Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Гладкостволка, як останній аргумент
( 33 Votes )
Написав Пустельник Переглядів - 37520   
Середа, 26 вересня 2012 16:23

ЗброяДовгі роки в нашій країні гладкоствольна зброя використовувалася виключно для потреб полювання і спортивної стрільби. Офіційний статус зброї самооборони за дробовиком був визнаний лише декілька років тому. І хоча статистика використання в цьому амплуа відносно невелика, не викликає сумніву, що гладкоствольна рушниця - грізна зброя самооборони.


Вибір калібру

Теоретично вважається, що для нанесення людині смертельних ушкоджень  снаряд повинен мати енергію не нижче 80 Дж. Куля навіть самого слабкого з мисливських калібрів - 410-го - має енергію близько 1000 Дж. Для 20-го ця величина складе близько 2000 Дж. А для самого поширеного 12-го ствольна енергія може перевищувати 3000, а для магнумівського варіанта - навіть 4000 Дж, перевищуючи необхідний рівень в 50 разів! Вирішальним фактором завжди залишаються ваші навички володіння зброєю. І все ж ... Деякі тонкощі в питанні вибору калібру є.


410-й


Причиною несподіваної популярності цього, в принципі не популярного в світі, калібру без сумніву став випущений кілька років тому в продаж самозарядний карабін «Сайга-410». Наявність цієї відносно дешевої і надійної зброї - головний аргумент на користь 410-го. Вживану Сайгу-410 можна придбати за 1000 гривень, а то і дешевше. Другий істотний аргумент на користь 410-го - слабка віддача, що вельми важливо, якщо мається на увазі можливість використання зброї жінкою.


Всі інші особливості цього калібру можуть характеризуватись виключно не на його користь. Це й висока вартість патронів, низькі вражаючі можливості картечі і практично повна відсутність якісного фабричного кульового пострілу.

20-й


Віддача 20-го лише трохи поступається віддачі 12-го, і тому для більшості жінок я вважав би її некомфортною. Для чоловіка ж, на мій погляд, вибір 20-го важко пояснити, оскільки в питанні контрольованості швидкої стрільби 20-й практично не відрізняється від 12-го, помітно поступаючись останньому у вражаючих можливостях.


12-й


Безперечно кращий вибір. Патрони на будь-який смак. Від дешевого  «Азоту» до «Динаміт-нобель». Патрон припускає спорядження картеччю будь-яких розмірів, що особливо важливо для самооборони. Наявність у продажу кульових пострілів найвищої якості від зарубіжних виробників - дуже серйозний аргумент на користь 12-го калібру. При купівлі рушниці слід врахувати довжину патронника - 70 мм або 76 мм. В останньому випадку рушницю розраховане на застосування патронів «Магнум».


Вибір зброї


Однозарядна зброя будь-яких систем і конструкцій для потреб самооборони рішуче не годиться. Відповідно до Закону про зброю перший постріл в нападаючого забороняється,  і повинен бути здійснений в повітря. Звичайно, «на безриб'ї і рак - риба», і якщо у вас вже є однозарядна рушниця, в крайньому випадку згодиться й вона. Двостволка в порівнянні з попереднім варіантом дасть вам всього на один шанс більше.


Не варто зупиняти свій вибір і на магазинних рушницях з поздовжньо-ковзаючим болтовим затвором. Як би віртуозно не володіли ви цим видом зброї, з практичної скорострільності будь-який болтовик помітно поступається помпі, а тим більше напівавтомату.


Помпова рушниця - цілком традиційний і багато в чому виправданий вибір. Позитивні властивості - велика (до 8-ми патронів) місткість магазина, відносна компактність, невибагливість до якості і потужності набоїв, можливість тактичної підзарядки. Помпа - безперечний лідер у швидкості першого пострілу з положення «зброя повністю розряджена». Недоліки - все ж менша в порівнянні з напівавтоматом скорострільність і більш тривалий період вироблення стійкого навику поводження з механізмом помпової перезарядки.


