Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Азійський хорт тази і полювання з ним (частина 3)
( 1 Vote )
Написав А. О. Слудський, переклав - Сергій Копилець Переглядів - 5675   
Понеділок, 14 лютого 2011 16:23

Продовження друга частина тут......

 

Оцінка собак, що досі проводилася на виводках та виставках, була дуже суб'єктивною і недоступною широким колам працівників мисливського господарства та мисливцям, тому ми постаралися розробити цифровий стандарт тази. Проміри за цим стандартом найбільш об'єктивно характеризують собаку.

 

Методика складення цифрового стандарту собаки запозичена нами з праці Д. Д. Готт «Обміри та оцінка екстер'єру собак»(1938 р.) з деякими змінами.

 

Собаки, що були попередньо відібрані згідно складеного стандарту(72 пса та 57 сук), були спеціально проміряні. З кожного собаки було зроблено 25 промірів, які характеризують її зовнішній вид. Ці проміри були опрацьовані варіаційним методом. В результаті, визначивши середньозважену, ми отримали цифровий стандарт ідеального середнього собаки, який виявився дуже близьким до типу тази, що найчастіше зустрічається. Розміри собак, що проміряються, дуже різняться, тому, щоби після промірів можна було отримати результати, які можна порівнювати, і вияснити пропорції будови, необхідно один з найважливіших промірів узяти за 100% і до нього вираховувати відношення інших. За такий масштаб ми у графі «тип собаки, що найчастіше зустрічається» взяли «зріст у плечах», рівний 100% і до нього вирахували всі обміри у %%, в результаті отримали ряд показників, що характеризують будову собаки.

 

При оцінці собаки на виводках, вираховувати і користуватися всіма 25 показниками надто складно, тому я вибрав лише 8 найважливіших:

 

 1. Зріст у плечах

 2. Висота а маклаках

 3. Відстань від холки до кореня хвоста

 4. Глибина грудної клітини

 5. Відстань між маклаками

 6. Довжина щипця

 7. Довжина вуха

 8. Довжина стегна

 

 1. Пси: 100%; доп. відхил. - / суки: 100%; доп. відхил. –

 2. Пси: 98%; доп відхил. + - 5% / суки: 100%; доп. відхил. + - 5%

 3. Пси: 82%; доп. відхил. + - 7% / суки: 87%; доп. відхил. + - 7%

 4. Пси: 44%; доп. відхил. – 4 % / суки: 45%; доп. відхил. -4%

 5. Пси: 13%; доп. відхил. -7% / суки: 13%; доп. відхил. -7%

 6. Пси: 17%; доп. відхил. – 4% / суки: 17%; доп. відхил. – 4%

 7. Пси: 21%; доп. відхил. – 5% / суки: 22%; доп. відхил. – 5%

 8. Пси: 37%; доп. відхил. – 7% / суки: 34%; доп. відхил. – 8%

 

Для вияснення допустимих відхилень я розібрав співвідношення промірів найкраще побудованих собак і порівняв їх з посередніми і вирахував допуски.

 

ОЦІНКА СОБАК НА ВИВОДКАХ

Усі собаки, що прибувають на виводки, прив'язуються до натягнутої шворки або до кілочків з таким розрахунком, щоб їх можна було легко оглянути всіх одночасно.

 

Далі всіх собак на виводках поділяють на 2 групи: тих, що подібні за екстер'єром до тази і явно безпородних метисів, що мають іноді лише незначну подібність до тази.

 

До оцінки належить тільки перша група, яка поділяється на три класи. До третього класу належать гібриди різних генерацій, наприклад собаки, що мають екстер'єр тази, але з короткою шерстю, з коротким щипцем, вухом, хвостом, надто масивною головою. Собаки цього класу не обміряються і не нагороджуються. В районах, де тази ще мало, сук третього класу можна в'язати з добрими першокласними псами. Взагалі ж використовувати їх як плідників не слід.

 

До другого класу належать собаки, які повністю відповідають описаному екстер'єру, але мають ряд пороків, що відбиваються на робочих якостях: викривлені ноги, різні неправильні постави кінцівок, неправильна будова щелеп – закус, сильно розтягнута слабка спина, слабка будова та дуже дрібні розміри. Наприклад: бувають собаки, що не можуть узяти великого лиса. На виводках собаки цього класу обмірюються лише у спірних ситуаціях, не нагороджуються, сук цього класу треба парувати з першокласними псами. Псів же у плем'я не допускати.

 

До першого класу належать собаки, які не мають пороків, що вказані у другому класі. Щоби визначити з них кращих, їх обміряють, роблячи 8 промірів, вказаних вище. Коли пропорції і розміри окремих частин тіла викликають сумніви, кількість промірів можна збільшити. Результати промірів заносять у таблицю. Потому, щоб вирахувати правильність пропорцій тіла визначається відношення різних промірів у відсотках до зросту. Для цього кожен промір ділимо на зріст з точністю до тисячних, потому відкидаємо нуль, а кому відносимо на два знаки(множимо на сто). Наприклад, висота у маклаках дорівнює 61,8 см. у відсотках до зросту, що дорівнює 63,1 см. вона буде: 61,8:63,1=0,978 або у відсотках 0,978*100=97,8 або 98%. Кращим буде той собака, який матиме не більше одного відхилення за цифровим стандартом. Собаки, що мають більше чотирьох неприпустимих відхилень, переводяться до другого класу. Коли є така можливість, для собак першого класу проводяться польові змагання, після чого найкращі нагороджуються. По закінченню виводки, складається план в'язок, причому треба намагатися, щоб у першу чергу використовувались пси першого класу.

