Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Роль щуки на рибопродуктивність в полікультурі
( 6 Votes )
Написав Суховецький Р. Г. (hanter39) Переглядів - 4736   
Четвер, 24 травня 2012 12:26

Проблемою полікультури в рибництві займалося багато видатних вчених і практиків [1,3,5,6]. Тому на протязі уже багатьох десятиліть полікультура базується на таких основних об'єктах аквакультури, як короп та рослиноїдні риби, а також – додаткових, а саме щука, сом, судак, лин, карась, веслоніс тощо. В умовах застосування різних технологій вирощування, короп, який має високі продуктивні властивості і широкий спектр живлення, є основним об'єктом.

 

Останнім часом в полікультурі приділяється велика увага щуці. Оскільки вона приносить не тільки додаткову рибопродуктивність за рахунок реалізації потенції росту, поїдаючи малоцінні види риб (верховодку, плотву і т. п.), виступаючи в ролі біомеліоратора, а й стимулює, як було виявлено в процесі досліджень, ріст інших видів риб [2].

 

Матеріали та методи

Дослідження проводилися в 2008 - 2011 роках з 10.04 по 15.10 на неповносистемному ставовому господарстві ПП ХХХХ (назву змінено) (Хмельницької обл. Волочиський р-н), де традиційно вирощували рибу у полікультурі за напівінтенсивної технології. Із загальною площею ставів 15 га., в т. ч. нагульних 13,5 га. Всього за період дослідження було проаналізовано 1650 екз. коропа, 170 екз. білого амура, 740 екз. гібридного товстолобика, 150 екз. щуки.

 

Збір матеріалу проводився такими знаряддями лову, а саме набором сіток з кроком вічка: 50, 60, 70, 75, 80, а також волокуші з довжиною крила 25 м.

 

Гідрологічні і гідрохімічні спостереження проводили за стандартними методиками [4].

 

Повний біологічний аналіз риб здійснювали за загальноприйнятими методиками (Правдін И.Ф., 1966, Чугунова Н.И., 1959 ). Під час аналізу вимірювали загальну довжину (см), масу тіла (г), визначили стать, стадію зрілості статевих залоз. Для визначення віку риби відбирали луску.

 

Результати досліджень та їх обговорення

За весь період дослідження у полікультурі використовували 5 видів риб: короп, гібридний товстолобик, білий амур, ср. карась, щука. Зариблення щукою проводилося із розрахунку наявності кормів в межах до 7 % на кожному гектарі ставів залежно від загальної рибопродуктивності водойми. Для контролю використовували І став (6 га), тобто туди із полікультури щука була виключена. ІІ став (2,5 га) та ІІІ (5 га) в полікультурі мали щуку. Зариблення ср. карасем не проводилось. Оскільки стави напівспускні, то велика його частина залишалась і він самовідтворювався, а частка його в обловах займала значну частину. Тому годівля проводилась за весь вегетаційний період з врахуванням його наявності. Вилов риби проводився у останніх числах вересня. Вихід риби в середньому по всіх видах риб за досліджуваний період у І ставку склав 80%, ІІ і ІІІ 75,5%.

 

Табл. 1. Зариблення нагульних ставів для вирощування товарної риби в полікултурі

 

Таблиця 1

 

Так розглядаючи середні маси коропа та карася було прослідковано такий позитивний момент, як збільшення приросту маси тих риби у ставах де була введена в полікультуру щука (рис. 1.).

 

Рис. 1. Маса коропа та карася з стимуляцією та без неї

 

Малюнок 1

 

Інші види в діаграмі не були наведені, оскільки суттєвої різниці між контролем і там де була введена в полікультуру щука прослідковано не було.

 

Висновки

Під час досліджень було встановлено, що введення в полікультуру щуки дає не тільки додаткову рибопродуктивність (табл.2.), а й стимулює ріст таких риб як карася ср. і коропа. А це в свою чергу дає змогу в однакових умовах вирощування збільшити рентабельність рибгосподарств.

 

Табл. 2. Вилов товарної риби

 

Таблиця 2

 

Література

 

1. Андрющенко А. І., Алимов С. І. Ставове рибництво: Підручник. – К.: Видавничий центр НАУ, 2008 – 636 с.: іл.

2. Анпилова В. И., Понеделко Б. И. 1970. Инструкцыя по разведению щуки. Ленинград. 51 с.

3. Козлов В. И. Как обеспечить прибыль на арендуемом водоеме//Рыболовство и рыбоводство. — 2002. — № 3-4. — С. 22-23.

4. Романенко В. Д. Основы гидроэкологии. – К: Генеза, 2004. – 664 с.

5. Привезенцев Ю.А. Прудовое рыбоводство. М., 1988.

6. Шерман І.М. Ставовое рибництво / Шерман І.М. – К.: Урожай, 1994. – 335 с.

Суховецький Р. Г. (hanter39)

-----

Сплав по реке  всегда отличное приключение. Всем охотникам, рыболовам  и любителям природы с удовольствием сообщаем что фирма   grand-ukraine.com.ua организовывает увлекательные  сплавы по Десне. Это отличный способ активного отдыха который доставит Вам массу удовольствия и впечетлений. 

 Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com