Напівавтоматична зброя - поза сумнівом, сама скорострільна зброя на ринку цивільної зброї. Недоліки - чутливість до якості патронів, їх потужності, а також одвічні проблеми з процедурою зміни магазинів (якщо мова йде про карабіни типу «Сайга»). Імпортні автомати «Бенеллі», «Франчі», звичайно, хороші, але через високу вартість дозволити собі таку зброю можуть далеко не всі. Вітчизняні напівавтомати (МЦ-21-12) через їх неабиякі, чисто мисливські габарити для самооборони незручні.


За співвідношенням ціна-якість напівавтомати «Сайга» практично не мають конкурентів ні серед вітчизняної, ні серед закордонної зброї.


Тактичні можливості гладкоствольної зброї


При веденні вогню на короткій дистанції самозарядна  гладкоствольна являє собою воістину грізну зброю. Можливо, комусь така теза здасться крамольною, але з бойової ефективності дробовик якщо не перевершує, то і не поступається пістолету-кулемету. В даному випадку застосування слова «бойовий» абсолютно виправдано, і недарма гладкоствольні рушниці обов'язково входять в комплект озброєння всякого роду штурмових груп і спецпідрозділів.


Дослідження механізму вражаючої дії куль свідчать, що куля калібру 6-11 мм фізично не здатна передати тканинам організму енергію більш 700-750 Дж.


Кулі будь-якої армійської довгоствольної зброї мають енергію значно більшу, ніж згадані вище 700 Дж. На короткій дистанції було б дуже розумно розподілити енергію в 3500 Дж на 9-15 самостійних вражаючих елементів. Саме це ми і маємо в картечних пострілах 12-го калібру. В залежності від ситуації може бути більш доцільним мати в одному пострілі і більшу кількість вражаючих елементів - крупний дріб.


Постріл дробом (картеччю) допускає помітно велику похибку прицілювання, ніж постріл кулею. Звідси виграш у швидкості. Ця перевага ще більш помітна при стрільбі по рухомих цілях.


Тепер від загальних міркувань звернемося до практичної сторони - чим повинні бути споряджені набої вашого «оборонного» магазину.


Дрібний дріб (№ 5-10)


Нею має сенс спорядити найперший патрон, призначенням якого буде «озвучити» той самий, запропонований законом попереджувальний постріл. Власне, метою попереджувального пострілу є запобігання подальшого розвитку конфлікту, тому дуже розумно вжити заходів до мінімізації наслідків рикошетів у разі стрільби в замкнутих просторах. На гранично коротких (0-3 м) відстанях постріл дрібним дробом по летальності нічим не відрізняється від будь-якого іншого пострілу. Із зростанням дистанції до 15 і більше метрів ефективність його повністю втрачається.


Дріб № 5-1


Застосовувати його в оборонних патронах позбавлено великого сенсу. Маса дробини № 2, приміром, становить лише 0,3 г і на дистанції 25-30 м її енергія не перевищить 15 Дж. Будь-яка перешкода виявиться для неї нездоланною перешкодою. Надію на психологічний деморалізуючий ефект краще покласти на попереджувальний постріл.


Великий дріб (0-0000)


Один з найбільш грізних снарядів, наявних в «розпорядженні» дробовика. Дробина 0000 масою 0,75 г при початкових 380 м / с на дистанції 25-30 м збереже 330 м / с, тобто буде мати енергію понад 40 Дж. На зазначеній дистанції дробовий сніп матиме поперечник близько метра. Кількість дробин в патроні 12-го калібру - близько 50-ти. Людина, що потрапила в хмару дробу, має шанс отримати 15-20 влучень. Це - серйозно. Недолік дробу цих номерів лише один - нездатність вражати цілі, за перешкодами. Так, паркан з дюймової дошки, дерев'яні двері або двері автомобіля зведуть її ефективність до нуля. Незважаючи на це, я рекомендував би використовувати в оборонному магазині патрони з великимї дробом 00-0000, чергуючи їйого з картеччю.


