Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Ліси об’єднали
( 3 Votes )
Написав Administrator Переглядів - 9336   
Понеділок, 21 березня 2011 10:53

Уже доброю традицією стає те, що Волинь тримає першість у важливих питаннях сьогодення, у вирішенні важких, але потрібних проблем, у прийнятті вольових рішень, які відтворюють державницьку політику. Волинська обласна державна адміністрація першою в Україні скористалася своїм правом і відповідно до закону про місцеві державні адміністрації, до земельного та лісового кодексів, вирішила поставити крапку у протиріччі користування землями державної власності. Це далося нелегко. Проте завдяки професіоналізму, рішучості голови адміністрації Бориса Клімчука та його колег поставлено крапку над «і» у питанні, яке затягували вже багато років, – ліси, якими користувалися комунальні підприємства, передали до управління Держагенства лісових ресурсів України.

 

...Право користування лісами завжди залишалося спірним. Склалося так, що ще до введення в дію Лісового кодексу окремі території вкриті лісом перебували у користуванні колгоспів. Але попри це, при створенні лісів використовували державні кошти, і дерева висаджували на державних землях. До того ж, на той час це був дійсно заробіток для людей, чи не єдиний шлях отримати гроші – за посадку лісу платили.

 

Ще за часів президентства Леоніда Даниловича Кучми було видано указ про переформування аграрного сектору економіки, відповідно до якого розпайовувалася земля. Волинь не стала винятком, указ одразу почали виконувати. Але позаяк в урядовому документі зазначалося, що ліси розпаюванню не підлягають, заліснені території залишилися безгосподарними. Свого часу Волинська обласна рада прийняла, як на той момент, компромісне рішення: більшість (близько 40 тис. га) було передано до державних лісогосподарських підприємств, частину – закріпили за міжгосподарськими лісгоспами, деяким колективним господарствам було надано право взяти певні заліснені території в оренду на 3 роки. Проте жоден колгосп цим правом так і не скористався.

 

З часом змінилося земельне законодавство. У 2004 році вийшов Закон про розмежування земель державної і комунальної власності, де зазначалося, у чиєму користуванні мають бути вкриті лісом площі. Було чітко прописано: у комунальну власність можуть надаватися ліси, які знаходяться у межах населених пунктів, але за умови розмежування землі.

 

І хоча фактично, як таких, комунальних лісів ніколи не було, в 2006 році вийшов (у новій редакції) Лісовий кодекс, де, вперше в історії нашої держави, фігурували такі поняття, як державні, приватні та комунальні ліси. Саме це й спричинило колізію, на вирішення якої пішли роки.

 

...У 2006-му прийняли постанову Кабміну, що мала назву «Про підсумки соціально-економічного розвитку України у 2005 році», і там 25-им пунктом зазначалося: підпорядкувати всі ліси Державному комітету лісового господарства.

 

Влада змінювалася. Але це питання постійно піднімалося. Роком пізніше прийняли концепцію реформування та розвитку лісового господарства. Окремим пунктом йшлося про передачу лісів, що перебувають у державній власності, до сфери управління Держкомлісгоспу України.

 

У 2008-му уряд Юлії Тимошенко приймає ще одне розпорядження про вдосконалення управління лісовим господарством. Знову йде мова про те, щоб усі ліси, які перебувають у державній власності, підпорядкувати до сфери управління Держкомлісгоспу України. Останнім було рішення ради національної безпеки у серпні 2010-го, коли знову йшла мова про об'єднання всіх лісів під Держкомлісгоспом України.

 

Як бачимо, указів та розпоряджень було чимало, проте далі жодного кроку зроблено не було. Хоча держадміністраціям була дана чітка (і до речі, ще у 2006-му, а далі систематично повторювалася) вказівка: забезпечити передачу лісів! Але чи то руки не ходили, чи то чиновники не хотіли торкатися питання, вирішення якого завідома створило б конфлікт інтересів, але факт залишався фактом: попри усе, комунальні ліси існували. Були створенні певні структури, роботу яких досить продуктивно протиставляли роботі державників, мовляв, мають ради свій ресурс, – народний. От тільки, цими тезами ті ж ради самі себе від цього народу протиставили. Бо ж невже держава, то не народ? І хто як не держава мала б подбати про народне, посаджене за державні кошти, на державній землі?

