Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Зубаста господиня ставка
( 4 Votes )
Написав Анатолій Маілков Переглядів - 3704   
Середа, 18 вересня 2013 07:05

Зубаста господиня ставкаЧим глибше процес осінніх змін у природі, тим нестабільніша погода і тим менш комфортними стають умови риболовлі на великих водоймах. Найчастіше з берега тут рибу просто не вдається дістати, а на відкритій воді хиткі рибальські плавзасоби, особливо надувні човни, так тріпають хвилі і злі вітри, що зосередитися на акуратній покльовці осіннього хижака практично неможливо.


У будь-якій місцевості знайдеться багато малих водойм: укриті лісом або крутими берегами живуть своїм скромним життям затишні ставки, лісові або заплавні озерця, старі кар'єри. І риба тут мешкає різна, причому саме восени, коли в холодній воді відімре і осяде плаваюча зелень, а на мілководдях поляжуть густі зарості водних рослин, тоді риба отримує можливість покормитися в чистій, насиченій киснем воді і тому стає найбільш активною.


І жарким літом, і в середині зими на невеликих водоймах зловити щось складно або майже неможливо - хіба що карасів на ранкових зорях іноді балують досить примхливим клюванням. А ось восени, і ще краще в холодний період безпосередньо перед зимою, незважаючи на скромні розміри водойми, рибалки на ньому можуть очікувати цікаві відкриття і вельми приємні сюрпризи. Особливо вагомі «подарунки» дістаються любителям ловлі хижаків на живця або спінінгом.


Часом багато років якийсь дачний ставок, населений звичайними карасями, плотвчкою і окунцями - недомірками, не викликає жодних підозр на присутність у ньому запеклих щук і броненосних окунів - горбачів. Але раптом кинута кимось заради забави блешня виявляється затребуваною, причому повністю - з шматком жилки, або уламком непридатного для серйозної роботи спінінга.


І що тут починається: як на злого ворога, хто з чим, озброюється місцеве населення на « смугастих » і « зубастих » господарів водойми, спокушаючи їх іноді предметами, зовсім далекими від риболовлі - аж до металевих гудзиків, оснащених гачками. Пригадується чимало випадків, коли на одному зі ставків щуки азартно хапали годівниці донок при їх витягуванні на берег. Так от, багато рибалок і не думали поміняти годівницю на блешню, що логічно, а продовжували віддаватися на волю випадку і методично кидалися в хижаків дивною приманкою.


З цілком зрозумілих причин таке «ополчення» не здатне завдати помітної утрати хижим зграям, тому що треба добре уявляти собі місце і час виходу риби на годівлю і досконало володіти снастю і всім спектром прийнятних в даний момент приманок, оскільки за скритності поведінки і вередливість «ставковий» хижак навіть перевершує місцевих плотву чи карася.


Однак подібна гучна метушня біля якогось ставка чи кар'єра і особливо мальовничі байки з приводу чиїхось успіхів здатні залучити до цих водойм зовсім нечисленну, але добре підготовлену дружину спінінгістів-професіоналів, після двох-трьох набігів яких доведеться про ловлю серйозної риби в цьому місці забути на кілька років. У великій річці або великому водосховищі такий «розгром» не страшний: тут «святе місце» порожнім не буває, і через якийсь час всі зручні стоянки і засідки заповняться новими хижаками.


На ставку ж і відтворюваність невелика, і риба спочатку прив'язана до певних, обмеженої кількості місць, і заповнитися їй після вилову на характерних «точках» просто нізвідки. Тому, знайшовши «свою» водойму для пізньої осені, для поганої погоди, слід неодмінно дотримуватися всіх заходів конспірації, намагатися не залишати слідів на березі і вчасно залишати ставок у спокої, зберігаючи в ньому достатню для розмноження кількість виробників.


Щоб виявити місце, де розвелося багато гідного за розміром хижака, зазвичай щуки, яка плодиться і росте дуже швидко, рибалці не обов'язково слухати всякі байки або приймати за чисту монету брехню на риболовних сайтах в інтернеті. Для цього, володіючи певним досвідом, досить влітку опитати численних поплавочників і дізнатися, якого розміру, як часто клюють плітка і карасі і як змінилися ці параметри за останні рік-два, чи немає на спійманій рибі характерних травм.


Якщо риба стала більшою, але клює рідше, та до того ж майже зник надокучливий ротан - все ясно, водойму заполонили окуні і щуки, і треба взяти її на замітку. Якщо в ставку живуть тільки карасі, ротан і верхівка, то її слід назавжди виключити зі списку перспективних для проживання в ній хижаків, оскільки умови зимівлі тут важкі, і ніяка серйозна риба тут не виживе. Якщо і з'являється в такій водоймі щурята з ікри, занесеної на лапах водоплавних птахів, то життя їх триватиме лише до наступної зими.


На перспективній малій водоймі, де за всіма ознаками явно завелася щука, ця хижачка буде мешкати, звичайно, не скрізь, особливо осінньою порою. Перш за все, вона буде тяжіти до тих ділянок ставка чи кар'єра, де є достатня кількість засідок у вигляді яскравих нерівностей дна або коряжник і де спостерігаються сезонні скупчення іншої риби.


