Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Азійський хорт тази і полювання з ним (частина 5)
( 1 Vote )
Написав А. О. Слудський, переклав - Сергій Копилець Переглядів - 5478   
Середа, 23 лютого 2011 12:37

Продовження четверта частина тут...

 

В'ЯЗКА, ПОЛОГИ

Раніше ми вже зазначали, що в'язки кращих собак повинні проводитися строго за планом, який складається на виводці. План будується таким чином, щоби кожен пес плідник крив би не більше 6-8 сук, але, коли хороших самців мало, навантаження на одного пса можна значно збільшити. Згідно з літературними даними, один плідник за рік, без шкоди для здоров'я, може покрити 30-40 сук (Немцов, 1933 рік).

 

У сук тази щорічно буває дві тічки, причому, вони бувають в усі пори року. Найчастіше тічка буває у січні-лютому та в травні-червні. Причому в'яжется сука зазвичай на другу тічку. Для того, щоб мати хороших щенят і дати суці відпочити перед промислом, парувати її найкраще у лютому.

 

Початок тічки в суки можна визначити по набряканню зовнішніх статевих органів та кров'янистих виділеннях з петлі. На 9-11 день ті виділення світлішають або зникають зовсім. У ці дні сука зазвичай охоче підпускає до себе пса і вони вважаються найкращим часом для парування. З появою перших ознак тічки, суку необхідно звільнити від полювання та ізолювати, аби вона не змогла пов'язатися з випадковим псом. «Покриття» проводиться два рази, два дні поспіль. Робити більше двох в'язок не можна, бо вони шкідливо відбиваються на здоров'ї суки і непотрібні. За собаками, що злучені вчасно, треба спостерігати. По закінченню койтуса (скліщеня), пса і суку треба добре виводити і розвести по різних приміщеннях.

 

Після злучки суку треба знову ізолювати, і пильно за нею стежити, аби вона не спарувалася з якимось випадковим псом, бо тічка триває 21-22 дні. На 10-11 день після в'язки, коли сука починає огризатися на псів, її вже можна тримати вільно. Суку треба витримувати і на другу тічку.

 

З пов'язаною сукою полювати не можна, у крайньому разі вона може працювати після злучки днів 15-20.

 

Для псів ніяких винятків не робиться, з ними можна працювати весь час.

 

Вагітність у суки триває 58-67 днів, як правило 62-63 дні. Вагітна сука повинна більше рухатися, але не перевтомлюватися, не робити різких рухів і т. п. У цей час її треба посилено годувати, давати кашу на м'ясному відварі або на молоці, добре давати свіже м'ясо, наприклад зайчатину з розрахунку 500-800 гр. на добу.

 

Щоб звільнити суку від глистів, якими вона часто буває заражена під час вагітності, їй у їжу треба додавати по чайній ложці цитварного (полинового) насіння, класти часник або застосовувати інші глистогінні засоби (Челіщев 1929 р.).

 

Перед пологами для суки у спокійному місці треба влаштувати гніздо з чистої соломи або сіна. Після пологів суці дають свіжої води і трохи їжі, особливо добре тут дати кисляку. Повну норму їжі собака отримує на 2-3 день після пологів.

 

Кількість щенят у тази буває від 3-х до 10-ти, найчастіше буває 6-8 штук.

 

Біля суки, що щениться вперше або має більше 7-ми років не треба залишати більше 4-6 щенят. Собакам 3-7 літ можна залишати більше 6-7 щенят (Антипін 1937 р.). Оскільки щенята тази мають велику цінність, треба потурбуватися, щоб надлишок щенят не загинув. Для цього треба заздалегідь підібрати хорошу суку, яка щенилася б в один час з тази і надлишкових щенят для годування підкласти до неї.

 

Аби годувальниця добре прийняла чужих щенят, їх купають в одній воді з її власними щенятами та обмащують їх молоком годувальниці.

 

Перші 15 днів після народження, щенята харчуються молоком матері. Після цього періоду молока у суки може бракувати і щенят треба підгодовувати. Для підгодівлі особливо добре парне овече молоко. Місячних щенят можна підгодовувати кашею на молоці та рубленим м'ясом (30-50 гр.). На 40-45 день щенят відсаджують від суки, але зовсім забирати від матері їх можна не раніше двох місяців. Щенята взяті у більш ранньому віці погано розвиваються і частіше хворіють рахітом.

 

До двох місяців їх треба годувати часто – до 5-6 разів на день, даючи молочну кашу, молоко з хлібом, м'ясо. Добре в їжу додавати кістяного борошна або гліцерофосфату (ложку на день) і кухонної солі, оскільки бувають випадки, коли від неправильного харчування щенята тази хворіють на рахіт. У хворих щенят викривляються кінцівки і неправильно розвивається кістяк, і замість гарного собаки виростає каліка непридатний для полювання.

 

Щенят треба годувати помірковано, так, щоб у них не роздувався живіт, тоді вони цілий день веселі й часто граються.

Треба, щоби щенята якомога більше перебували на свіжому повітрі, на сонці, тоді вони менше хворіють. Крім того, їх необхідно частіше купати і гніздо тримати в чистоті, щоденно міняти підстилку, в яку додається свіжий полин для захисту щенят од бліх.

 

Мисливець має пам'ятати, що міцного собаку можна виростити лише за умови повноцінного годування та догляду за щенятами. Коли щенята підростуть і їм виповниться чотири місяці, їм треба давати кістки з хрящами. Коли щенята гризуть їх, вони розвивають мускулатуру щелеп, що особливо важливо для хорта.

 

Щенят у віці 4-6 місяців годують в основному різними кашами, додаючи до них сире дрібно порубане м'ясо.

 

До 8-ми місяців ріст щенят в основному припиняється і з цього часу їх можна годувати як і дорослих собак два рази на день кашею з м'ясом. В районах, де м'ясо дістати важко, підрослих щенят можна годувати відвареною рибою.

 

Шоста частина...

 

Автор - А. О. Слудський

Переклав - Сергій Копилець

----- 

Сучасне життя для більшості з нас немислеме без інтернету. Однією з найважливіших функцій інтернету, і одночасно причина такого бурхливого його розвитку - це можливість отримання користувачами своєчасної, корисної та цікавої інформації. Цікавий варіант подання такої інформації пропонує інтернет-журнал "vblozi.com". Це якісний сайт з чистим, спокійним дизайном, яким легко управляти і на якому легко орієнтуватися. На сайті багато корисної, цікавої інформації, розділеної на тематичні категорії і яка регулярно оновлюється. Відвідавши журнал vblozi.com хоча б один раз хочеться повертатися туди знову і знову.
 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com