Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Знищення вищих хижаків і травоїдних викликало шосте масове вимирання
( 3 Votes )
Написав Administrator Переглядів - 10060   
Понеділок, 18 липня 2011 16:53

Білі ведмеді - вершина харчової ланкиЗниження чисельності вищих хижаків і великих травоїдних, викликане діяльністю людини, запускає "ефект доміно" в харчових ланцюжках і вже стало однією з головних причин нового, шостого масового вимирання на Землі, вважають автори оглядового дослідження, опублікованого в журналі Science.

 

Історія життя на Землі налічує п'ять найбільших, або масових вимирань, саме "недавнє" з яких, Мел-палеогенне, приблизно 65,5 мільйона років тому призвело до загибелі динозаврів разом з шостою частиною всіх видів живих істот. Раніше різні групи учених неодноразово заявляли про те, що під впливом людини на Землі вже почалося або незабаром розпочнеться шосте вимирання.

 

Група з 24 фахівців під керівництвом Джеймса Естес (James Estes) з Каліфорнійського університету в Санта-Крус проаналізувала більше 70 наукових публікацій і прийшла до висновку про те, що роль вищих хижаків - тигрів і інших великих котячих, китів, акул, білих ведмедів - а також великих травоїдних в регулюванні екосистем "занадто довго залишалася недооціненою".

 

"Тепер у нас є всеосяжні свідоцтва того, що великі хижаки критично важливі для функціонування біосфери, від глибин океану до найвищих гір, від тропіків до Арктики", - сказав співавтор дослідження Вільям Ріппл (William Ripple) з університету штату Орегон, чиї слова наводить прес-служба навчального закладу.

 

Вплив вищих хижаків, що стоять на вершинах харчових ланцюжків, на екосистеми описується терміном "трофічний каскад": значна зміна їх чисельності призводить до системних зрушень в екосистемах, які часто мають непередбачувані наслідки. Як відзначають автори дослідження, ці наслідки можуть поширюватися навіть на такі сфери, як забруднення навколишнього середовища, поширення захворювань і вуглецевий цикл в природі.

 

У статті наводяться приклади того, як зникнення вищих хижаків руйнувало локальні екосистеми. Найвідомішим з них автори називають винищення вовків у Єллоустонському національному парку, через який сильно зросла чисельність оленів, що об'їдають верби та осики. Відновити рослинність в парку вдалося тільки з поверненням вовків.

 

Зникнення левів і леопардів в деяких районах Африки призвело до вибухового зростання чисельності павіанів-анубісів, які до того ж стали частіше контактувати з людьми і заражати їх кишковими паразитами. Епідемія чуми великої рогатої худоби, що вразила антилоп гну в Серенгеті, свого часу стала причиною збільшення кількості і площі лісових пожеж через надлишок рослинності. В океанах ж полювання на китів у промислових масштабах в XX столітті привело до зміни режиму харчування косаток, які "перемкнулися" на морських левів, тюленів і морських видр і сильно скоротили їх чисельність.

 

Автори статті наголошують, що багато їхніх колег досі вважають вищих хижаків "пасажирами" харчових ланцюжків, які майже не впливають на їх нижні ланки. Тепер, на їх думку, потрібно виходити з протилежних передумов, приймаючи в якості основної гіпотези те, що "багато екологічних сюрпризів, з якими ми стикаємося, є наслідками змін на самому верху харчового ланцюжка".

 

"Тепер ми повинні виходити з того, що коли великі хижаки й травоїдні зникають з вершини харчового ланцюжка, екосистеми піддаються самим значним змінам. Тому природоохоронна діяльність та управління екосистемами повинні враховувати і ці види", - говорить співавтор роботи Еллен Пікітч (Ellen Pikitch) з університету Стоуні-Брук.

 Коментарі  

 
#2 s_kopylets 20.07.2011 14:36
Дуже, дуже дякую за чудовий матеріал, що хоч трохи виховує екологічне мислення в наших людей, а його ой як бракує! Згадати б висловлювання НАШИХ респондентів про "шкідливі" віди! І це пишуть люди, які люблять і, певною мірою, знають природу, а що казати про "пересічного" україця - дитину "бетонно-асфальтовіх джунглів"!!!
ПОБІЛЬШЕ ТАКИХ СТАТЕЙ!
 
 
#1 s_kopylets 20.07.2011 14:36
Дуже, дуже дякую за чудовий матеріал, що хоч трохи виховує екологічне мислення в наших людей, а його ой як бракує! Згадати б висловлювання НАШИХ респондентів про "шкідливі" віди! І це пишуть люди, які люблять і, певною мірою, знають природу, а що казати про "пересічного" україця - дитину "бетонно-асфальтовіх джунглів"!!!
ПОБІЛЬШЕ ТАКИХ СТАТЕЙ!
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com