Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Казахські Тази
( 3 Votes )
Написав Копилець Сергій Переглядів - 3990   
Четвер, 15 липня 2010 12:38

Казахські ТазиПісля публікації про туркменських хортів тази (тазий), на мою думку, було б несправедливим обійти увагою їхніх казахських родичів. А нині можна говорити про певний ренесанс породи. Поголів’я цих хортів зростає і не лише на теренах їхнього колишнього ареалу – в Казахстані та прилеглих степових територіях суміжних держав, а й в Росії, певною мірою в Україні, Білорусі і навіть в США. Причому треба зазначити, що сучасні тази, як правило собаки досить високопородні – з гарним екстер’єром та добрими робочими якостями. І заслуга в цьому відродженні законно належить невеликій групі ентузіастів цієї породи, які часто не маючи достатніх коштів і необхідних умов, тільки завдяки своїй любові до цих унікальних хортів, зберегли, умножили і поліпшили породу.

З казахстанських тазятників треба в першу чергу згадати відомого вченого зоолога з Алмати – Костянтина Плахова. Саме завдяки багаторічній та наполегливій праці К. Плахова та його соратників, таких, як А. Коваленко, А. Парфенов та інші, тази знову стають популярними по всій території Казахстану. На початку 90-х років минулого століття, коли, здавалося, порода гине, К. Плахов з небагатьма любителями породи почав збирати у столиці решки тази з тих областей, де вони ще збереглися. Це – Алматинська, Талди-Курганська та Чимкентська області Казахстану. Таким чином, у сучасних собаках з Алмати змішалися обидва представлених тоді породні типи казахських тази - Семиріченський (південно-східний Казахстан) та Чимкентський (південний Казахстан), що певним чином знівелювало в них типові відмінності та зробило породу більш однорідною. Пропаганда породи в пресі, на телебаченні та серед казахських можновладців дала певні плоди. Сьогодні з тази знову полюють в таких регіонах країни, де про них, здавалося, давно забули, це і центральні, і східні, і північні області республіки.

Павлодарські мисливці після ловівПавлодарські мисливці після ловів

1991 року, у тоді ще Ленінград, були завезені перші тази, які стали ядром найбільшої та найвизначнішої групи російських тази. Ці собаки також сполучали в собі риси обох казахських породних типів. Грамотне розведення, із застосуванням інбридингу на кращих представників породи, яке проводила в Санкт-Петербурзі протягом майже двадцяти років Лідія Костюніна, дало вражаючи результати. Не маючи можливості періодично приливати своїм хортам нову кров степових собак, як це було в алматинських умовах, пані Лідія сформувала популяцію такої якості та численності, що їй могли б позаздрити й казахстанці. Сьогодні ці хорти є в багатьох містах та областях Росії, з ними з успіхом полюють там, де достатньо полів і в степах, і скрізь основою для розведення високопородних тази служать «Пітерські» собаки.

Одна з перших Санкт-Петербугзьких тазиОдна з перших Санкт-Петербургзьких тази

Певна річ, були в Росії тази й до 1991 року, підвозилися також собаки й пізніше з інших регіонів Казахстану, а також поодинці навіть з Узбекистану та Туркменістану, що, безумовно, позитивно вплинуло на формування сучасного поголів’я російських тази, збагатило генофонд популяції та надало заводчикам більший простір в селекції породи. Але, як уже зазначалося, найбільш значущим та високоякісним є ядро собак Л. Костюніної.

З підписом: Л. Костюніна зі своїми вихованцями

На превеликий жаль, в Україні справи з тази є набагато гірші ніж в наших сусідів. За останні 15 років, коли я міг спостерігати за ситуацією в нашій країні, поголів’я цих хортів не поліпшилося, а, певною мірою й погіршилося. Не стало тази у Львові, на Волині, безслідно зникли вони й у Запоріжжі та Одесі, а там були собаки туркменських кровей, яких нині завезти знову практично неможливо. На сьогодні маємо кілька тази у Києві, Кіровоградський та Харківський областях – усього не більше десятка дорослих собак. Правда, трохи радує певна зацікавленість, яку останнім часом стали проявляти до нашої породи мисливці з центральних та південних областей, а саме там ідеальними є умови для полювання з цими хортами.

Українські тази. Кращий представник породи Всеукраїнської виставки мисл. собак 2004 р.Українські тази. Кращий представник породи Всеукраїнської виставки мисл. собак 2004 р.

Ті тази, що ми сьогодні маємо в Україні, є високопородними з гарним екстер’єром та прекрасними робочими якостями собаки. Створивши у нас популяцію тази на базі тих собак що в нас є, та підвозі нових з Казахстану й Росії, ми могли б відродити нашу прекрасну Кримку. Не забуваймо, що це й наша вітчизняна порода!

Копилець Сергій

 Коментарі  

 
#1 ostt 20.07.2010 16:11
Гарна стаття!
Так тримати!
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com