Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Літня ловля ляща в стоячій воді поплавковою вудкою: наживки, снасті та техніка
( 5 Votes )
Написав Mark Переглядів - 6701   
Четвер, 12 липня 2012 13:48

Ловля ляща вліткуПродовжуємо розглядати особливості ловлі ляща влітку в стоячій водоймі. Нагадаємо, що в попередній статті ми розглянули відмінності від традиційної ловлі ляща в річці чи з човна, та звернули увагу на те якою має бути підгодівля для літньої ловлі ляща на поплавочну вудку.

Наживки та насадки для ловлі ляща

Наживок для літньої ловлі ляща досить багато: звичайний черв'як, мотиль, опариш, розпарені зерна перловки, пшениці, кукурудзи, гороху, геркулес, тісто, манна бовтанка та інше. Я віддаю перевагу при ловлі в стоячій воді «бутерброду» з мотиля з опаришем і манної бовтанки, приготовленої з різними ароматизаторами: ваніліном, корицею, фруктовими есенціями. Манна бовтанка в травні - серпні, з моєї точки зору, навіть більш ефективна - від насадженої на гачок грудочки манки у воді постійно відділяються і падають вниз набряклі крупинки, а навколо висить каламутна хмарка, так що насадка з бовтанки являє собою ще і щось на зразок міні - прикормки.


Насадка на гачку повинна злегка торкатись дна або знаходитися від нього не вижче 1-2 см і по можливості не рухатися, оскільки будь-які переміщення наживки в товщі нерухомої води тільки насторожують обережного ляща. Тому необхідно застосовувати таку оснастку, яка дозволяє ефективно блокувати дрейф під дією вітру.

Снасті для літньої ловлі ляща в стоячій воді

Для ловлі ляща краще брати вудилища середньої жорсткості і жорсткі з м'якою вершинкою, оснащені досить довгим, 10-12 - сантиметровим кінцевим амортизатором. Довжина вудилищ - від 5 до 10 метрів, залежно від умов лову.

Жилка - чим тонша і м'якша, тим краще, поводок - на 0,01 мм тонше основно жилки. Через обережність ляща (у прибережній зоні вона проявляється особливо явно) справедлива прямо-таки математична формула: чим тонше жилка, тим крупніша здобич. В принципі, сучасна жилка товщиною 0,12 мм із розривним навантаженням 1,5 кг дозволяє без особливих проблем виважувати трикілограмового ляща - адже в стоячій воді лящ пручається слабше, ніж у проточній, де йому допомагає течія. Для кілограмового ляща цілком достатньо і повідця товщиною 0,10 мм.

Використання жилок мінімального діаметра вигідно ще й тим, що дозволяє легше управляти снастю при вітрі за рахунок того, що ті мають меншу парусність. В таку погоду, варто тільки поставити оснастку з жилкою тонше всього на 0,02 мм, як керованість снасті помітно зростає.

Підпасок розташовують на відстані 30-40 см від інших грузил, а вага його підбирається такою, щоб поплавок, піднятий лящем, показувався з води на 3-4 см. Цього цілком достатньо, щоб помітитиклювання при ловлі навіть самими довгими вудилищами.

Кращими в стоячій воді слід визнати поплавці з максимально подовженим тілом і тонкою верхньою частиною. Особливо ефективно вони проявляють себе, коли дме несильний бічний вітер, при якому досить швидко переміщається поверхневий шар води, товщиною близько 5 см. Чудово зарекомендував себе поплавок типу «голка», більше 90% тіла якого знаходиться нижче шару води, що рухається при поверхні, що практично повністю блокує дрейф оснащення.

При ловлі ляща на великих водоймах антену поплавця краще фарбувати в чорний колір, оскільки рибалка найчастіше бачить її на тлі яскравого літнього неба, що відбивається у воді. Стандартна помаранчева флуоресцентна антена, особливо при невеликих брижах на поверхні води, зовсім губиться серед сонячних відблисків.

Підсак з телескопічною ручкою довжиною не менше 3 метрів просто необхідний. Якщо з підлящиком вагою 500-600 г ще можна сяк-так впоратися, акуратно підхопивши його біля берега рукою, то з більшим лящем цей фокус не пройде: щоб не розполохати зграю на підгодовуванні, виважування доводиться максимально форсувати, і підведений до берега лящ ще зберігає достатньо сил для останнього відчайдушного ривка. Високо підняте вудилище на останній стадії виважування не здатне повністю проявити свої амортизуючі властивості.

На часто відвідуваних водоймищах лящ іноді уникає підходити близько до берега, так що навіть 10-метрове вудилище може виявитися короткуватим. В цьому випадку краще застосовувати матчеву снасть призначену саме для дальнього закидування

І ще. Поляризаційні окуляри, давно прижилися серед нахлистовиків і спінінгістів, стануть в нагоді і для любителів поплавкової вудки - по-перше, в них набагато виразніше видно поплавок, по-друге, набагато менше втомлюються очі.