Картеч


Суворо кажучи, картеччю іменуються сферичні снаряди діаметром від 5 до 10 мм. Однак практичне застосування в фабричних патронах знаходять три розміри картечі: 6 мм, 7,5 мм і 8,5 мм. Це пов'язано з тим, скільки картечин укладається в ряд в гільзі того чи іншого калібру. У 12-м в один ряд можна розмістити 3 картечини по 8,5 мм або 4 по 7,5 мм, або 7 - по 6 мм. Принципова різниця між картеччю і шротом полягає в тому, що кожна картечина є повноцінним вражаючим елементом. Так, початкова енергія 8,5-мм картечі масою 3,6 грама і при 380 м / сек становить 260 Дж, що втричі більше енергії, необхідної для нанесення смертельного ушкодження. Перешкода типу дверей або паркану товщиною 30-40 мм не здатна захистити людину від великої картечі.


Слід зазначити, що різниця в ефективності різних калібрів стає особливо помітною в картечних пострілах. Так, в картечних патронах 20-го калібру може бути використана тільки 6-міліметрова картеч по 4 картечини в ряд. Більшу картеч буде неможливо раціонально розмістити в гільзі. Фабрична картеч 410-го калібру, що представляє собою снаряд з трьох картечин, відрізняється низькою початковою швидкістю і посередньої купчастістю. Цікаво відзначити, що саме в 410-у калібрі найбільша картеч від 8,8 до 10 мм може працювати найефективніше, але при самостійному спорядженні. Пороховой заряд в 1,1 г «Сокола» надає снаряду з трьох картечин калібру 8,8 мм початкову швидкість близько 480-500 м / сек. Таким чином, енергія кожної картечини перевищує 450 Дж, що порівнюється з енергією кулі 9 мм «Парабелум». З 10 метрів такий снаряд легко пробиває 2-мм сталь або  деревао завтовшки до 10 см. Використання снаряда з трьох 10-мм картечин в спеціальних контейнерах в 12-м калібрі позбавлене сенсу. Вразити таким снарядом мета значно складніше, ніж кулею.


Куля


Свого роду ultima ratio (останній аргумент). В оборонному сценарії необхідність застосування кулі малоймовірна. І все ж ... Пару-трійку кульових патронів корисно мати в мініатюрному патронташі, що надівається на приклад. За необхідності (якщо, раптом, агресор виявиться захищеним бронежилетом) кульовий патрон можна швидко дослати в підствольний магазин помповика або в запасний магазин «Сайги». Теоретично, кульовий патрон гладкоствольної рушниці не повинен пробивати засоби індивідуального бронезахисту вище першого класу. І все-таки рекомендую мати в запасі упаковочку кульових патронів «Совестр» або на худий кінець «Тандем».


Замість висновку


У рамках статті я навмисне не торкався правового аспекту застосування вогнепальної зброї самооборони. Поклавши руку на серце, скажу: якщо є хоч найменша можливість уникнути застосування зброї, слід скористатися цією можливістю. Якщо ж ні - раджу згадати американську приказку: «Хай краще мене судять дванадцять чоловік, ніж несуть шестеро».


Хочу особливо підкреслити, що головним фактором ефективності будь-якої зброї завжди залишається майстерність її власника, тому тренуйтеся, панове, тренуйтеся!

авт. Михайло Трушечкін


Існує маса розхожих помилок про цю зброю. Хотілося б уникнути їх, і зрозуміти реальну область застосування гладкоствольної зброї. Почну з того, що мені в житті неодноразово доводилося стикатися з бойовим застосуванням гладкоствольної зброї, і ці випадки з реального життя не мали нічого спільного з новомодними фенечками, рекламованими для рушниць. Пам'ятайте, що потреба вибивання дверей оператором загону спецназу, сильно відрізняється від того, що знадобиться вам для захисту вашого будинку.


У мене вдома є три рушниці. Перше - Ремінгтон 870. Друге - Ремінгтон 11-87. Третє - колись популярна у ковбоїв, старовинна куркова горизонталка.


Жодна з рушниць не має спеціальних прицілів, кріплень для патронів, тактичних прикладів або яких-небудь особливих компенсаторів і чоків. Всі вони легкі, прості, швидкі й самодостатні для боротьби з живою силою противника, в рамках можливостей застосування гладкоствольної зброї. Дозвольте навести кілька міркувань.


Що Вам потрібно на Вашу рушницю:


Вам необхідна розворотиста легка зброя, яка миттєво застосовується, і має, принаймні п'ять готових до дії набоїв. От і все.

