Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Стан лісів Європи - кожне четверте дерево серйозно пошкоджене або загибле
( 2 Votes )
Написав Administrator Переглядів - 9070   
Понеділок, 18 липня 2011 11:23

ЛісУ доповіді "Стан лісів Європи", підготовленому Європейською економічною комісією ООН, Продовольчою і сільськогосподарською організацією ООН і Секретаріатом Міністерської конференції із захисту лісів Європи, зазначається, що кількість листя і хвої менше норми у 20% дерев найпоширеніших порід у Європі, а близько 25 % дерев визнані серйозно пошкодженими або загиблими. Найбільш "хворими" деревами визнані найбільш поширені види дубів, сосен, ялин і буків. Втрата деревами листя і хвої є ключовим індикатором погіршення стану і життєздатності дерева. Сьогодні, за словами експертів, ситуація в лісовій галузі Європи є загрозливою.

 

В доповіді відзначається досить значна роль лісів у акумуляції вуглецю за рахунок перетворення його в деревну біомасу. Так, наприклад, в Європі ліси поглинають близько 10% вуглекислого газу. В Росії - 20%. Фахівці пояснюють це тим, що через активність рубок лісу, вікова структура лісу в Росії змістилася у бік більш молодих дерев, які краще поглинають СО2.

 

Ще одна проблема, яка обговорюється в доповіді - це комахи-шкідники і різні деревні хвороби. Саме ці чинники завдають досить істотний збиток європейським лісам. Не менш важливим фактором є також пошкодження дерев дикими копитними і худобою. Багато дерев пошкоджені ураганами, вітрами і снігом (головним чином в західній і східній частинах Центральної Європи та на півночі і південному сході Європи). Серед найбільш небезпечних комах-шкідників автори доповіді виділяють короїда-типографа і непарного шовкопряда.

 

Є в доповіді і деякі позитивні моменти. Так, наприклад, майже в усіх європейських державах середньорічний приріст деревини істотно вище річного обсягу рубок, використовується близько 40% обсягу річного приросту лісів. Відповідно зростає і площа лісів Європи. У Європі ліси покривають 1020000000 га, що становить 25% площі всіх лісів планети. На відміну від Африки і Південної Америки, де площа лісів стрімко скорочується, протягом останніх 20 років площа лісів Європи зростає, в середньому, на 0,8 млн га щороку. Крім того, ліси Європи продовжують залишатися основним джерелом круглих лісоматеріалів у світі.

 

Позитивним фактом є і збільшення в Європі охоронюваних лісів, які важливі для збереження і відновлення біорізноманіття, а також для охорони ландшафтів і підтримки рекреаційних функцій лісів. Автори доповіді відзначають, що площа охоронюваних лісів в Європі протягом останніх 10 років зростає приблизно на 0,5 млн га щорічно завдяки політиці збереження біорізноманіття. Без урахування Російської Федерації, близько 10% лісів Європи мають охоронний статус в цілях, головним чином, збереження біорізноманіття, і ще 9% лісів охороняються з метою збереження ландшафтів - всього охоронний статус мають 39 млн га лісів.

 

Однак, близько 70% лісів Європи відносяться до напівприродних як результат багатьох століть впливу з боку людини. Малопорушені лісові території складають близько 26% лісів і розташовані переважно у віддалених і важкодоступних районах східної та північної Європи і на території Російської Федерації.

 

Керівник лісової програми WWF Росії Олена Куликова зазначила, що найголовнішим висновком з доповіді слід визнати перехід Європейських країн від економічної моделі використання лісів на екологічну. В ході свого розвитку, як пояснила Куликова, Європа практично звела нанівець власні ліси і "титанічними" зусиллями добилася того, що в останні роки скорочення лісів змінилося їх збільшенням.

 

Висновки доповіді засновані на багаторічних спостереженнях, які велися на окремих лісових ділянках на території європейських країн за найбільш поширеними видами дерев. Мета доповіді - стимулювати прийняття науково-обгрунтованих рішень у сфері лісової політики в країнах, які мають бути засновані на об'єктивній і зваженій інформації. У доповіді безпрецедентно велике місце приділяється питанням збереження лісового біорізноманіття на різних рівнях - від ландшафтів до генетичного внутрішньовидового різноманіття. Слід врахувати, що автори доповіді включили в нього й ліси Російської Федерації, які становлять близько 80% всіх лісів країн-учасниць Міністерської конференції із захисту лісів Європи.

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com