Якщо водойма не відрізняється виразними особливостями рельєфу або іншими характерними місцями, то тим цінніше буде знайдений невеликий горбок, великий камінь, ямка, корч що окремо стоїть або лежить на дні - тут щуки будуть стояти буквально в черзі, щоб відразу зайняти зручну засідку замість щойно виловленої хижачки.


Існує й інший ефективний спосіб виявлення на водоймі ділянок, де найбільш висока ймовірність щучого клювання - це пошук зграйки активних окунів, які в погожий осінній день годуються майже весь світлий час і неодмінно видадуть себе хоча б частими «стусанами» по приманці і азартними пробіжками за нею до самого берега. Щука ж завжди супроводжує стайного окуня, залучена постійною метушнею дрібних хижаків під час винищення дрібноти. Крім того, дослідженнями іхтіологів переконливо показано, що в багатьох водоймах окунь становить більше 70 відсотків щучого раціону в усі сезони, та й хижачці, ймовірно, легше харчуватися окунем «під шумок», коли той захоплюється зграйним полюванням на молодь інших риб і навіть на свою власну.


Щука, звичайно, не схильна до такого азарту, як окуні - вона частіше годується коротко, виходами, а сигналом до того, що щука вийшла на розбій, і спінінгістові треба бути напоготові, служить саме реакція окунів, які несподівано раптом немов зникають і клювання їх припиняються.


Не так просто технічно, як може здатися, ловити на спінінг на малій водоймі в умовах обмеженого простору, причому не в сенсі розмірів акваторії, а з точки зору локальності ділянки, де розташовується хижак і де приманка повинна пройти в певному напрямку з привабливою грою і швидкістю. Не випадково ж, з двох-трьох спінінгістів, що роблять закидання з різних позицій буквально в одну точку, часто рибу ловить тільки один.


Тут треба розуміти, що на водоймах подібного типу навіть восени, в умовах холодної і прозорої води, доводиться ловити на відносно малих глибинах, тому що глибших місць просто немає. Тому при надлишку освітленості під водою напрям закидання і проводки приманки часом має вирішальне значення - часто щука хоча б свою голову намагається заховати в тінь, а жертву частіше хапає перебігаючи зі світла в тінь.


Так що на осінньому ставку спінінгістові протягом дня треба періодично переходити від однієї перспективної точки до іншої, враховуючи не тільки характерний донний рельєф, але і контрастність освітленості на даний момент. Тоді, не втрачаючи даремно часу на порожнє стояння на місці, де колись трапилося клювання, можна буде регулярно ловити щуку то з-під круто затіненої бровки, то під довгою тінню від дерева, що стоїть на березі, то на максимальній глибині поблизу греблі.


І взагалі, треба мати на увазі, що після сильного охолодження води різна риба на тих же ставках здебільшого скочується в пригребельну зону, де глибини на водоймищі зазвичай максимальні, що в свою чергу помітно зменшує область пошуку стоянок щуки і великого окуня, які, звичайно ж, як невсипущі і невтомні пастухи завжди слідують за своїм «стадом».


І ще, якщо видається осінній день з сонцем або легкою хмарністю, то потрібно утримуватися на водоймі займати таку позицію, коли хижакові доведеться атакувати приманку проти світла - він швидше за все цього робити не стане , і клювання на даному місці виникає лише після переходу сонця в інший сектор небосхилу. Але зі зрозумілих причин з перспективного місця, і , може бути, єдиного такого на всьому ставку, не слід поспішати йти, якщо спостерігається прагнення зайняти його іншими спінінгістами - тоді краще проявити терпіння і дочекатися тієї години, коли хижак тут активізується або, підкоряючись певному графіку, прийде сюди на годівлю.


У технічному аспекті на малих водоймах з їх незначною глибиною і прозорою осінньою водою треба дуже відповідально ставитися до вибору не тільки типу приманки, але навіть її кольору, хоча найчастіше колірний параметр ніякого значення не має, якщо інші фактори (велика глибина, дуже низька освітленість, хвилювання на воді, стан жору у хижака) його практично повністю нівелюють. Тим не менш, на ставках, невеликих озерах і кар'єрах більш уловисті приманки неяскраві, непомітні, тьмяні  володіють скромною, чи не нав'язливою, навіть, скажімо, не нахабною грою.


Тут підійдуть чорно - білі або всіх зелених і коричневих відтінків твістери і віброхвости з великою робочою лопастю, що дозволяє їм досить мляво грати і на падінні на дно, і на мінімальних швидкостях як при прямій рівномірній, переривчастій, так і на ступінчастій проводці. Дуже важливе огруження приманок цього типу - бажано, щоб за умовами ловлі воно було мінімальним, що дозволить більш природно імітувати уповільнені рухи кормової риби у крижаній воді.


Часом, крім силікону, на ряді водойм хороший ефект дають широкі і полегшені коливальні блешні, вкриті тьмяним сріблом, мідні або латунні, які, до речі, іноді дуже добре ловлять на ступінчастій проводці, особливо в тих водоймах, де розвелося багато широкотілої кормової риби - густери, підлящика, гірчака.


Анатолій Маілков


Туреччину вже можна вважати традиційним місцем відпочинку для великої кількості наших громадян. Але для тих хто їде туди вперше стоїть складне питання підбору туру до Туреччини. Туристичний портал tourobzor.com представляє повну інформацію про всіх можливих турах, місцях відпочинку і екскурсіях. Скористайтеся їх послугами і вони подбають про те щоб Ваш відпочинок був незабутнім.

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com