Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Ловля ротана на спінінг
( 1 Vote )
Написав К. Кузьмін Переглядів - 2736   
Субота, 15 червня 2013 14:06

Ловля ротана на спінінгКоли мені було років рази в чотири менше, ніж тепер, дізнався я про присутність в наших водоймах цієї не особливо симпатичної рибки. Зловив її, як і належить, вудкою на черв'яка. Через десяток років перший раз зловив спінінгом. І потім час від часу ловив. На перший погляд, без особливої системи ...


Перебільшені страхи

 

У ті далекі вже роки, коли ротан став завойовувати один за іншим ставки, іхтіологи забили тривогу. Говорили про справжнісіньке екологічне лихо: пройде ще кілька років, і ненажерливий і живучий ротан повністю виживе з наших стоячих водойм їх споконвічних мешканців. Пам'ятається, один дід, якого я не раз зустрічав на риболовлі, навіть з цього приводу сльозу пустив: ловив з півсотні років карася, а тепер от хіба що в акваріумі карась залишиться - усього "бичок" винищить ...

Подальший розвиток подій показав, що далеко не все так трагічно. Так, ротан став одним з компонентів екосистеми водойм, але його роль виявилася набагато скромнішою, ніж передрікали спочатку. У деяких водоймах він і справді "вирізає" карася, поїдаючи його ікру і мальків, але таких водойм відносно небагато. Є ставки, в яких карась і ротан якимось чином примудряються уживатися. Ну а в тих ставках, де водиться хижак, будь то окунь чи щука, ротану доводиться дуже не солодко.

 

На даний момент можна говорити лише про експансію ротана на ті території, де його раніше не було. У наших же краях все "вляглося" ...

 

Кілька типів ротанових водойм

 

Я маю загальну інформацією про те, що у відповідній області іхтіологічної науки вже проведено чимало серйозних досліджень - на рівні кандидатських дисертацій як мінімум - стосовно всього того, що пов'язане з розселенням ротана поза його природнім ареалом. При бажанні можна було б скласти реферат на цю тему. Однак я дозволю собі обмежитися тільки практичною стороною справи, яка цікава нам, рибалкам, і більш конкретно - спінінгістам.

 

Отже, що ми маємо на даний момент? А маємо ми, якщо мова йде про ротана та його присутність в тих чи інших водоймах, стан динамічної рівноваги. Це означає ось що. На відміну від періоду 70-х років минулого століття, коли непроханий прибулець з Далекого Сходу захоплював один за іншим маленькі ставки, мілководні піщані і торф'яні кар'єри, зараз кількість водойм, де ротан домінує, не збільшується. Точніше так: в якомусь ставку, де його років п'ять тому не було, ротан раптом виявляється у великій кількості, але от в іншому ставку, в якому порівняно недавно ротан був чи не єдиною рибою, він раптом або пропадає зовсім, або з повноправного господаря перетворюється на постояльця другого сорту. А в цілому частка "чисто ротанячих" і "частково ротанячих" водойм залишається постійною.

 

Щоб все те, про що піде мова далі, не викликало непорозуміння, варто трохи докладніше пояснити, що мається на увазі під різними типами ротанячих водойм. Всього я б виділив три таких основних типи.

 

Під "чисто ротанячими" будемо розуміти ту водойму, де ніякої іншої хижої (це важливо!) риби, крім самого ротана немає взагалі. Риба нехижа - це скільки завгодно.

 

Другий тип - змішаний, де крім ротана є ще хижі риби одного-двох видів, але при цьому ротан досить численний і без помітної динаміки в бік зменшення популяції.

 

Третій тип - водойми, де ротан попадається епізодично, тобто він присутній в деякій досить обмеженій кількості, і його так мало, що практично ніхто не займається його ловлею цілеспрямовано - навіть тими способами, які вважаються найбільш ефективними стосовно до цієї риби, тобто вудкою або на мормишку. У таких водоймах, як правило, і хижака більш великого вистачає, або ж "антураж" не самий оптимальний для ротана - мало місць зі стоячим і сильно зарослим мілководдям.

 

Парадокс ситуації полягає в тому, що найлегше зловити ротана спінінгом у водоймах першого типу, але на ділі майже всі факти упіймання припадають на водойми другого типу, деякі - на водойми третього типу і практично нуль - на водойми першого типу ...

