Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Вчені вивели нову домашню тварину - плямисту лисицю
( 8 Votes )
Написав Administrator Переглядів - 9274   
Середа, 27 липня 2011 15:54

ЛисВчені Сибірського відділення РАН (Новосибірськ) повторили великий біологічний експеримент стародавньої людини з одомашнювання тварин, приручивши лисиць. Тільки якщо у печерної людини, на думку деяких експертів, на це пішли тисячоліття, сучасним фахівцям знадобилося півстоліття. Саме за такий термін лисиці, з якими працюють вчені, забули про природну агресивность, навчилися радісно виляти хвостом при виді людини, стали давати себе гладити і навіть брати на руки. При цьому, змінюючись в поведінці, приручені лисиці стали і більш "симпатичними" зовні, що поки залишається для науки загадкою.

 

Шлях довжиною в 15 тисяч років

За словами кандидата біологічних наук, завідувача сектором генетики Інституту цитології і генетики ((ІЦіГ) СО РАН Олега Трапезова, стародавня людина близько 15 тисяч років тому почала великий біологічний експеримент з одомашнювання тварин. Вважається, що першими були вовки. Але секрет одомашнення був загублений у віках.

 

Академік Дмитро Бєляєв (засновник сучасного методу одомашнювання) припустив, що виведення ручних тварин здійснювалося за допомогою відбору більш ручних по відношенню до людини особин - не таких агресивних як дикі, менш лякливих. Сибірські вчені пішли цим шляхом і до сьогоднішнього дня домоглися значних результатів.

 

"Наш інститут вивчає мінливість видів практично з його самого створення. Всі роботи на цій звірофермі почалися саме з експериментів з лисицями 50 років тому. Все почалося з того, що лисицю стали розводити в умовах полону, в клітинних умовах"- розповів Трапезов.

 

Вчений пояснив, що співробітники відбирають тих тварин, у яких в поведінці помітно знижена агресивність, менш виражений страх і присутня тяга до людини, і посилюють їх за допомогою схрещування з "більш домашніми особинами". Для того, щоб ручна поведінка у дикої тварини почала домінувати, потрібно не менше десяти поколінь, тобто не менше десяти років.

 

За його словами, зараз кожне четверте щеня проявляє ознаки одомашнення і відбирається на плем'я для подальшого поліпшення ознак ручної поведінки.

 

Ручні лисиці змінюють колір


"В ході експерименту вони навіть змінюють зовнішність. Першою ознакою одомашнення є поява білих плям - це білі "шкарпетки "," шапочки ", грудки, які ми можемо бачити у собак, кішок, овець. У дикій природі у тварин таких міток не з'являється" , - розповів Трапезов.

 

Але при цьому він зазначив, що якщо відбирати лисиць тільки за ознакою освітлення, швидкість одомашнення зменшиться.

 

Він додав, що причина появи цих плям до цих пір залишається загадкою для вчених.

 

Створити з лисиці собаку

 

"Для приручених лисиць стає характерним собача поведінка: вони також розмахують хвостами, підстрибують - радіють, що до них прийшли гості, хочуть, щоб з ними погралися, погладили їх. Вони тягнуться до людини", - розповідає вчений.

 

За словами Трапезова, лисиці абсолютно неагресивні, і їх можна брати в родину, як звичайну собаку. Проте лисиці дуже цікаві тварини, тому будинок для них дещо краще квартири. "Їх цікавість призведе до того, що вони подеруть вам все фіранки і книги", - пояснив він.

 

Трапезов додав, що відпускати одомашнених лисиць на волю не можна. Вони, втративши ряд інстинктів, вже не здатні вижити в природних умовах.

 

Довести існування еволюції

 

Як розповів учений, одне із завдань експерименту - довести можливість створення одного виду з іншого, в даному випадку - максимально наблизити лисицю до домашньої собаки.

 

"Цей експеримент допоможе нам відповісти на запитання, а чи була еволюція взагалі - якщо так, то один вид може перетворюватися в інший, породжувати інші види. Ми змінюємо поведінку тварин, робимо їх ручними і міняємо спадковість так, щоб вони нагадували не дикі види, а ті, що живуть на подвір'ї ", - пояснив селекціонер.

 

Він підкреслив, що за допомогою методу посилення ручної поведінки можна одомашнити  інші види тварин. Зараз з величезного розмаїття диких тварин одомашнено тільки близько 50 видів.

 

"Раніше, коли у нас була фінансова можливість, ми займалися прирученням ще й інших видів, але зараз фінанси обмежені, і залишилися тільки перші види, з якими ми починали роботу - це лисиці і норки", - повідомив генетик.

 

На звірофермі міститься близько 750 лисиць і стільки ж норок. Штат ферми не дуже великий - для обслуговування 100 лисиць потрібен всього один співробітник, один співробітник здатний доглядати і за 200 норками.

 

За словами Трапезова, якщо одомашнені лисиці по поведінці схожі з собаками, то норки практично нічим не відрізняються від кішки. Зокрема, норка не така передбачувана, як лисиця. На руках у людини вона не чинить опір, але й не підкоряється повністю.

 

По матеріалам РІА Новини

 Коментарі  

 
#1 s_kopylets 29.07.2011 22:35
Про цей експеримент років 25 тому по ТВ показували цікавий науково-популяний фільм (тоді такі ще знімали). Так там, серед таких доместикованих лисиць народжувалися й висловухі, з хвостами бубликом, з бульдожим прикусом і т. п.
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com