Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Дикі кабани пасуться на збіжжі й картоплі
( 2 Votes )
Написав Наталія КРАВЧУК Переглядів - 12656   
Понеділок, 09 серпня 2010 14:13

Третій рік мешканці села Тумин Локачинського району потерпають від набігів диків кабанів.

Кажуть, «дзіків» розвелося стільки, що спасу від них нема. І не тільки в цьому районі, і не лише на Волині... На полях, котрі межують з лісами, стада вепрів вже знищили посіви зернових. Люди зібрали лише дещицю від вирощеного копіткою працею врожаю... Тепер звірі добираються до картопляних плантацій. Туминці бояться, що можуть залишитися і без другого хліба.

З вепрами пішла п'ята частина врожаю

Земля у тих краях непогана – добре родять і зернові, і буряки, і картопля. Але коли людям давали наділи під лісом, ніхто з них й подумати не міг, що господарюватимуть там не тільки вони. Бідкаються: вже третє літо не можуть сповна зібрати вирощене. І вина в тому не палючого сонця чи проливних дощів, а... диких кабанів. Вепри внадилися у поля і змітають з лиця землі і збіжжя, і бульбу.

Колись кабанів відстрілювали, їх не було стільки, як нині. Тепер навколишні ліси мають господаря – приватне підприємство «Ольвіта». А звірі – захисника, бо тут взялися за цілеспрямовану охорону та відтворення поголів'я диких тварин.

- Колись у наших лісах були лосі, олені, кози, – пригадує місцевий мешканець Ростислав П'ятоха. – Вони людей не боялися, виходили з гущавин, але шкоди на полях не робили. Цих звірів понищили. Тепер взялися розводити «дзіків». Комусь, може, то й добре, але для селян вже спасу від тих ненажер нема. Цілими стадами по наших полях ходять, толочать зернові, колосся об'їдають, картоплю риють. От я біля лісу посіяв гектар пшениці. То з вепрами пішло понад 20 сотих! Це п'ята частина врожаю. Що встиг – зібрав. Тепер молю Бога, аби бульби хоч трохи зосталося.

Люди кажуть, що внадилися кабани, тільки-но картопля почала зав'язуватися. Тепер та, що залишилася на полях, «відмолоджується». Але господарі не впевнені, що бодай якісь крихти від багатого врожаю вціліють. Бо навколо збіжжя вже майже нема (господарі зібрали), тож голодним вепрам нічого іншого не залишиться, як наступати на «другий хліб».

Повивозили на поля... собачі буди з псами

- Хай Бог боронить, щоб то таке робилося, – у голосі Ростислава Михайловича чути відчай. – Зайду в поле, подивлюся – ледь серце не стає. А що зроблю? Дзіка зловлю? Нас вже попередили: за убивство кабана «світить» 10 тисяч штрафу! А наші збитки хто підраховував?

Аби не мати проблем із законом, селяни взялися різними способами боротися з рохкаючим нашестям. Хтось робить опудала, розвішуючи на палях ганчір'я чи целофанові торби. Інші удосконалюють страшидло дзенькаючою склотарою чи бляшанками з-під консервів. Кажуть, дехто навіть змушений був тимчасову суцільну загорожу навколо посівів ставити.

- А мій сусід на поле буду з псом вивіз, – розповіла Антоніна Максимюк, завідувачка бібліотеки села Тумин. – Я вішала на палиці ганчірки, вмочені в «амінці», щоб смерділо навколо.

Дехто на краю городів багаття зі старих шин розкладає. Того запаху теж вепри не люблять. Але тоді вже із селянами-паліями поспішають боротися контролюючі служби. Тим часом, не наївшись досита на одному городі, свині йдуть на інший, менш захищений. Деякі поля після набігів кабанів зриті, наче свіжовиорані!

Люди журяться, а як далі давати раду з «дзіками», не знають. Користувачі тамтешніх лісів ніби й добру справу роблять – дбають про збільшення поголів'я диких тварин. Але ж чому селяни повинні жертвувати врожаєм, даремно вкладаючи в землю стільки тяжкої праці і коштів?

Хтось радить людям городитися, хтось – страхувати хліб від набігів диких тварин. Туминці ж наразі оббивають пороги чиновників, аби ті допомогли врегулювати поголів'я вепрів у навколишніх лісах. Ситуація справді напружена. Якщо селянам таки увірветься терпець, на полях може з'явитися отрута...

Коментар для «ВЗ»

Василь БУРМАС, заступник начальника Львівського обласного управління лісового і мисливського господарства

Свого часу я пропонував депутатам Верховної Ради (за прикладом цивілізованих країн) узаконити створення страхового мисливського фонду. Він міг би поповнюватися за рахунок відрахувань від продажу ліцензій на полювання, відстрілочних карточок, прибутків мисливських магазинів тощо. З накопичених у фонді коштів можна було би виплачувати компенсації селянам, обійстя яких потерпіли від диких тварин. Але до цієї ідеї депутати не прислухалися, питання відшкодування збитків не врегульовано...

Держава зобов'язує нас примножувати диких звірів, і ми це робимо. На Львівщині, зокрема у Турківському районі, також є випадки знищення цими тваринами сільськогосподарських угідь. Від небажаних візитів "лісових гостей" можна вберегтися з допомогою спеціальної "відлякуючої" речовини. Вона має смердючий запах, якого кабани не переносять. Щоправда, цей препарат дорогий – флакончик коштує близько 300 гривень, вистачає його на невелику площу. Можна відганяти кабанів з допомогою "електропастухів", вони набагато дешевші. За 2-3 тисячі гривень можна купити "електропастух", яким можна обгородити три тисячі квадратних метрів...

У будь-якому разі, працівникам мисливських господарств слід шукати компроміс із селянами. Але з рушницею іти на кабана в городі не можна...

Наталія КРАВЧУК, газета "Високий Замок"

 Коментарі  

 
#4 nadyk 11.08.2010 21:46
З кабанами на волині вже потрібно щось вирішувати (не на користь кабанів). Заліз в город - шкідник. А шкідників потрібно знищувати будь-якими методами.
Не дозволяють людям відстрілювати цю погань на городах - будуть збирати отравлені трупи!!! І це буде справедливо і правильно!!!
 
 
#3 s_kopylets 10.08.2010 17:18
Що там сільська місцевість, у нас, у Пущі-Водиці, а це в межах Києва, кабани по городах риються.
 
 
#2 віктор лаврук 09.08.2010 18:20
у нас в Коломийському райні(с.Товмачик, Сідлище...) схожа ситуація.Але таке тільки починається
 
 
#1 i19 09.08.2010 16:18
Такі питання в компетентності державних органів. В Європі користувачв обовязковому порядку виплачує компенсацію власнику урожаю,якщо домовляються про суму. Якщо ні-приїзджає експерт,і оцінює суму збитків. І селянам деколи навіть вигідніше,щоб дики чи ін. тварини знищили урожай.... А в нас дики державні.... А з державою в нас усіх відносини,самі знаєте...
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com