 

Винятки з'ясовного парадоксу

 

Справді, щоб відправитися зі спінінгом на водойму, де свідомо немає "повноцінної" хижої риби, треба в собі щось переламати. Тому чисто ротанячі водойми вкрай рідко відвідуються спінінгістами. Я сам давно намагаюся себе змусити "вбити" день-другий на ротанячому "болоті", але, зізнаюся чесно, так цього досі і не зробив.

 

Весь мій досвід ловлі ротана відноситься до водойм другого типу. Я приїжджав на риболовлю за іншим хижаком, частіше - за окунем, і, іноді випадково, але нерідко і цілеспрямовано, ловив ротанів.

 

Приблизно за тією ж схемою розвивалися події у тих моїх знайомих, у яких є позитивний досвід ловлі ротана спінінгом. У моєму "досьє" є всього лише пара не дуже надійних за достовірністю розповідей про те, як ротана ловили цілеспрямовано і дуже успішно. Ненадійність обумовлена тим, що джерелом інформації були форуми мережі Інтернет, які, як відомо, кишать "казкарями" і "теоретиками" ...

 

Як це зазвичай відбувається

 

Я більш-менш системно почав ловити ротана на одному мілководному піщаному кар'єрчику. Не знаю, що там зараз, але тоді водойма представляла собою округле блюдце, майже по всьому периметру оточене стіною очерету. Точніше, між берегом і очеретом йшла смуга відносно слабко зарослої води. А по центру кар'єра - якщо і малася якась травичка, то тільки на дні.

 

Окунь пристойного розміру (до півкіло) ловився на відкритій воді далеко від берега. У прибережній смузі можна було наловити "спортивного" окуня. Такою ловлею я тоді заради пізнавального інтересу теж, бувало, займався. І якраз при цьому паралельно з окунями траплялися і ротани. Вони через загрозу бути негайно з'їденими не сміли з'являтися з зовнішнього боку від стіни рослинності, а от у прибережній смузі, серед окунів одного з ними розміру, ротани відчували себе не так вже і погано.

 

Ловив я в той час в основному на "оберталку" і, поки не перейшов на мікро-джиг, ротани "особливо не дошкуляли" - приблизно на сотню окунів довелося всього два або три ротана. Але потім я став підловлювати на шматочок поролону або гуми з затисненою впритул до нього дробинкою (це, по нашій теперішній класифікації, якраз мікро-джиг), і ротани почали траплятися як мінімум на порядок частіше. Варто відразу зауважити, що ловив я, саме спінінговою проводкою, тобто з закидуванням і підмоткою, а не в схил, як прийнято найчастіше ловити ротана.

 

Пізніше теж найчастіше траплялося зловити ротана саме на мікроджиг. І ті з моїх знайомих, від кого доводилося чути про ловлю ротана, практично всі називали цей тип приманок. Майже всі говорили про те, що ротан попадався як прилов при полюванні на окуня, тільки в одному випадку основним об'єктом ловлі була названа червонопірка. І незмінно називався метод проводки: в товщі води над травичкою "по синусоїді".

 

Прицільне полювання

 

Слово "полювання" вживається як синонім більш загального слова "ловля" найчастіше за все в тих випадках, коли в самому процесі присутній яскраво виражений елемент динаміки, азарту, спортивності ... На перший погляд, стосовно до ротана в принципі не може бути ні того, ні іншого, ні третього. А ось і ні! І те, що ця стаття зараз перед вами, багато в чому зобов'язане тому тактичному варіанту ловлі ротана (а точніше - полювання), про який я хотів би зараз розповісти.

 

Уявіть: тихий осінній сонячний день, ви на одинці з природою, на своєму улюбленому, надійному, перевіреному часом і суворими умовами квадроциклі POLARIS по повному бездоріжжі добираєтесь до невідомої водойми, багато кіломерів навколо нікого не має... Нарешті ви знаходитесь на березі "жабовника", в якій виявляється багато жирних, м'ясистих ротанів. Вода, як то зазвичай буває по осені, ідеально прозора, і через поляризаційні фільтри ви бачите картину підводного світу як на долоні. І деяких з ротанів - тих, що не ховаються в траві, а стоять відкрито, немов теж гріючись на сонечку.

 

Якщо одному з таких ротанів підсунути під ніс мормишку з гнойовим черв'яком, він не змусить себе довго вмовляти - цапне майже відразу. Але мормишка з натуральною наживкою це в даній ситуації просто-таки вульгарно. Та й буває, що ви помічаєте рибу на деякій відстані від берега. Якщо і можна їй подати мормишку в схил, то хіба що за допомогою спортивного штекера. Є деякі сумніви, що такий "інструмент" виявиться при вас на ротанячій водоймі. Давайте таки не будемо відволікатися на більш примітивні способи ловлі, зосередимося на спінінгу.

