Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Ловля язя на поплавкову вудку
( 2 Votes )
Написав А. Яншевскій Переглядів - 4209   
Четвер, 27 червня 2013 12:15

Ловля язя на поплавкову вудкуУ середині літа настає період полювання за язем. Спінінгісти це добре знають і вже зараз багато з них спеціально присвячують себе ловлі цієї, загалом-то непростої риби. Але і для поплавочників спеціальна ловля цієї риби досить складна і цікава, особливо якщо метою є піймання великого екземпляра. Ловля цієї риби досить специфічна і має свої особливості, незважаючи на те, що язі періодично трапляються під час ловлі плотви або ляща.


Насправді, язя в наших водоймах дуже багато і той факт, що він достатньо рідко попадається на вудку, я пояснюю виключно тим, що рибалки не настроюються на його спеціальну ловлю. Вважається, що ловити великих в'язів доцільно тільки під час їх весняного ходу, коли вони після плотви йдуть промиватися в річки. Це не так, просто потрібно знайти місце стоянки язя, і тоді вже цілеспрямовано їх ловити протягом усього літа. Саме пошук місця і підбір приманки і складають труднощі в його ловлі.


Язь - риба велика, яка досягає ваги, принаймні, восьми кілограм. У невеликих річках буває дуже багато стограмових примірників і велику рибу можна зловити тільки під час весняного ходу. У великих водоймах, таких як Волга, Дніпро, Волхов, Селігер, Ільмень, язі виростають до рекордних розмірів, але їх дуже непросто знайти.


Великі екземпляри практично ніколи не виходять на мілини, на перекати (хіба тільки вночі) і на "чисті" від рослинності або від корчів місця. У глибоких озерах з чистою водою великі язі дотримуються глибин 15-20 метрів. У дрібних озерах язі воліють займати найглибші ями, які залишають лише вночі і в негоду. У Волзі і Дніпрі великі язі вибирають для своїх стоянок ями із сповільненою течією. Рано вранці і обов'язково в гарну погоду, без сильного вітру та дощу, вони виходять на глибоководні перекати, які густо заростають водними рослинами. Удень їх можна виявити в протоках на досить сильній течії.


Найкращі місця для пошуку язя розташовані безпосередньо під зливами гребель. Давно помічено, що язь, як і головень, любить триматися близько всіляких скидів у річку, тому якість м'яса цієї риби нерідко бажає кращого. Але це звичайно не служить перешкодою для рибалок, люблячих полювати за цією обережною, примхливою і дуже сильною рибою.


Поведінка язів в чомусь нагадує поведінку сомів і дуже великих сазанів. Стоянки язів не змінюються ніколи, за умови, що сама водойма не змінюється. Тому одного разу знайдене місце проживання язів можна сміливо "експлуатувати" на всьому протязі життя не тільки язів, але і себе самого.


Іноді в літературі зустрічаються висловлювання про те, що язь ділить місця проживання з голавлем. Це не зовсім так, хоча, дійсно, місця їх стоянок і годування схожі між собою. Але язь, на відміну від головня, дотримується більш глибоких місць і місць з більш потужним потоком води. 


Виявити влітку місце ловлі язя найбільш надійно рано вранці, ще до світанку, в тиху погоду, коли язі піднімаються до поверхні в пошуках впавших на воду комах. "Гра" навіть дуже великого екземпляра найбільше схожа на гру великої верхівки або сига. Язь хапає комах без сплеску, дуже акуратно і непомітно - на воді видно тільки вир і кола, що розходяться. Виявити, таким чином, язя вдається на водоймах без течії. На річці великий язь свою присутність не виявляє ніяким видимим чином. Тому тут доводиться методично обстежувати ями, підмоїни, глинисті уступи на струмені прибережного течії.


Виявлення місць виходу язя на жирування - це п'ятдесят відсотків в успіху його ловлі. Інша половина обумовлена вибором приманки і способом подачі її рибі.


Язь, як риба сімейства коропових, всеїдний. Завдяки чому зростає досить швидко. Із збільшенням маси тіла язь стає вираженим хижаком, який цілком здатний заковтнути не тільки малька, але і верхівку або плотву.


Вибір приманки залежить від пори року і погоди, але найголовніше - на різних водоймах язь чомусь воліє якісь абсолютно певні приманки.


Наприклад, на Селігері і Валдаї великі язі найкраще ловляться на шматок плаваючого по поверхні білого хліба розміром з півкулака. У Волхові краще використовувати мотиля, рідше хробака. У каналі ім. Москви - мотиля, рідше опариша. У річках Білорусії він воліє розпарені горох або пшеницю. У Волзі його найбільш реально зловити на пшеницю і малька. У гирлах річок, що впадають у Балтійське море, великого язя надійно можна ловити круглий рік на личинку хруща. І так далі, напевно, в кожній водоймі язь явно віддає перевагу якійсь певній їжі, хоча не відмовляється і від таких приманок, як ручейник, клепсіна або коник.


