Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Cніжна...форель.
( 6 Votes )
Написав Пустельник Переглядів - 3066   
Понеділок, 01 листопада 2010 11:20

forelУ Львові панує чи не останній день теплого бабиного літа, коли ми вирушаємо в гори і вже за кілька годин, надвечір  потрапляємо у справжню зиму, де снігу майже по коліна. Такий різкий контраст є своєрідним сезонним сюрпризом від матінки природи, і він не єдиний цієї пори. Наш джип, натужно ревучи двигуном, вперто лізе у верхів’я гірського потоку, і коли над вершинами панує вже повний місяць, ми нарешті зупиняємось на березі. Спочатку здається, що довкола зовсім тихо, але ось від води раз-по-раз чуються  сплески. Тихенько заходимо  в потік і раптом відчуваємо легкі поштовхи в чоботи. Вмикаємо ліхтар і, о диво… Довкола нас майже суцільним потоком, наче привиди, снують плямисті рибини. На око десь по півкіло грама, але є екземпляри й по кілька кілограм. Їхні пружні рухи в такт створюють ілюзію якогось дикого та прадавнього підводного танцю життя. Це видовище місячної ночі зачаровує і дарує відчуття свого єднання та гармонії з дикою природою, бо ж рідко кому вдається підгледіти таке велике таїнство природи, як нерест царської форелі.

 


На відміну від інших місцевих риб, великий інстинкт кличе її у верхів’я потоків під зиму, з  жовтня й до кінця листопада. Вона шукає дно з дрібною галькою поблизу джерел з кришталево чистою водою і, знайшовши потрібне, самка саме вночі вибиває хвостом заглибину, в яку потім вікладає ікру, біля якої відразу з’являється охорона з кількох самців. Після  запліднення ікри розміром із горошину самиця грудними плавниками  дбайливо загортає заглибину тією ж галькою, тим самим прикриваючи майбутнє потомство, яке вже як мальки з’явитися через місяць -- два.
Вдень усього цього не побачиш, і струмок, здається, вимер, адже рибина має окрас у тон кольору дна. До того ж вона дуже сторожка і лише зрідка, щось, наче тінь від пущеної стріли, промайне між камінням.

Після закінчення нересту форель скотиться у більш глибокі місця, а за тиждень -- два в неї почнеться післянерестовий жор. Вона -- хижак і, відновлюючи сили,  хапатиме з поверхні води будь яку личинку чи комаху.

-- Таких місць в наших горах залишилось тепер небагато, -- коментує видовище нересту форелі держекоінспектор відділу екоконтролю біоресурсів і природно-заповідного фонду Держекоінспекції у Львівській області Зіновій Сисун. -- У зменшенні популяції форелі основним винуватцем є нерозумна діяльність людини. На Львівщині, наприкад, чи не найбільше завдає шкоди рибам Сколівській військовий лісгоп, який не зважаючи на штрафи, попередження та постанови про призупинення лісозаготівлі, продовжує трелювати зрізані стовбури дерев прямо по форелевих струмках річки Бутівля. А нещодавно співробітники нашого відділу навіть виїжджали туди за скаргою Коростівського форелевого господарства, яке зазнає шкоди від такого варварського ставлення зазначеного суб’єкту господарювання до унікальних біоресурсів.

Річ у тім, що тягнучи деревину прямо по руслі потоків, вони фактично розчавлюють рибу та кладки ікри. До того ж, у воді залишається купа трісок та гіляк, які, розкладаючись, забирають з води кисень і форелі просто нічим дихати. А ця риба, треба зазначити, надто чутлива до всіх цих антропогенних чинників.
На посадових  осіб військового лісгоспу накладають штрафи за порушення природоохоронного законодавства, але, як на мене, вони надто гуманні (до 600 грн.).

 

Другим негативним фактором зменшення популяції форелі залишається, звісно ж, браконьєрство. Форель здавна називають царською рибою через виняткові смакові якості її м’яса, то ж не дивно, що любителів бити її за допомогою електроструму й інших варварських знарядь не меншає. В цьому вина й нашого, надто поблажливого правосуддя, яке не лише частенько обмежується простими попередженнями упійманим на гарячому браконьєрам, але й повертає їм браконьєрські знаряддя лову.

 

 ------

Модерируемая, бессплатная доска объявлений поможет в осуществлении поставленных целей.

 Коментарі  

 
#1 s_kopylets 01.11.2010 15:29
Дякую за чудову картину нересту форелі!
Я багато років тому сам був свідком такого нересту в горах Середньої Азії і наче знову пережив колись побачене, правда там мешкає акліматизована камчатська мікіжа, яка на відміну від європейської форелі розмножується ранньої весни - у березні.
Щодо варварів, що гублять природу, то дійсно, треба жорстоко карати за такі речі!
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com