 

Принципово все досить просто. Знаходимо ротана, закидаємо мікроджиг трохи за нього і ведемо приманку хвилеподібно - вона повинна пройти не далі півметра від риби, а краще - сантиметрах в п'ятнадцяти. Якщо ми все робимо правильно, і приманка ротану цікава, то він виходить із заціпеніння і атакує мікроджиг відразу, або повертається і робить рух у його бік, але зупиняється. Останнє буває частіше, але приблизно в половині всіх випадків піймання ротана вдається взяти з другого чи третього закидання.

 

Чим, крім іншого, хороший метод прицільного полювання, це тим, що він дає можливість вибирати об'єкт ловлі: в комфортних по освітленості та прозорості умовах з однієї точки можна бачити декількох ротанів і вибирати серед них найбільш великого. Я сам не ловив особливо великих ротанів (максимум - десь під 400 г), але на водоймах "першого типу" реально зустріти і зловити набагато більш вагомий екземплярчик.

 

Метод "підтягування"

 

Не менше десятка разів мені вдавалося ловити ротанів от яким цікавим способом. Починав я з маленького воблера мінноу - то був добре багатьом відомий чотирьохсантиметровий DaMiKi Pirami. На відповідній ультралайтовій снасті воблер закидається досить далеко - метрів на двадцять п'ять як мінімум. Говорити про прицільність на таких відстанях не доводиться, тому я кидав фактично аби куди і вів воблер традиційним для мінноу методом "твічинг", хіба що паузи між потяжками були побільше, ніж зазвичай буває при ловлі окуня.

 

Безпосередньо на воблер я зловив всього двох ротанів. Ця приманка більше ротанів приваблює, чим спонукає до атаки. Вони виходять за воблером, іноді по кілька штук відразу, але, як правило, його не беруть.

 

Ось ротани вийшли майже до ваших ніг, що робити? А ось що. Швидко знімаєте воблер-мінноу і ставите замість нього твістер на голівці вагою близько грама або навіть менше. Дальність закидання тут вже не потрібна - все відбувається в радіусі до п'яти метрів, тому мінімальна вага голівки виправдана. Далі - пропонуєте ротану цю нову приманку, і вони її "їдять" ...

 

Тут є один тонкий момент. Після того як з-під носа  ротаноів зникає те, що змусило їх відправитися в "подорож", вони, як правило, не довго залишаються на місці - іноді майже відразу, а частіше - секунд через десять - розбігаються. Тому з заміною воблера на джиг краще не зволікати, в ідеалі, напевно, краще мати два окремих спінінга - один спінінг для "підтягування", з воблером, інший - напоготові - з мікроджигом, для ловлі.

 

Перспективи

 

Описані два тактичних варіанти ловлі ротана - це, думається, лише деякі з можливих. Просто у мене найкраще виходило саме так. Можливо, у вас є або з'являться напрацювання з ловлі ротана якимись іншими методами. Тоді буде дуже непогано, якщо ви своїм досвідом поділитеся, в тому числі і на сторінках нашого сайту.

 

Попередньо я можу дати два напрямки, в яких варто було б поекспериментувати. Це способи ловлі, відомі як "wacky worm" і "drop shot". Обидва методи в оригіналі застосовуються в ловлі басса. Ротана в деякій мірі можна порівняти з бассом - такий же ненажерливий, хіба що більш загальмований, та розміром не особливо вийшов ...

 

Метод "wacky worm", нагадаю, це ловля на пластикового хробака, який чіпляється гачком приблизно за середину. Всі клювання припадають на стадію занурення черв'яка, розміри якого, зрозуміло, повинні бути не стандартні для басса, а суттєво поменше.

 

Я пробував ловити таким чином ротана. Зловив. Правда, поки одного, але пристойного - грамів під триста.

 

Метод "drop shot" це, в нашому випадку, грузило на кінці жилки, а приманка ("гума" на одинарному гачку) - за півметра вище. Цінність методу в тому, що грузило може залишатися десь у траві нерухомим, тоді як приманка знаходиться вище трави і сіпається завдяки легким похитування вершинки спінінга.

 

І останнє. У ловлі ротана виразно повинна сказати своє слово "їстівна гума". Майте це на увазі.

К. Кузьмін

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com