масою кулі має кращу дію. До цього класу набої сміло входять: 7х57, 7х65R, 8x57IS, 9,3x62. Чи по малому звіру, як косуля, чи по великому, як олень, кабан кулі цих набоїв залишають відносно немалі гематоми, мають прекрасну зупиняючу, проникаючу дію. Ці калібри і найбільше використовують і в лісистій місцевості,де стрільба ведеться до 200м. Тому і комбінована зброя найбільше робиться в цих калібрах. За те в степовій зоні, чи високогір'ї де відстані стільби часто 300 і більше метрів,ці калібри використовуються менше. В патроні теж важлива вага кулі і її тип, особливо в цих середніх калібрах. Часто рекомендують в цих калібрах використовувати меншої ваги кулі, тому що енергія її буде достатньою і як на меншого так і на більшого звіра. Така середня вага кулі і по кроку нарізу буде підходити для полювання до будь-якої зброї.
9,3x62 Оболочні та масивні кулі
222, 223 калібрі полюванні на звіра з твердо

Для копитних в будь-яких випадках кулі не повинні бути оболончасті. Всі кулі оболончасті і напівоболончасті,чи спеціальні складні (з кількома осередками різної густини металу) , гомогенні деформуючі, напівдеформуючі. Звичайні півоболончісті кулі мають часом недолік, в туші великого звіра, це мені доводилось нераз спостерігати, зривається оболонка і сам свинцевий осередок швидко деформуючись не дає достатньої проникаючої дії.Це відбувається через м'ягку оболонку при зустрічі кулі з твердою опорою туші звіра. Добре коли в таких куль є плоске дно з дещо підсиленою оболонкою. Але при попаданні по місцю, дії таких куль також достатньо. Спеціальні кулі (наприклад: TIG, TUG, Nosler Partition) є середньої степені півоболончасті експансивності кулі. Конструкція цих куль дає можливість в туші звіра твердого складу, втримати остаток своєї ваги до 85%. Цей тип куль добре зарекомендував себе по великому середньо-європейському звіру,на меншого звіра,як косуля, дія їх буде як звичайної півоболончастої кулі з малим розрушенням тканин. Це може привести до збільшення відстані відходження підранка. Так званні в'язані кулі, коли осередок свинцю зв'язується з оболонкою, (Swift-a-Frame, Troply Bonded і інші) Вони втрачають в твердій туші звіра лише до 10% ваги. Частина, що залишається, деформується в 2-2,5 рази від попереднього діаметра.

При полюванні на звіра з твердо тушею,тобто твердою шкірою,міцним м'язовим корпусом,як в кабанів,оленів,лося,медведя,краще використовувати кулі з твердою оболонкою,щоб ваш постріл був ефективним

 Коментарі  

 
#5 Igor1 07.07.2011 09:38
У мене є Російський штуцер ИЖ 18 МН 223WIN, 180 м. кабана по місцю і ніяких проблем - лягакє прекрасно.
 
 
#4 ярий 02.07.2010 03:18
Більше працювати на форумі по всіх темах.Це наш форум!
 
 
#3 ярий 02.07.2010 03:15
Знайомі фото… :lol:
ОлегП також вклав свій ьчас в цю мініроботу.Всім потрібно більше бути активними,розши рювати свої знання в царині мисливства і зброї. :-)
 
 
#2 ostt 02.07.2010 00:35
Гарна стаття.
Дякую.
 
 
#1 ОлегП 01.07.2010 17:03
Знайомі фото... :-)
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com