Техніка ловлі ляща

Поняття техніки ловлі має багато різноманітних складових. У першу чергу воно включає в себе майстерність володіння сучасною поплавковою снастю. Другий момент - знання звичок риби, третє - спостережливість. З усього цього і складається чисто індивідуальний досвід рибалки, що накопичується роками. Ми ж поговоримо про інші сторони техніки ловлі.

Грамотна прикормка в процесі риболовлі дозволяє задати рибі необхідну поведінку, буквально керувати нею. Головне правило - краще недогодувати рибу, ніж перегодувати. Ловля починається з закидання в точку ловлі 2-4 куль прикормки розміром з тенісний м'яч. Після цього слід зробити досить тривалу паузу (іноді до години-півтори), під час якої рибалка з'ясовує, як веде себе сьогодні риба.

Якщо протягом цього часу клювань ляща немає, а бере тільки плотва, закиди прикормки повторюють. Може трапитися і так, що лящ сьогодні не бажає виходити до берега. Нічого страшного, з тією ж підгодівлею і на ту ж снасть можна з успіхом ловити і плотву, відклавши ловлю ляща до більш сприятливого моменту.

Коли лящ збирається на прикормку він витісняє плотву. Це виражається в тому, що клювання плотви відбуваються все далі і далі від точки підгодовування. Лящ в цей момент може і не клювати - він «принюхується», оцінює обстановку. До речі, самого ляща від прикормки може відігнати поява або хижака - великої щуки або судака, або «мирної» риби - коропа або язя.

Як тільки ви помітили, що лящ підійшов до підгодовування, уважно стежте за динамікою кльову. Якщо після піймання одного-двох екземплярів клювання припиняються, треба після паузи в 10-15 хвилин підкинути ще 1-2 кулі розміром з куряче яйце, і зазвичай після п'ятихвилинної паузи лящ знову починає брати. Якщо ж лящ підійшов на прикормку і починає активно в ній копатися (що на практиці виражається в бульбашках, що піднімаються з дна, та в помилкових швидких клюваннях), але на насадку не реагує, застосовують інший прийом: з інтервалом в 10 - 15 хвилин кидають в точку ловлі кульки прикормки діаметром 1,5-2 см. Це може змусити ляща «підняти голову» і звернути свою увагу на запропоноване вами «додаткове харчування».

Іноді при ловлі ляща сильно докучає верхівка, яка анітрохи не боїться свого великого родича і нахабно вихоплює ласі шматочки в нього прямо з-під носа. У таких випадках корисно підкинути в точку ловлі трохи прикормки, розмоченої до стану рідкої кашки, додавши в неї сухих висівок. Особливо ефективний цей прийом при невеликій (до трьох метрів) глибині в місці ловлі й вітровій течії. Хмара апетитної каламуті, що утворюється, спливає і по течії веде за собою зграю ненажерливої верхівки.

Підсіченого ляща, особливо великого і на невеликій глибині, потрібно намагатися відразу ж відвести від прикормки, щоб він не переполошив всю зграю. Дуже вже форсувати виважування не варто - при вигляді підсака ще не втомлений лящ здатний на відчайдушний ривок, і тоді - прощавай, здобич!

Якщо риба зійшла з гачка на точці підгодовування, треба негайно підкинути туди 2-3 кульки прикормки - вони утримають готову вдаритися в втечу зграю. У всіх інших випадках зловживати цим прийомом не варто, особливо якщо клювання не дуже активне.

Ближче до осені, з початком похолодання води, користуватися підгодовуванням потрібно з великою обережністю. Як правило, в цей час на цілий день ловлі вистачає тільки однієї порції. Повторне підгодовування веде до різкого припинення клювання. В особливих випадках (схід великої риби, підхід хижака), що змушують вас закинути ще одна кулю, можна вдатися до маленької хитрості: піднести рибі наступну порцію прикормки як щось абсолютно нове, ще незвідане, помінявши ароматизатор і навіть змінивши склад прикормки. Тому в цей час замішують прикормку невеликими порціями - тільки на один закид.

При лові ляща з берега необхідно постаратися зробити так, щоб Ви якомога менше виділялися на тлі прибережної рослинності, звичайно слід якомога менше шуміти і не тупати ногами по березі.

Кращим часом для ловлі ляща вважається період від світанку і до 10-12 годин, потім кльов припиняється і лящ йде на глибину, знову активізуючись за 2,5-3 години до заходу. Ця риба - справжній живий барометр, і раптове припинення клювання часто свідчить про близьку зміну погоди.

Mark

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com