Що Вам бажано, але не обов'язково мати на Вашу рушницю:


Ліхтар. Багато зіткнень відбуваються при недостатній освітленості. Наявність кріплення для ліхтаря має сенс. Але це не обов'язково, оскільки в більшості ситуацій буде достатня природна освітленість, щоб зрозуміти що відбувається, і хто перебуває на практичній дальності. Потрібно розуміти, що в цивільному вогневому контакті з реального життя, ідентифікувати загрозу не так складно, як заявляють деякі інструктори. Тим не менш, ліхтар не зашкодить, цілком достатньо обзавестись недорогим ліхтарем з піднебесної, на приклад тут ->china-world.com.ua/g6767513-fonari-podstvolnye-oruzhejnye


Подовжений магазин. Деяким подобається ця опція за можливість мати вільне місце для дозарядки, якщо знадобиться, пари кульових патронів. Я не поділяю цієї концепції. Хтось не хоче опинитися в бойовому зіткненні з не повністю зарядженою рушницею. Я не хочу. Зміна боєприпасу на кульовий має своє місце, але це дійство настільки рідко застосовується, що я завжди віддам перевагу мати в магазині пару зайвих патронів з картеччю.


Ремінь. Для тренувань він просто необхідний. Для бою, ремінь непогано мати, на випадок зміни зброї на пістолет (що, до речі, більш ймовірно, ніж зміна боєприпасу на кульову).

Що Вам не потрібно на Вашу рушницю:


Кільцевій приціл. Я вважаю, що рушниця - це не гвинтівка, і не варто з неї її робити. Ідея обов'язково мати можливість вражати супротивника з рушниці на дистанціях більших, ніж дистанція ближнього бою , це погана думка. Навіть в ході відомого пограбування банку в Північному Голлівуді (часто наводиться в якості аргументу для використання кульових патронів і спеціальних прицілів), зіткнення відбувалося на пістолетний дистанції, а не на дистанції застосування гвинтівки.


Якщо рушниця є єдиною зброєю, якою ви володієте, і ви очікуєте появи необхідності в далекому пострілі, добре, використовуйте рушницю з гвинтівковими прицільними пристосуваннями. Я віддаю перевагу відкритому прицілу замість кільцевого, за рахунок того, що картина прицілювання виходить така ж, як і при стрільбі з пістолета. Розумно мати однакову картинку при прицілюванні з усієї зброї, що застосовується в ближньому бою.


Кріплення для дод. патронів (патронташі на ствольну коробку / приклад). Багато хто використовує їх для зміни боєприпасу на кульові. Вже говорив про це вище: якщо ваша зброя вміщує лише 7 або 8 набоїв, і цього не вистачає для бою, краще взяти іншу зброю.


Скільки пострілів робиться в пістолетному бою? Теж саме відбувається при застосуванні рушниці. Кріплення для дод. патронів робить зброю більш важкою. Патронташ на приклад на додаток до кріплення патронів на ствольній коробці - це ще більше. Багато вийшло набоїв? Так. Чи вийде випустити їх з переобтяженої рушниці так само, як з легкої швидкої рушниці? Думаю, ви самі розумієте, що більш легка і швидка рушниця дозволить взагалі обійтися без перезарядки.


Потрібні додаткові патрони? Добре, купіть поясну сумку з двома відділеннями - під картеч і під кулі. Тримайте цю сумку поряд з рушницею, і взявши рушницю, беріть і її.


Компенсатори / чоки, спеціальні стволи. Дорогі стрільці ближнього бою! Будь рушничний ствол з будь-якими патронами чудово працює на дистанції до 10 метрів. На 15 метрах, дробовий сніп трохи розкриється, але постріли на 15 метрів трапляються рідше. Чи очікуєте, що стріляти доведеться на більшу дистанцію? Залиште рушницю в сейфі і хапайте гвинтівку!


Інші міркування 


Якщо потрібно використовувати гвинтівку, рушниця стане дуже слабкою заміною для останньої. Старовинний Марлін 30-30 завжди стріляє краще за будь-яку рушницю з кулями. Тому використовувати рушницю для гвинтівкових завдань нерозумно, за винятком випадків, коли у вас немає нічого крім рушниці.


