Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Тетерук на півночі Чернігівщини: намітилася тенденція до зростання чисельності цього птаха
( 2 Votes )
Написав Олег Мірошниченко Переглядів - 8024   
Вівторок, 02 квітня 2013 16:18

У далеке минуле вже відійшли часи полювання на тетерука в Щорському районі Чернігівської області. Старожили згадують, як ще років сорок тому було не дивина підняти край узлісся тетерукову зграю голів на сто. Але згодом, через низку негативних факторів, кількість такого цікавого об'єкта уваги мисливців катастрофічно зменшилася. На початку ХХІ сторіччя фіксувалися лише поодинокі випадки зустрічі з цим птахом. Хоча місцевість є дуже сприятливою для його мешкання. Ліси, зокрема – численні березняки, є невід'ємною складовою тутешнього краєвиду.


Поміж фахівців не припиняються дискусії стосовно причин занепаду популяції тетерука на півночі краю. Хтось грішить на надмірне застосування хімікатів у сільському господарстві за радянських часів, хтось – на потужний прес з боку хижаків. (Яструбів нині відстрілюється мало, лисячі шкури впали у ціні, тож руда хитрунка почуває себе в угіддях доволі впевнено, а єнотоподібний собака, що поширився на Чернігівщині з 60-х років, взагалі – напрочуд методично «підчищає» все перед собою.) Очевидний негатив несе з собою і зміна кліматичних умов. Часте й швидке чергування заморозків та відлиг узимку перетворюють верхній шар снігу на тверду кірку. Птах, який після годівлі мерзлими березовими бруньками хоче «пірнути» у сніг, просто не може цього зробити й змушений ночувати на холоді. (Відповідно, процес перетравлення корму стає менш активним.) А якщо вже й опинився під білим покривалом, то не завжди здатний вибратися назовні: змерзлий сніг може тримати його у полоні аж до смерті. Звісна річ, не слід скидати з рахунку й так званий антропогенний фактор, зокрема – інтенсивне браконьєрство. Загалом же більш доречним буде говорити про комплекс причин виникнення даної проблеми.


Однак попри реалії останнім часом спостерігається обнадійлива тенденція до збільшення чисельності тетерука. Не виключено, що цей вид продемонстрував свою пластичність у новітніх природних умовах і здатність до підтримання популяції. Угіддями Щорсівщини користуються мисливсько-рибальське підприємство УТМР і приватне мисливське господарство ТОВ «Єлінський ліс». Варто навести дані обліку дичини протягом останніх десяти років. В угіддях райради УТМР (а це – близько вісімдесяти тисяч гектарів) у квітні 2004 року фіксувалися два токовища на території двох єгерських обходів – біля сіл Софіївка та Клюси. Загалом 21 птах, причому самців було менше, ніж самиць. Через шість років результати виявилися дещо іншими. В обході №1 (біля сіл Клюси та Гірськ) – три токовища (8 самиць і 16 самців), обхід №3 (біля Софіївки та Іванівки) – два токовища (8 самиць і 17 самців). У лютому 2011 року групою мисливців під час полювання на косулю під Клюсами в березняку була піднята тетерукова зграя, що складалася майже з сотні птахів. Доволі непогано виглядала й весна 2011 року. За обліком в угіддях УТМР було понад 50 особин цього виду птахів. (Знову ж таки – під Клюсами та Софіївкою), але виглядає цілком імовірним, що в дійсності їхня кількість є більшою. Позаторік значно менше було лисиці (як за свідченнями мисливців, так і закупівельників хутра), й це не могло не посприяти тетерукові. Зафіксовано і розширення ареалу його мешкання в напрямку на південь. Восени 2011 року відбулися зустрічі людини з цим птахом під селами Займище, Нові Млини, Лосева Слобода. А це – на 20-25 кілометрів південніше, ніж зазвичай.


Весна 2012 року принесла низку хороших новин. Нове токовище тетерука з'явилося під селом Піщанка, на правому березі річки Снов. Приємно обнадійливою виявилася і весна 2013-го. За кілька кілометрів від Піщанки та Жоведі (край лісу, на торішньому вівсяному полі) єгерю довелося спостерігати за тетеруковою зграєю в понад сорок особин. Птахи, ігноруючи залишені рулони торішньої соломи, вишукували зерно на землі, у валках.


Стосовно ситуації в угіддях «Єлінського лісу» (площа – понад 30 тис. га), то стабільним перебуванням тетерука з року в рік позначені урочище «Карбунове» та місцини північніше сіл Загребельна Слобода, Безуглівка, неподалік Єліного та Містків, північніше Тур'ї й північніше Іванівки. Обліком 2011 року засвідчено наявність близько сотні птахів.


Звісна річ, такі нечисленні випадки ще не дають достатньо підстав, аби вести мову про стійку тенденцію до відродження популяції тетерука у Щорському районі на Чернігівщині. Але хочеться з оптимізмом дивитися в майбутнє і вірити: на цього традиційного представника місцевої фауни чекають кращі часи. Можливо, природа дійсно здатна до самовідновлення? Навіть - усупереч антропогенному фактору...


Олег Мірошниченко


 

Любителям экстрима и активного отдыха, а также всем хто любит очутиться наедине с дикой природой и окунуться с головой в новое приключение предлагаем испытать себя и отправиться в увлекательный  рафтинг тур.  Компания Grand-Ukraine  организовывает  сплавы по Южному Бугу.   Компания имеет многолетний опыт  организации активных видов отдыха, это гарантирует их безопасноть. Сплав по Южному Бугу могут быть  лучшим приключением в Вашей жизни.

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com