Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Вчені розвінчали міф про те, що собаки бачать тільки в чорно-білому кольорі
( 2 Votes )
Написав newsru.com Переглядів - 6858   
П'ятниця, 26 липня 2013 09:33

Собаки розрізняють кольориТрадиційно вважається, що представники сімейства псових сприймають навколишній світ тільки в монохромному вигляді та здатні розрізняти лише рівні яскравості. Однак команда дослідників з Лабораторії сенсорної обробки інформації при Російській академії наук довела, що собаки здатні сприймати обмежений колірний діапазон, що допомагає їм відрізняти об'єкти однакової форми.


Вчених зацікавило торішнє дослідження Джея Нейтца з Вашингтонського університету, в якому він вирішив дізнатися, бачать собаки в кольорі чи ні. У результаті проведених ним експериментів з'ясувалося, що, на відміну від людського ока, що має три "конуса" колірного простору, представники сімейства псових мають лише два. Проте, якщо людина здатна розрізняти відтінки червоного, синього, зеленого і жовтого, то собакам доступні тільки синій і жовтий, що теж непогано.Фахівці РАН продовжили дослідження Нейтца і надрукували чотири аркуша паперу: темно-жовтого, темно-синього, світло-жовтого та блакитного кольорів. Темні і світлі відтінки були потрібні для того, щоб перевірити теорію, за якою собаки розрізняють рівні яскравості.


У ході експерименту за участю восьми собак різних порід вчені поміщали листи певних кольорів над мисками з кормом в окремих ящиках. Так, темно-жовтий лист вони повісили над мискою з сирим м'ясом. Спочатку тварини могли ознайомитися з вмістом всіх годівниць і співвіднести його з кольорами аркушів, розміщених поруч. При цьому вони могли орієнтуватися тільки на кольори, так як вміст мисок був їм недоступний ні по вигляду, ні по запаху, поки скриньку не буде відкрито. Трьох підходів виявилося достатньо для того, щоб кожен пес запам'ятав, що темно-жовтий колір вказує на найсмачнішу (в інших годівницях м'яса не було).


Коли тварини зрозуміли, що темно-жовтий колір вказує на сире м'ясо, вчені вирішили перевірити, орієнтуються вони на яскравість чи все-таки на колір. Вони запропонували собакам вибрати між світло-жовтим і блакитним кольорами. Якби тварини орієнтувалися по яскравості, вони б вибрали блакитний колір, так як його яскравість приблизно відповідає яскравості темно-жовтого. А якщо світло-жовтий, це означало б, що вони запам'ятали саме жовтий колір. У результаті кожна собака вибрала світло-жовтий лист, що свідчить про те, що їх вибір заснований на кольорі.


Таким чином, відзначають автори дослідження, результати експерименту говорять про те, що собаки, звичайно, розрізняють яскравість предметів, однак в умовах природного освітлення більше орієнтуються саме на кольори. Раніше дресирувальники собак уникали використання забарвлених предметів, щоб не "збивати з пантелику" своїх підопічних. Однак тепер вони зможуть більш ефективно вирішувати різні завдання, пов'язані з впізнаванням собаками потрібних предметів, коли з'ясувалося, що колірна градація може тільки допомогти в дресируванню.


По матеріалах newsru.com

 Коментарі  

 
#3 Roman_spe 01.03.2015 13:43
Ще я читав про Експерименти над собаками у 4-ому номері україномовного психологічного журналу Експеримент
 
 
#2 s_kopylets 15.09.2013 08:55
Дякую Светиславо за цікаву розповідь!
Я теж давно (та з дитинства) знаю, що собаки розрізняють кольори. Та, чесно кажучи, ніколи й не виникало в цьому сумнівів. А мама ваша справжній дослідник Браво!
 
 
#1 Svetislava 04.09.2013 18:03
В далеких уже, 70-х годах прошлого, 20 века, моя мама,(тогда еще сотрудник биофака) определила, на основе наблюдений за нашими охотничьими собаками, что они различают некоторые цвета, в зависимости от угла зрения (видимо). Нам было очень интересно наблюдать за своими собаками, как они узнают цвета - голубой, желтый, синий, красный, фиолетовый. Собаки частенько путали нас на улице с другими людьми, если видели сзади на расстоянии, и в платьях тех цветов, что были у нас. Ну, и дома тоже частенько видели как они реагируют на разные цвета, при этом различали их еще и по названию. Например команда: "Подай мячик красный! Нет, не синий, а красный!" Фокса выполняла на отлично, борзяуи брезговали подаванием мячика, но отлично различали цвет вещей. Когда обнаружили такую способность, то мама начала с ними заниматься на распознавание цвета. А еще научила нашу таксу считать по пальцам до 5 и решать сложные для собаки примеры сложения и вычитания на пальцах. Вот так! Спасибо за статью, очень интересная!
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com