Кульові патрони використовуються в особливих випадках, наприклад, коли ви очікуєте, що противник буде знаходитися всередині автомобіля. У мене є кілька друзів з іншої країни, яким доводиться постійно стикатися з противниками в автомашинах, і вони користуються кульовими патронами, щоб пробивати кузов транспортного засобу на близькій дистанції. 


Так, а що щодо зміни боєприпасу на кульовий для далекого пострілу? Я вважаю, що бій закінчиться до того моменту, як думка зробити це прийде до вас у голову. Лише одного разу я застосовував цей прийом - зміну боєприпасу на кульовий - в ході реального зіткнення, але до того моменту як я замінив патрон (всього пара секунд), противника більше не було там, куди я планував стріляти.


На що здатна заряджена кулею рушниця? Уразити ціль трохи далі і пробити ціль трохи глибше, ніж картеччю, або  пістолет. Але гвинтівка завжди буде стріляти ще далі, і пробивати ще більше.


На що здатна заряджена картеччю рушниця? Уразити ціль, навіть за несприятливих умов і помилках в прицілюванні на середніх і дальніх дистанціях ближнього бою. Ця зброя використовується в русі, на дистанції застосування пістолета проти швидких  противників, коли неможливо отримати стабільну картину прицілювання (або на це немає часу), а також в умовах недостатньої освітленості.


Широкий розкид картечі дозволить вразити ціль, в той час як куля або надміру купчастий через  чок картечний постріл призведе до промаху. Чи виникнуть проблеми з вини тих картечин, які не потраплять в лиходія? Можливо. Але якщо з вини  ситуації, що швидко розвивається, ви промахнетеся кулею, то справі це явно допоможе ще менше.


У ближньому бою (на дистанціях до 5 метрів) картеч завжди діє ефективніше кулі.  Я залишаю кульовим патронам тільки 'спеціальні завдання'. І що найважливіше, якщо мені знадобиться гвинтівка, я буду використовувати гвинтівку.До речі, про картечі. Існує теорія, про снайперське ураження 'в праве око' 'терориста', який ховається за 'заручником'. Я пропоную глибоко видихнути, потім взяти вашу найкращу тактичну рушницю з усіма її наворотами, зарядитиїї дорогущою 'тактичною' обмідненою картеччю, а потім відійти від мішені на 7, 10 або навіть 15 метрів.


Потім попросіть свою маленьку доньку встати перед величезною грудною мішенню 'лиходія'. Все ще готові ризикнути і вистрілити? Дехто відповість ствердно. 'Ну так, блін, стріляйте!', Скажу я вам. Я б не ризикнув. І я сумніваюся, що хтось при здоровому глузді захоче стріляти в такій ситуації з рушниці. Теорія завжди програє практиці.


Придумані розумниками на стрільбищах тактичні вправи, часто дуже погано відображають реальність. Техніка використання пістолета в ближньому бою дуже сильно розвинулася за останні пару років, за рахунок того, що ми відмовилися від обмежень застарілих доктрин. Можливо, настав час принести в жертву священну корову міфу про тактичну рушницю. Перевіряйте все, що ви відпрацьовуєте на тренуваннях, вправами з живими противниками (мається на увазі сімьюнішн, пейнтбол або страйк, «force on force '). 


Відпрацьовуйте базові навички, ставте під сумнів будь-яку запропоновану вам теорію, і намагайтеся, щоб ваша система бойової підготовки була максимально простою.


1). Дізнайтеся тактичну перевагу і юридичні наслідки застосування гладкоствольної рушниці і її боєприпасів.
2). Відпрацьовуйте вскидку зброї, утримання в готовності до пострілу і способи носіння зброї при збереженні готовності до пострілу.
3). Вивчіть основи точної для реального життя стрільби, з урахуванням розкиду картечі з гладкоствольної рушниці.
4). Вивчіть застосовувані в бою способи усунення затримок у зброї і способи перемикання на пістолет, якщо він є.
5). Вивчіть способи переходу на цілі, розташовані на 360 градусів навколо вас, на відстані від витягнутої руки до 7 метрів.

Журнал «Телохранитель»

bodyguards.com.ua

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com