Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
В потрібний час, на потрібному місці
( 7 Votes )
Написав Ярий Переглядів - 16840   
Четвер, 15 липня 2010 00:36

Повертаюся знову до гону косуль і полюванню з манкомПовертаюся знову до гону косуль і полюванню з манком. Очікуваний час підходить і до нього потрібно готуватися заздалегідь.
Хто спостерігає за косулею, а без цього не може бути успішного полювання, потрібно просто злитися з популяцією косулі, з її повадками, способом життя, той помітить, що перед гоном різко змінюється їх стан. За пів місяця до нього важко побачити самців косулі, вони наче зникли з угідь. Тільки окремі самки,які годують молодняк,на короткий час виходять на відкриту місцевість пастися. Це говорить про те, що незабаром почнеться гін.

Для успішного полювання в гін потрібно знати кілька основних моментів:
1. Де підготовити попередньо успішні місця для засідки
2. Як поводитися на вабленні
3. Коли найкращий час для ваблення
4. В яку погоду,час доби потрібно вабити
5. Як правильно відтворювати звуки, з якою частотою і інтенсивністю.

Це основа, а ще існує багато інших нюансів, які також не мало важливі у ваблені. Наприклад, важливо щоб популяція косулі в угідді була високою. Щоб не доводилося з лупою відшукувати козлів. Хоча підчас гону часто заходять самці з сусідніх угідь. Часто під постріл попадають незнайомі козли,яких в угідді ще ніхто не бачив. Найчастіше це старі досвідчені самці, котрим по молодості не раз свистала куля біля вуха. Чим старіший козел тим він обережніший. Як партизан,не пересікає відкриту місцевість за дня, а обходить гущарниками і часто годинами може стояти на краю поляни прислухаючись. Тому не часто вони попадають на очі.
Для успішного полювання з манком потрібно дійсно опинитися в потрібний час і на потрібному місці. Місця ці слід підготовити заздалегідь з врахуванням найбільшого переміщення косуль,найчастішого напрямку вітру,Місце для сидіння може бути і на землі,у високому рідкому лісі,щоб далеко проглядався. Місце замаскувати гілками,але щоб не заважали при необхідності швидко підняти рушницю. Можна на незначному 2-3м. підвищенні,штучному або природньому. Саме місце слід підбирати з спостережень. Воно повинне бути сексуальне для косуль,без по сторонніх шумів,дальше від цивілізації. Поблизу часто має бути гущарник листяний де вони через день відпочивають та поблизу з водою.
Дуже важливим є безшумний підхід на місце ваблення,тому заздалегідь потрібно прочистити стежку,вирубати на шляху кущі і розчистити завали. Якщо козел вчув вас і коротко "гавкнув",але не віддаляється,то після тривалого спокою він залишиться.Якщо "гавкіт" віддаляється і інтенсивний,то про це місце на пару днів можна забути.Якщо з засідки проглядається відкрита поляна,край лісу,то не варто при підході їх пересікати. Йдіть зарослим краєм і обов'язково з підвітряного боку.
В період початку чи розгару гону не варто вабити.По перше,самою присутністю людей в угідді вноситься неспокій і можна вплинути на хід гону. По друге,самці,залежно звичайно від висоти популяції в даному ревірі,не залишуть самку яка ще в гоні і потребує самця.Самка ,як правило,перебуває 3-4 дні в гоні.Якщо висока щільність самок то самець має до середини гону більш як достатньо роботи.Самець не може також опрацьовувати безмежну кількість самок.Одну самку він може покрити і до 20 разів.За період гону він втрачає до 20%маси тіла.
Тому в липні від початку гону швидше на манок вискакують молоді самці,яких старі не допускають до самок,відганяють з угідь.Найкращий період вабу 10 - 15 серпня .
По витоптаній траві навколо кущів,так звані "гексенрінге" -кола чаклунки,які витоптує самка переслідувана самцем,можна судити про місця цих весіль і в наступному році тут влаштовувати місця для вабленя.
Процес вабленя.
гон косуль полюванню з манкомПісля безшумного підходу на місце вабу потрібно посидіти тихо з 15-20 хв.і прислухатися.Зафіксовувати почуті поблизу звуки птахів,тріск гілок і все інше. Одяг і спорядження повинні бути безшемні,не шурхотіти і не дзвеніти.Навіть ремені на рушниці бажані прикриваючи антипки,як це робить фірма "Акрополіс". Щоб менше робити рухів на вабі, слід підготовити по можливості максимум на підході до місця вабленя -загнати патрон, витягнути бінокль і т.д.
Перші 3-4 звуки я роблю не голосно в різні напрямки з проміжками 6-8 сек. між ними. Козел може лежати і близько в гущавині. Після 15хв. очікування і прислуховування подаю ще одну серію але голосніше. Після 4 хв.можна їх повторити. Звуки ці,я к описують, "пі-я" мають бути вібруючі, а не лише суцільний писк. Це вже слід навчитися відтворювати. Молоді самки мають більше вищий по звучанні і коротший цей звук, раніше за старих ведучих, які мають потомство, самок входять в фазу гону. Якщо звуки відтворені правильно і самець не відчув небезпеки то вийде на постріл. Він з точністю до метра орієнтується в місці звідки прозвучали ці звуки. Може виходити швидким кроком періодично призупиняючись, може повільно зупиняючись на довше і прислухаючись.Так підходять більш старіші і досвідченіші козли.
