Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Мова про «карпатців», або Український Карпатський Гончак
( 9 Votes )
Написав Суховецький Роман Переглядів - 6525   
Середа, 08 травня 2013 13:30

UKG 3Біля потоку, в густому, зарослому терном чагарнику роздався дзвінкий голос Ради, його доповнив своїм безперервним заливом Рекс. Музика гону понеслась ехом від одної гори до іншої. Молодий дик пішов крутим схилом до вершини, саме туди, де стояв на лазу Гриць. Він не підвів старання колективу, адже поки «обрізали» сліди, немало сил потратили – влучним пострілом перервав стрімкий хід звіра. Почали сходитись мисливці. Василь взяв на повідок своїх собак, які тріпали гінного звіра і погладивши їх з усмішкою і якоюсь невимовною радістю на душі промовив: «Хороші карпатці!».


Такі слова все частіше доводиться чути не тільки від мисливців-власників українського гірського або карпатського гончака, а й від тих, хто просто бачив роботу цих «чорних песиків». Український Гірський Гончак (УКГ) сьогодні знаходить все більше своїх пошановувачів як серед мисливців гірських масивів Карпат, так і північних та центральних регіонів України.


Про цю унікальну, першу українську, не побоюсь цього слова, НАЦІОНАЛЬНУ породу ми поговоримо з мисливцем та палким шанувальником УКГ - Анопрієнком Едуардом Івановичем.

 

- Почнемо нашу розмову з трішки підступної ноти. Зараз є дуже багато скептиків які піддають сумніву, що УКГ – це ніяка не порода, це навіть не породна група і про неї не варто вести ніякої мови. Також стверджують, що УКГ це помісі місцевих собак з коповами, литовськими та латвійськими гончаками. Що ви можете сказати з цього приводу?


- На цю тему нам – карпатцелюбам, доводилось дискутувати не з одним десятком людей, і завжди ми наводили їм факти. Так, в архівах були знайденні племінні книги мисливських собак за 1950 – 1976 роки, де написано, що за цей період серед численних порід мисливських собак на племінний облік було поставлено 7 карпатських гончаків. Також було відшукано свідоцтва видані обласним УТМР Закарпаття на карпатського гончака у 1973 році. У 80-тих роках експерт-кінолог Всесоюзної категорії Ю. Букатевич в своїй книзі «Мисливське собаківництво» описав на той час ще не визнану породу - карпатську гончу. Також вказав, що станом на 1985 рік на обліку стояло 19 карпатських гончаків. Про цю породу також знали за часів СРСР і за межами України, оскільки опис породи карпатського гончака був надрукований у книзі відомого російського заводчика-селекціонера російських гончаків Дмітрієва. Підтвердженням цих описів є численні фотографії тих років полювань з УКГ. Ми не виключаєм того, що УКГ має спільне походження з трансільванськими, литовськими, словацькими гончаками, адже всі вони колись розвивались як єдина група, але вже понад століття УКГ розвивається як самостійна порода!

Український Гірський Гончак

- 23 травня 2012 року відбулась визначна подія - був прийнятий тимчасовий стандарт УКГ Федерацією Мисливського Собаківництва України. Що ви можете сказати щодо відповідності цього стандарту до більшості поголів'я карпатців і чи маєте ви якісь зауваження чи побажання до нього?


ТИМЧАСОВИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНСЬКОГО КАРПАТСЬКОГО ГОНЧАКА (УКГ)

УКГ – собака міцного та міцного-сухого типу конституції. Висота в холці у вижлеців 50-63 см, найбільш бажаний 58-59 см; у вижлиць 50-60 см, найбільш бажаний 55 см. Індекс розтягнутості 104-110 см.


Масть чорна з різко виділеними рудими підпалинами на морді, іноді вухах, надбрівних дугах, грудях, внутрішній і зовнішній стороні кінцівок, на пальцях, на нижній стороні хвоста майже до половини його довжини. Допускаються і не є недоліком малі білі плями на грудях, лапах, кінці хвоста.


Шерсть на голові, ногах і вухах коротка шовковиста, на решті тіла довша (до 5 см), жорстка, щільно прилягає до тіла. Рівна без хвилястості та завитків. Підшерстя добре розвинуте.


Шкіра, м'язи, кістяк. Шкіра щільна, еластична без зморщок. Мускулатура суха, добре розвинута. Кістяк міцний.


Голова клиноподібна, пропорційна, невелика, суха. Губи щільно облягають щелепи, без брилів. Черепна частина чуть більше морди. Виражені надбрівні дуги. Виражений перехід від лоба до морди. Мочка носа чорна, широка.


Очі темно-карі, середньої величини з косим розрізом вік, білок ока прихований, краї повік темні.


Вуха тонкі, висячі в формі трикутника, кінці трохи заокруглені, середньої величини, переднім краєм прилягають до голови, посадженні трохи вище лінії очей.


Зуби та прикус. Зуби міцні, рівні, білі. Прикус ножнецеподібний. Зубна формула повна.


Шия середньої величини м'язиста, досить широка, в розрізі овальна.


