Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
На цей час в Україні нараховується 7346 територій та об'єктів природно-заповідного фонду України
( 1 Vote )
Написав Waldemar Oldak Переглядів - 26396   
Неділя, 13 липня 2008 14:00

На цей час в Україні нараховується 7346 територій та об'єктів природно-заповідного фонду України, з них:

17 природних заповідників;

4 біосферних заповідника;

19 національних природних парків;

49 регіональних ландшафтних парків;

3104 пам'ятки природи;

2734 заказника;

621 ботанічний та зоологічний сади, дендропарки та парк-пам'ятки садово-паркового мистецтва;

798 заповідних урочищ.

 

11 липня під головуванням Міністра охорони навколишнього природного середовища України Г. Філіпчука відбулося розширене засідання колегії Мінприроди «Проблемні питання розвитку заповідної справи в Україні».

Із доповіддю «Основні проблеми розвитку заповідної справи в Україні» виступив заступник Міністра М. Мовчан, в якій, зокрема, зазначив:

 

Загальна площа територій та об'єктів природно-заповідного фонду України складає 2,99 млн. га, що становить 4,95% від площі території України.

Слід підкреслити, що у результаті реалізації державної політики у галузі охорони навколишнього природного середовища, площа природно-заповідного фонду в Україні з 1994 року збільшилася майже у 2 рази, або на 1,3 млн. га.

Проте, якщо у першому десятиріччі незалежності України заповідна справа мала прогресивний розвиток, то за останні п'ять років домінують негативні тенденції в розвитку мережі природно-заповідного фонду та заповідної справи в цілому.

Темпи зростання площ ПЗФ за рахунок створення нових територій та об'єктів суттєво знизилися. У 1995-1998 роках зростання площі ПЗФ у середньому за рік становило близько 200 тис. га, у 1999-2002 - близько 90 тис. га, у 2003-2005 - 34 тис. га, а у 2006 році - тільки 47,4 тис. га.

Ситуація дещо поліпшилася у 2007 році, протягом якого було прийнято 4 Укази Президента України, якими створено національні природні парки (НІШ) «Прип'ять-Стохід», «Голосіївський», загально зоологічний заказник загальнодержавного значення «Чорнобильський спеціальний» та розширено територію національного природного парку «Вижницький». Загальна площа ПЗФ збільшилася на 135 тис. га.

Питання розвитку заповідної справи стримується неконструктивною позицією Мінфіну та Мінекономіки щодо непогодження проекту Закону України «Про затвердження Загальнодержавної цільової екологічної програми розвитку заповідної справи на період до 2020 року», який фактично визначає стратегію та завдання розвитку заповідної справи на найближчі 12 років.

Особливо важливим завданням розвитку заповідної справи є створення національних природних парків у Вінницькій, Запорізькій, Кіровоградській та Миколаївських областях, де відсоток заповідності у два-три рази нижче від середнього в Україні.

Одним із основних чинників негативного впливу на стан збереження та розвитку територій та об’єктів ПЗФ є незадовільне забезпечення установ ПЗФ державними актами на право постійного користування земельними ділянками та відсутність закріплених на місцевості меж територій та об’єктів ПЗФ в установленому законом порядку, що призводить до різних порушень вимог заповідного режиму та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду не за призначенням.

Основною причиною, що перешкоджає встановленню меж у натурі територій та об’єктів природно-заповідного фонду, є недостатній рівень фінансування проведення цих робіт. З цих же причин не всі установи ПЗФ забезпечені проектами організації території, охорони і використання природних комплексів.

Регіональні проблеми

Процес створення нових природно-заповідних територій є надто кропітким і вимагає підтримки та участі органів державної влади та самоврядування на місцях. На цей час не всі обласні державні адміністрації та центральні органи виконавчої влади надають належну підтримку розвитку мережі національних природних парків і заповідників.

Територіальними органами Мінприроди доопрацьовуються матеріали щодо створення НПП «Гранітно-степове Побужжя» у Миколаївській області, НПП «Тростянецько-Ворсклянський» у Сумській області, НПП «Меотида» у Донецькій області, НПП «Південне Поділля» у Вінницькій області. Більш складно триває доопрацювання матеріалів створення НПП «Тарханкутський» в АР Крим щодо уточнення картосхем та табличних матеріалів.

Затримується процес погодження проекту Указу Президента України «Про створення національного природного парку «Зачарований край» через відсутність погодження Закарпатської обласної державної адміністрації. Попереднє погодження відізвано, пропонується створити спочатку регіональний ландшафтний парк, потім його включити до складу створюваного національного природного парку, що недоцільно через значну віддаленість територій.

Запорізька обласна рада протягом двох років не приймає рішення щодо погодження матеріалів проекту створення Приазовського національного природного парку.

Сумська обласна державна адміністрація практично відсторонилися від процесу погодження матеріалів створення національного природного парку «Великий бір». Навіть не визначені прийнятні для землекористувачів та місцевого населення межі та конфігурація парку, не кажучи про їх погодження на місцевому рівні, незважаючи на неодноразові звернення Мінприроди.

Є труднощі із погодженням створення інших національних природних парків.

За результатами роботи колегії було прийнято відповідне рішення.

 

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com