Пригадую одного разу при ваблені наче чув спочатку якісь рухи в найближчому гущаку. Пізніше нічого зовсім. Після серій вабленя і тривалого очікування , нічого не почувши і не побачивши, я вирішив зійти з місця вабу. Коли я встав то наступив на суху гілку, котра в лісовій тиші тріснула як постріл з карабіна. В цей момент прямо перед мною з гущака вискочив козел і витріщився на мене. Рушниця була в руках майже на поготові то я ще вспів вистрілити. Він давно мусів підійти і обережно очікував. Часто вдаряння ногою по землі, як косуля робить ногами, чи згрібання листя ногою заводять поблизу самця, котрий уже очікує. Такі побічні звуки також дають впевненості звіру. Як наприклад, при ваблені оленя часто використовують постукування грубою палкою по дереву імітуючи стукіт рогів оленя .
Іншого разу при полюванні в Австрії кілька років тому,при першій серії на землі біля вишки,на котру я не вспів ще піднятися, по рідкому буковому лісі вверх по напрямку до мене я вчув,як стрибками приближується козел. Вітер тягнув від потічка внизу вверх на мене тому козел підійшов на 2-3 м. Це був не зовсім молодий 3-4р. самець, але з середньої важливості рогами.
Якщо підманюєте козла, якого бачите ,то не можна забувати,що з неочікуваного боку може підійти інший. Якщо він зауважить вас швидше то не вполюєте і попереднього. Підніме на ноги весь ліс.
полюванню з манкомВ період розпалу гону , коли самці крутяться біля самок, легше підманити писком козеняти. Тоді самка йде на ці звуки,а за нею суне і самець.
Саме відтворення звуків потрібно вчитися і вдосконалювати весь час , як музичну милодію. Вчитися вдома,а не в угіді. Існує багато штучних манків з вдосконаленям цих манків і проходило розширеня самої уяви про гінкосулі і його протікання. Наприклад, ще до початку 40-х рр. 19ст. відбувалися спори з приводу періоду гону і тривалості вагітності у косулі. Всівважали, що гін проходить в грудні-листопаді. Вцей час можна дійсно робачити переслідуваня самки самцем.Це так званий пізній гін в німців називають Nachbrunft-поза гін. Це коли окремі самки в основний періуд не відгуляли і мусять вигулювати восени.
Всіх дослідників і науковців збивало з пантелику тривалість вагітності косуль.
Якщо рахувати з липня,коли най частіше спостерігалися прояви гону, то вагітність мала би проходити до 10 місяяців. Так помилково описували науковці Дітріх (1820р.) в
Своїх монографіях по косулі, Дізиль (1830р.).В 1933р. Анатом і старший штабний лікар Покельс з Брауншвайг зайнявся дослідженям тривалості вагітності косуль. З 15 липня 1833р. по 15 лютого 1834р. він обстежив 54 косулі з угідь герцогства Брауншвайкю.
До грудня віннепобачив жодних змін в маці косуль. Цим він хибно підтвердив що раннього гону косулі не має. Але уже в 1843р.лікакр з Гановера Люіс Ціглер в своїй праці "Спостереження за гоном і розвитком ембріону косулі" прийшов до іншого висновку,що гін таки проходить літом.Це підтвердив дослідженнями і анатом та фізіолог Бішоф.Через майже 10 рр.ці дослідження і висновки в 1859р. уже були описані в підручниках для мисливців. В 1864р.в монографії л.бішоф "історія розвитку косулі" було зроблено висновок що косуля має тривалість вагітності місяців,але ембріон на око видно аж з січня місяця.Уже в жовтні спостерігається ембріон в стані сну.
З початку очищення рогів у самців збільшується кількість статевих гормонів тестостерону і найвижчий пік їх становить в період гону. В самок під дією гормонів також збільшуються яйцеклітини,яїчники,збільшується приплив крові до статевих органів,що веде до збільшення секреції.Це дає сигнал самцям що самка готова до спарювання.Крім цього самка сама шукає близості і тому видає такі еротичні для самця звуки,які він чує до 0,5 км.Перші в гін входять молоді самки минулорічні,які не були ще в гоні і на другому році життя.Пізніше ті що мають потомство.Після отеленя фолікули дозрівають в самок за
65-69днів.Тому самки з проміжкави в отелені кілька днів,а то і тиждень по різному ходять в гін. Тому він не залежить від погоди а від самого терміну. Погодні умови впливають на інтенсивність гону. На процес гону впливає і величина дня доби. Світловий день повинен бути не менше 15год. 45хв.На термін гону будуть впливати і географічні параметри.Чим дальше на схід, тим пізніше.На уралі,наприклад,гін косулі припадає на середину серпня до середини вересня.