Груди широкі, глибокі, ребра спущені до ліктів і нижче.


Живіт піднятий вище лінії грудей.


Спина пряма, м'язиста.


Круп широкий, трохи похилий.


Передні кінцівки прямі, сухі, костисті і м'язисті, при огляду спереду прямі і паралельні. Відстань від ліктів до кінця лап дорівнює половині висоти собаки в холці. Розріз передпліччя овальний, лікті поставленні назад.


Задні кінцівки сухі, костисті і м'язисті, при огляду ззаду – прямі і паралельні. Кути з'єднань стрибкових суглобів добре виражені.
Лапи овальні або круглої форми, пальці стиснуті, кігті чорні, спрямовані в землю.


Хвіст шаблеподібний, в основі товстий, до кінця тонкий (морквою). Довжина хвоста - до стрибкового суглоба. В стані спокою опущений і витягнутий шаблею, в збуджені витягнутий дещо лінії спини.


- Так, справді, 23 травня 2012 року відбулась визначна подія для нашої вітчизняної мисливської кінології . Федерацією Мисливського Собаківництва України був прийнятий тимчасовий стандарт Українського Карпатського Гончака! Це було досягнуто завдяки плідній роботі ентузіастів-карпатцелюбів та спеціалістів фахівців ФМСУ!


Останьою каплею, яка сприяла прийняттю стандарту, мені здається, була участь УКГ в ІІІ Всеукраїнській Спеціалізованій Виставці гончаків, на якій було описано 16 УКГ. Це була уже не перша виставка карпатців, але саме на цій виставці було представленні кращі однотипні представники породи.

Український Гірський Гончак

Особливо хотів би подякувати за пророблений обсяг робіт в описі поголів'я, їхній експертизі та подальшій роботі з УКГ Голобченку А. К., Домашовцю О. І. , Дмітрієвій З. Б., Солов'ю М.А., Ногасу А. Я., Шабранській Н. С.


Завдяки цим людям на даний час УКГ не тільки отримав стандарт і офіційне визнання, а також можливість легального полювання їх власників, адже за законом «Про мисливське господарство та полювання» є заборонено використовувати собак на полюванні без документів невідомого походження. Тепер же, кожен власник УКГ може привести вихованця на огляд екстер'єру для підтвердження його породності та отримати відповідні документи: паспорт ФМСУ, довідку про походження. Також на даний час уже офіційно реєструють в'язки УКГ, а народженні цуценята отримують після огляду експертом щенячки та клеймо.


Стосовного самого стандарту, то він точно описує породу. Дуже правильним було те, що межі висоти в холці були надані в широких межах з вказанням бажаного зросту. Це дасть змогу використовувати в племінній роботі як малий, так і великий тип УКГ.

 

- Постає питання, в чому ж полягає унікальність УКГ, крім того, що це наша національна порода. Які в нього робочі якості, на кого з ним полюють і чим він відрізняється від всіх інших гончаків?

 

- Говорять, що універсальних собак не буває, але УКГ саме є такою універсальною собакою. Це таке собі поєднання робочих якостей гончака, лайки і спанієля. Хіба, що в нору не може влізти, але пробує (сміється)! Тепер по суті, з УКГ полюють на різних тварин, але профільними тваринами для нього є: кабан, коза, лисиця та заєць. Хоча багато людей використовують карпатців і на полюванні на фазана в ролі сполохувача, і на качку в ролі апортувальника, і на куницю чи білку. Також успішно використовують карпатців при пошуку підранків – робота по кров'яному сліду.

Український Гірський Гончак

 

Український Гірський Гончак

 

Український Гірський Гончак

 


УКГ як і подобає гончаку, переслідує звіра дзвінким милозвучним голосом по сліду. Але відрізняється від звичних нам гончаків зайце та лисогонів відсутністю великої в'язкості. Оскільки УКГ- це в першу чергу собака для загінного колективного полювання. УКГ не буде гонити звіра, який уявив себе марафонцем і побіг в інший район. Але не кине переслідувати звіра, який ходить невеликими кругами. Це може звучить трохи дивно, але таке відмічається з всіх нам відомих порід, лише в УКГ!


Також, хотів б відмітити в УКГ таку якість як велика добутливість. Це, можливо, пояснюється тим, що при пошуку звіра УКГ не бігає стрімголов по угіддях, а обшукує місця його найбільш імовірного перебування.


Наявність хорошого чуття у карпатців дозволяє їм швидко знайти і розібратись у нічних слідах та побудити звіра, а при переслідуванні не втрачати його.


Більшість власників карпатця говорять, що ще не перебачивши звіра, завжди можна визначити по кому іде гін. Оскільки УКГ кожного звіра переслідує з інакшою силою та частотою віддачі голосу. А ще, хотів би відмітити таку якість у карпатців, як вірність віддачі голосу. Цей гончак не знає, що таке добір. Він віддає голос тільки по сліду, який добре пахне. Це є дуже добре під час полювання. Адже мисливцю легше орієнтуватись де саме знаходиться звір, тим більше, що переслідує карпатець гінного звіра дуже парато.

