Традиційно вважається, що представники сімейства псових сприймають навколишній світ тільки в монохромному вигляді та здатні розрізняти лише рівні яскравості. Однак команда дослідників з Лабораторії сенсорної обробки інформації при Російській академії наук довела, що собаки здатні сприймати обмежений колірний діапазон, що допомагає їм відрізняти об'єкти однакової форми.
Вчених зацікавило торішнє дослідження Джея Нейтца з Вашингтонського університету, в якому він вирішив дізнатися, бачать собаки в кольорі чи ні. У результаті проведених ним експериментів з'ясувалося, що, на відміну від людського ока, що має три "конуса" колірного простору, представники сімейства псових мають лише два. Проте, якщо людина здатна розрізняти відтінки червоного, синього, зеленого і жовтого, то собакам доступні тільки синій і жовтий, що теж непогано.
Фахівці РАН продовжили дослідження Нейтца і надрукували чотири аркуша паперу: темно-жовтого, темно-синього, світло-жовтого та блакитного кольорів. Темні і світлі відтінки були потрібні для того, щоб перевірити теорію, за якою собаки розрізняють рівні яскравості.
У ході експерименту за участю восьми собак різних порід вчені поміщали листи певних кольорів над мисками з кормом в окремих ящиках. Так, темно-жовтий лист вони повісили над мискою з сирим м'ясом. Спочатку тварини могли ознайомитися з вмістом всіх годівниць і співвіднести його з кольорами аркушів, розміщених поруч. При цьому вони могли орієнтуватися тільки на кольори, так як вміст мисок був їм недоступний ні по вигляду, ні по запаху, поки скриньку не буде відкрито. Трьох підходів виявилося достатньо для того, щоб кожен пес запам'ятав, що темно-жовтий колір вказує на найсмачнішу (в інших годівницях м'яса не було).
Коли тварини зрозуміли, що темно-жовтий колір вказує на сире м'ясо, вчені вирішили перевірити, орієнтуються вони на яскравість чи все-таки на колір. Вони запропонували собакам вибрати між світло-жовтим і блакитним кольорами. Якби тварини орієнтувалися по яскравості, вони б вибрали блакитний колір, так як його яскравість приблизно відповідає яскравості темно-жовтого. А якщо світло-жовтий, це означало б, що вони запам'ятали саме жовтий колір. У результаті кожна собака вибрала світло-жовтий лист, що свідчить про те, що їх вибір заснований на кольорі.
Таким чином, відзначають автори дослідження, результати експерименту говорять про те, що собаки, звичайно, розрізняють яскравість предметів, однак в умовах природного освітлення більше орієнтуються саме на кольори. Раніше дресирувальники собак уникали використання забарвлених предметів, щоб не "збивати з пантелику" своїх підопічних. Однак тепер вони зможуть більш ефективно вирішувати різні завдання, пов'язані з впізнаванням собаками потрібних предметів, коли з'ясувалося, що колірна градація може тільки допомогти в дресируванню.
По матеріалах newsru.com
|
Коментарі
Я теж давно (та з дитинства) знаю, що собаки розрізняють кольори. Та, чесно кажучи, ніколи й не виникало в цьому сумнівів. А мама ваша справжній дослідник Браво!
Стрічка RSS коментарів цього запису