Що до манків.

В старі часи відтворювали звуки листком бука,косицею трави,листком бузку,грушки,яблуні. Це потребувало доброго навчаня,що булоне лехко і довготривало,але приносило найкращий результат. Ще на початку 19ст.виготовлялись уже і штучно зроблені манки з рогу,бамбуку, дерева і мталу. довший час відносилися не гативно до металевих манків.Ще з тих часів до сьогоднішнього дня добре себе зарекомендували бутило ротовий манок ручний та гудертус.для починаючих найкраще користуватися бутало ручним манок . Для відтвореня писку самки в страху краще ротовий манок бутало або райтмаєра в ручному бутало манку великий палець потрібно ставити більше на задньо-верхній край груші, а не прямо з верху.Востаньому випатку отримаємо більш плаксивий тон, який приваблює шпиче орлів- канюків ніж косуль звук має бути легко протяжний. Манок добре попереднь обвити хусти ною або тримати під сорочкою. Подається 5 -6 звуків з інтервалами 5-6сек. Між ними в різні напрямки. Якщо після другої серії з часом очікування 15-20хв.після серії не було результату,переходимо до писку самки в страху коли її переслідує уже самець.Це більш протяжний і роздвоєний звук.Щоб його відтворити потрібно палець поставити на грушу манка бутало як в поередньому описі  але тиснеться до половини її висоти без звуку легко.З половини різкіше дотискається до дна. Такі роздвоєні звуки "пі-я" і різкіші добре поєднювати з попередніми. Це найбільше заводить самців.Наприклад 2 звуки попередньої інтенсивності і за коротку павзу 2-3 в страху. Ротовим бутало або ротмаєра затиснувши губами довшу частину манка до кілець і притискаючи пальцями біля кілеці манок,можна відтворити ще натуральніше ці звуки але тренування для цього потрібно більше.
Найкраще з моєї практики підманювати в жарку погоду. Найчастіше виходили козли під постріл зранку до 11 год.і слабше після обіду біля 17 до 20 год. Уникати по сторонніх запахів,парфум.Забути про куриво на цей час і бути максимально спостережливим,чуйним та уважним.

 

Хай щастить!

 Коментарі  

 
#12 ярий 01.08.2010 09:23
Вчора був в угідді.Гін почався.Звабив цапа,але не стріляву,бо він підійшов знизу і вітер перпрямо на нього.Два рази гавкнув 50м.від мене в кущах і пропав.Ні тріскоту ,ні шуму не було.Як тихо підійшов,так тихо і пішов.На полянах не було нікого.Косулі зайняті пумпу-румпу. :lol:
 
 
#11 ostt 23.07.2010 10:15
Звуки манка www.huntingukraine.com/.../
 
 
#10 WALLY 22.07.2010 12:54
В Тусьтан ВЖЕ гін.
 
 
#9 ярий 21.07.2010 23:01
Пік гону в наших угіддях 10-15 серпня.В горах може 5 - 10 днів бути пізніше,але при такій жарі затягування і в горах не повинно бути.На 15-20 число не помилитесь.
 
 
#8 Myron 20.07.2010 22:01
Дякую ярий, гарна стаття.
 
 
#7 ostt 20.07.2010 16:20
Стаття - як завжди супер!!!
Дякую ярий.
Маю запитання. Читав/чув що початок гону в наших місцях починається в перших числах серпня.
Ярий подає найкращі дні гону в середині місяця...
Як правильно зорієнтуватися?
 
 
#6 ярий 19.07.2010 08:46
На сам гін не впливають,практ ично.Може відхилитись максимум до тижня через дощову холодну погоду.Також в горах.Але це швидше через вялість менше спостерігається цей рух в угідді і тому здається.що сам гін запізнюється.найкраща суха сонячна погода,а ще краще з припаром.

також у оленя,тільки навпаки в теплу погоду вяло ричать олені.Здається,що ще гін нен почався,але це не правда.Гін іде своєю чергою,тільки не так гучно з риками,як би нам хотілося :lol:
 
 
#5 patriot_a 18.07.2010 11:00
Поясніть будь-ласка детальніше як погодні умови впливають на інтенсивність гону. :-|

і чи в залежності від погоди зміщується період гону :-* Наперед дякую :-)
 
 
#4 i19 17.07.2010 02:17
Гарна стаття. Мене дуже зацікавили моменти якраз про правильне манкування.
 
 
#3 new patron 15.07.2010 20:41
Стаття правильна. В тому сезоні полював успішно з манком Буттоло. www.wht.ru/.../2619.php
 
 
#2 ярий 15.07.2010 11:42
Давайте запитання і рецензію! ;-)
 
 
#1 patriot_a 15.07.2010 08:20
Стаття супер!!! Дякую Ярий ))
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com