 


- Разом з прийняттям тимчасового стандарту УКГ було складено бонітувальну відомість для цієї породи. На вашу думку, чи відповідають профільні звірі зазначені в бонітувальній відомості і сучасні правила випробувань по цих тваринах для УКГ?


- Ще раз повторимось, УКГ досить універсальна собака, яка може працювати практично по будь якій дичині. Просто специфіка роботи в них буде трішки відрізнятись. Але давайте вернемось до бонітувальної відомості. За основний диплом, що підтверджує робочі якості у бонітувальній відомості зазначений диплом отриманий по кабану, лисиці, зайцю. За універсальність - диплом по кров'яному сліду.


Робота УКГ по кабану нічим не відрізняється від роботи лайки, хіба що переслідує звіра по сліду з голосом, а лайка ні. Тому отримання диплому по кабану УКГ не складе ніякої складності. До речі, на даний час уже є карпатці з дипломами по кабану вольєрному ІІ та ІІІ ступення!


А от робота УКГ по зайцю і лису трішки відрізняється від звичайної роботи по цим тваринам, до якої звикли більшість гончатників. Як я говорив уже раніше, якщо звір не буде тікати від переслідування малими колами, а буде іти досить далеко від місця підйому, карпатець перестане переслідувати дану тварину. В цьому ж «ізюминка» даної породи! Тому отримати диплом УКГ по теперішніх правилах випробувань по цих тваринах практично не реально. Я вважаю, що в майбутньому нашими вітчизняними експертами-кінологами будуть розроблені нові правила випробувань карпатців по зайцю та лисиці, де не буде робитись головна ставка на в'язкість, а більше на добудливість.


Також, в бонітувальній відомості є дуже позитивний момент, який врахували наші шановні експерти-кінологи. Це те, що для УКГ може отримати будь який племінний клас незалежно від кількості предків! Це є дуже правильно, оскільки порода тільки почала своє офіційне існування!

 


- На даний час, коли УКГ має відкритті двері для свого подальшого існування, які ж шляхи розвитку цієї породи мають бути в подальшому, які настанови ви можете дати як для теперішніх так і для майбутніх власників УКГ, до чого їм прагнути та куди рухатись?


- За розвиток УКГ серйозно мисливці-ентузіасти взялись якихось останніх 5-7 років. Все починалось з відшукувань представників породи. Тоді вдалось відшукати не більше 30 представників. Зараз же, поголів'я УКГ налічує понад 150 собак.


В планах на найближчі 5 років доростити поголів'я УКГ до 500 особин. Девести за цей час кількість дипломованих собак хоча б до 25%, а кількість представників з оцінкою на виставках та виводках «дуже добре» і «відмінно» до 75%. Також планується створення Монопородного клубу Українського Карпатського Гончака.


Ну, а в дальніх планах - визнання УКГ FCI.


Єдине, до чого закликаємо всіх теперішніх і майбутніх власників УКГ це давати хороше виховання і нагонку вашим вихованцям та регулярно відвідувати різні кінологічні заходи. А заводчиків УКГ - не забувати про особливості племінного підбору пар, допускати до племінного відтворення тільки класних собак, дотримуватись правил ведення документації, дослухатись до думок та порад експертів-кінологів!


- Поки що поголів'я УКГ є не дуже чисельним, тому бажаючим завести собі карпатця буде, мабуть, трохи важко знайти заводчиків цих собак. Де саме в Україні найбільш поширені УКГ та кого з заводчиків ви можете виділити?


- На даний час найбільше карпатці поширені серед мисливців західного регіону. А саме у Волинській, Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській, Рівненській областях. Особливо чисельними та сильними є осередки Закарпатської та Хмельницької областей. Також заводчиків карпатців можна знайти у Житомирській та Вінницькій області.


Якщо говорити поіменно, то можна відзначити таких заводчиків УКГ, які досягли особливо великих успіхів у розвитку породи: Анопрієнко Е., брати Винарі, Лемеш М., Нагребецький С.


- Велике спасибі вам за розповідь, пане Едуарде. Успіхів вам у подальшій роботі з УКГ та нехай ваші вихованці вас радують!


- А я від нас хотіли би подякувати тим людям, які стояли з нами тоді, коли ми по крупинках збирали інформацію про УКГ та самих представників породи, які допомагали як фінансово так і морально підтримували. Зокрема Вороничу В. (vasуl eger), Винару В., Мазютинцю Я., Ногасу Я.. А також подяка інтернет ресурсу мисливців і рибалок huntingukraine, який нас всіх об'єднує! Особлива подяка Федерації Мисливського Собаківництва України за підтримку та повсякденну допомогу в розвитку УКГ!


Суховецький Роман

Форум шанувальників Українського Карпатського Гончака


Размышляете как провести отпуск? Воспользутесь услугами  туристической компании "Голубая Птица". Среди их предложений   есть уникальные автобусные туры по странам Европы. Такой тур это всегда увлекательно и поучительно.

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com