Незважаючи на таку пристрасть язя до якоїсь певної насадки або наживки, для успішної ловлі майже обов'язкове підгодовування або привада. Майже, тому що є такі місця, які язі відвідують щодня і клюють на них без будь-якого підгодовування, але таких місць дуже і дуже мало і існують вони далеко не на кожній водоймі.


Потрібно відзначити, що ловля з привадою великого язя набагато ефективніша, ніж ловля з підгодівлею. Нагадаю, що приваджування відрізняється тим, що корм для риби поміщається в вибране місце ловлі протягом багатьох днів і служить для того, щоб риба звикла до корму, як короп в культурних водоймах. Але перед ловлею на привадженому місці все одно потрібно використовувати прикормку, яка в даному випадку потрібна виключно для активізації риби. Найбільш поширене на практиці приваджування і підгодовування за допомогою всіляких каш, хліба і макухи. Якщо глибина ловлі на течії становить кілька метрів, то і приваджування, і підгодовування краще проводити за допомогою стаціонарної годівниці. Найбільш поширені годівниці у вигляді так званої, "авоськи", в яку закладається камінь, підгодовування і прив'язується мотузка, за яку "авоську" можна витягти з води, наповнити підгодовуванням і закинути назад. Доцільність такого підгодовування підтверджена багаторічним досвідом і пояснюється, перш за все, самою поведінкою язя на підгодованому місці. Справа в тому, що язь, підійшовши до корму, починає, як білий амур, розбивати його головою або хвостом, точно не знаю. Я сам не раз спостерігав, як починає "ходити" мотузка від "авоськи", коли до неї підходить язь, і жодна риба себе так нахабно не веде. Мотузка трясеться так, що здається, риба зараз заглотить годівницю цілком.


У невеликих річках з чистою водою стаціонарні годівниці насторожують язя, тому існує дуже хороший спосіб приваджувати по-іншому. Вариться горохова каша і нею обмазується один або кілька великих каменів з річки. Після цього камені залишають на сонці, щоб каша перетворилася на кірку, але не дуже жорстку. Потім камені заносять в потрібне місце, створюючи при цьому ще й певний рельєф дна в місці ловлі. Якщо місце вибране правильно, то успіх гарантований.


Якщо приваджування неможливе через відсутність часу або бажання, то використовується підгодовування. Його під час ловлі на течії також краще поміщати в годівницю. Після початку клювань корисно зрідка підсмикувати мотузку, щоб посилити дію підгодовування. Після того як клювання припиняються, або через дві-три години, є сенс витягнути годівницю і наповнити її свіжою порцією прикормки - язь досить швидко звільняє годівницю будь-якого обсягу і перестає клювати. Незручність полягає тільки в тому, що нерідко за годівницю чіпляється гачок з приманкою, особливо коли ловлять маховою снастю. На середній течії допомагає підвішування до годівниці зверху на окремій мотузці поплавця-буя, за яким рибалка точно бачить місце розташування годівниці. В якості такого буя найбільш часто використовується звичайна палиця пристойного розміру.


В якості снасті використовується або махова вудка або потужний штекер. Використання штекера дає незаперечно кращі результати, аж до того, що на махову снасть язь "не клює", а застосування штекера в цьому ж місці і на цій же прикормці дозволяє ловити язя буквально з кожної проводки. Пояснюється це дуже просто. Язь не любить, коли приманка проноситься повз нього зі швидкістю потоку води. Він бере тільки тоді, коли приманка, або дуже повільно пливе, або волочиться по дну, або взагалі лежить на дні нерухомо. Виконати такі проводки за допомогою махового вудилища на сильній течії дуже складно, чого не можна сказати про штекер. Більше того, навіть коли до підгодовування підходить зграя язів і ви маєте "правильну" приманку, нерідко успіх обумовлюється не тільки технікою проводки, але і чутливістю оснащення. Нерідкі випадки, коли язь буквально відмовлявся ловитися на грубу і, головне, важку оснастку.


Найбільш виражено негативне ставлення язя до важкого оснащення спостерігається під час ловлі у водоймах без течії. Я особисто одного разу зіткнувся з ситуацією, коли, просидівши на підгодованому "язевому" місці години півтори, вирішив половити тут же плотви, щоб риболовля хоч якось відбулася. Для цього я змінив півтораграмову оснастку на жилці 0,14 на півграмову оснастку на жилці 0,10 та з першою ж проводки зловив кілограмового язя, а після цього кожна проводка - язь вісімсот грамів - кілограм.


Що стосується часу ловлі, то, чесно кажучи, я особисто не помітив яких-небудь певних годин найкращого кльову. Кращі результати були завжди у відносно тихі, безвітряні годинни.


А. Яншевскій


 

В современном мире практически не один бизнес не обходится без иностранных партнеров, а работая с ними очень важно иметь качественные переводы документов. Компания "Инфоперевод" уже долго работает на рынке, осуществляет качественный и быстрый перевод документов, дает гарантии, берет обязательства...

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com