 

МИСЛИВСЬКІ ЯКОСТІ ТАЗИ

Основна якість, яку повинна мати тази, це – швидкість бігу (прудкість). Коли собака, з якою полюють, не може наздогнати лисицю, для мисливця вона не цікава. Швидкість бігу в собак – різна, відповідно старі хортятники поділяли хортів на кілька типів:

 

1.БАСКИЙ (рос. лихой) – наздоганяє й бере лисицю за будь-яких обставин.

2.ПРУДКИЙ – бере звіра витримкою та силою, менш бажаний тип.

3.ТЯГУЧИЙ – наздоганяє звіра лише на легких грунтах і з часом.

4.ТУПИЦЯ – не може наздогнати прудкого звіра, годиться лише для полювання на молодих звірів та зайців.

 

З приведених типів, найкращим є хорт баский. Але однієї прудкості мало, треба, щоби собака був ЖАДІБНИЙ до звіра, і раз почавши за ним гонитву, не кидав би, поки не спіймає. Наступна важлива якість – КИДОК або РИВОК, здатність хорта наприкінці гонитви зробити кілька блискавичних стрибків і схопити звіра. Дуже важлива якість для тази це – МАНЕВРЕНІСТЬ або В'ЮНКІСТЬ під час бігу, не маючи його, хортові дуже важко впіймати лисицю, яка, під час гонитви, часто робить несподівані повороти. Для того, щоб тази на псував шкурку, він повинен мати хорошу ХВАТКУ ПО МІСЦЮ (за горло та шию). Тази має бути ВИТРИВАЛИМ, щоби з ним можна було полювати цілий день і кілька днів поспіль. Нарешті, мисливцями особливо цінуються тази, що мають добре чуття, особливо верхнє. Бажано, щоб тази впіймавши звіра й задушивши його, подавав (апортував) здобич мисливцеві. Ця якість дає можливість полювати з тази пішки. Таким чином добрий тази повинен мати сім якостей: прудкість, жадібність до звіра, ривок, маневреність, хватку по місцю, хороше чуття, витривалість.

 

ОЦІНКА ТАЗИ НА ПОЛЬОВИХ ВИПРОБУВАННЯХ

Мета польових випробувань – вияснити робочі польові якості собак для того, щоб відібрати ліпших за цими якостями плідників. Крім того на польових випробуваннях мисливці можуть познайомитися з роботою ліпших собак. Випробування можна проводити у два способи: оцінкою роботи собаки, що працює сама (у балах), а також шляхом змагання двох і більше собак між собою.

 

Другий спосіб є менш бажаним, оскільки за порівняльних випробувань, якості окремих собак можуть змазатися і навпаки поганий собака у групі може значно підтягнутися. Однак другий спосіб є найпростішим і на перший час його можна рекомендувати. Випробування шляхом змагання проводяться таким чином: Щоб виявити ліпших собак з відібраних на виводці, з ними виїздять у поле і пускають за піднятим або пущеним звіром. Судді разом з мисливцями скачуть за полюванням і ведуть спостереження за роботою собак. Собака, що перший спіймає звіра і візьме його по місцю, дістає кращу оцінку. Одночасно оцінюється робота інших собак, що беруть участь у змаганні. Найбільш правильною і водночас складною є оцінка роботи собаки у балах. Ідеальний за робочими якостями собака оцінюється у 100 балів. Відповідно окремі якості ідеального собаки нами визначаються таким чином:

 

Прудкість – 50 балів

Ривок – 5 балів

Маневреність – 5 балів

Хватка по місцю – 20 балів

Чуття – 10 балів

Витривалість – 10 балів

Разом – 100 балів

 

Окремі якості в балах можна оцінювати таким чином:

 

1. ПРУДКІСТЬ – 50 балів

А) баский – 50 балів

Б) прудкий – 40 балів

В) тягучий – 20 балів

Г) тупиця – 10 балів

 

2. РИВОК – 5 балів, МАНЕВРЕНІСТЬ – 5 балів

Коли ривок є, собака здобуває 5 балів, так само й за маневреність.

 

3. ХВАТКА ПО МІСЦЮ – 20 балів

А) собака, який бере за загривок і не псує шкурки – 20 балів

Б) бере за горло й кров'янить шкурку – 10 балів

В) бере за інші частини і псує шкурку – 0 балів

 

4. ЧУТТЯ – 10 балів

А) верхнє чуття – 10 балів

Б) шукає по сліду – 5 балів

В) шукає тільки очима – 0 балів

 

5. ВИТРИВАЛІСТЬ – 10 балів

А) працю цілий день безвідмовно – 10 балів

Б) втомлюється в середині полювання – 5 балів

 

Таким чином, використовуючи бальну оцінку можна поділити собак на три категорії та визначити ліпших.

 

1 категорія - від 80 і вище балів

2 категорія – від 50 до 80 балів

3 категорія – від 0 до 50 балів

 

Четверта частина...

Автор - А. О. Слудський

Переклав - Сергій Копилець

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com