 

Напевно, ніхто не думав, що комунальний віз зрушать з мертвої точки. Проте команда Бориса Клімчука не звикла до демагогій. Тут діють рішуче, і, зваживши все, доводять справу до логічного завершення. У цьому ж питанні губернатор та його команда були одностайними із Києвом. І виконали свій обов'язок – зробивши те, що треба було зробити вже багато років тому. У січні цього року було підписано розпорядження голови ОДА про передачу трьох дочірніх підприємств "Маневичліс", "Ківерціліс" та "Любомльліс" до сфери підпорядкування обласного управління лісового та мисливського господарства. Ті, кому такі перетворення були не вигідні, сприйняли цей документ критично. Але розпорядження почали виконувати і, побачивши конкретні і рішучі кроки адміністрації, ображені комунальники вирішили діяти перевіреними методами. Страйки не допомогли. Не та ситуація. Борис Петрович пояснив чітко і зрозуміло: вольному – воля, жодних поступок не буде. Пояснили й працівникам, що жоден лісник не залишиться без роботи. Щоправда, щодо керівників комунальних підприємств у губернатора своя думка: «Нема такої професії – начальник. Тим більше, якщо цей начальник нечесний». А саме це виявили численні перевірки, які проводилися під час підготовки акту прийому-передачі лісових угідь.

 

У процесі до сфери Агентства лісових ресурсів відійшло 56,5 тис. га державних лісів, які згідно земельного обліку перебували на землях запасу і якими користувалися комунальні лісогосподарські підприємства.

 

Заперечуючи проти цієї передачі, нерідко виринало питання монополізації. Мовляв, має бути конкуренція.

– Ми за конкуренцію, – говорить головний лісничий Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Сергій Шеремета. – Але не у веденні лісового господарства. Конкуренція має стосуватися використання лісових ресурсів. Ефективного використання! Ведення ж лісового господарства має проводитися з єдиного центру – Агентства лісових ресурсів України. І ще, стосовно монополії, – законом передбачена можливість приватних лісів. Тобто, якщо у людини є земля, вона може на ній посадити ліс, і це буде приватна власність. Щоправда, у розпайованих земель, зазвичай сільськогосподарське призначення, отож перш ніж іти на такий крок, варто привести у відповідність усі документи, змінивши цільове призначення земель. У першу чергу ліс дозволяється висаджувати на непродуктивних землях.

 

Досить багато роботи проведено управлінням Держкомзему у Волинській області – насамперед із впорядкування земель, які самозаліснилися. Адже отримавши свого часу паї, люди не мали ні сили, ні засобів для її обробітку. Відтак, природа зробила своє. Ті площі, що знаходяться близько лісових масивів почали заростати лісом. За дорученням обласної державної адміністрації було прийнято рішення провести разом із лісівниками перевірку даних територій для того, аби зробити інвентаризацію.

 

- Хочемо подякувати і сільським радам, і районним адміністраціям, які з розуміння поставилися до питання, і таким чином було зібрано й узагальнено інформацію щодо самозаліснених земель в розрізі сільських рад та всіх адміністративних одиниць Волині, - каже Сергій Шеремета. - Управління земельних ресурсів надало допомогу у використанні ортофотознімків, які зафіксували земельні масиви, про які йде мова.

 

Самозаліснених територій на Волині – 11 тис. 400 га. З них – 1 200 га на розпайованих землях, що знаходяться у приватній власності. Все інше – землі державної власності, які згідно рішення Волинської обласної адміністрації, передані для ведення лісового господарства у постійне користування державним лісогосподарським підприємствам, залежно від географічного розташування.

 

- Ці ліси не впорядковані, - розповідає головний лісничий області. – Площі треба привести в належний стан. Вони потребують лісівничих реконструкцій. Перш за все треба виготовити правоустановчі документи. Треба провести лісовпорядкування, здійснити проектування лісогосподарських протипожежних заходів, побудувати дороги, облаштувати квартальні просіки, встановити межові знаки, забезпечити рекреаційні функції територій. На все це потрібні кошти. Всі роботи із лісовпорядкування та відмежування проводитимуться за рахунок власних коштів держлісгоспів.

 

Ліси 13-ти сільськогосподарських підприємств (це у Ківерцівському, Горохівському, Рожищенському, Володимир-Волинському і Турійському р-нах), згідно пропозицій і за підтримки районних адміністрації, також передані Агентству лісових ресурсів. Загальна площа цих угідь складає 7 тис. га.

Політика одна: всі ліси мають бути об'єднані під єдиним господарем – Держаним агентством лісових ресурсів України.

 

Оксана ЧУРИЛО

----- 

Каждый праздник з легкостью можно превратить в нечто особенное, что запомниться на долгие, долгие годы и Вам и Вашим гостям. А помогут это сделать всеми любимые фейерверки. Высококачественные фейерверки и другую пиротехническую продукцию Вы всегда можете заказать в компании "Торговый Дом Ломакина". Специалистам этой компании доверяют такие ответственные мероприятия, как праздничный фейерверк в День Киева, салют в честь Дня независимости и множество других крупных пиротехнических шоу по всей Украине.

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com