Згадайте, скільки холостих переверань на зимових вудках і вистрілів прапорців на жерлицях відбувається під час підлідної риболовлі. Однією з причин є те, що риба атакує насадку, але часто, відчувши опір снасті, кидає її. А що, якщо запропонувати рибі таку снасть, щоб вона працювала без найменшого опору, за принципом безінерційної котушки?
Для того, щоб зробити безінерційну жерлицю, знадобиться:
- Стандартна жерлиця;
- Дерев'янний корок від шампанського;
- Алюмінієва або дюралева трубка довжиною 14-16 см і діаметрами 10 і 8 мм;
- Пластинка дитячого конструктора на 7 отворів;
- 5-6 свинцевих дробин (картеч) діаметром 5-6 мм;
- Гумові кільця з товстостінної трубки.


- Висвердлюємо в коркові канал по діаметру трубки, але не наскрізний.
- Алюмінієву трубку вставляємо на 5/6 довжини пробки.
- Беремо пластинку дитячоо конструктора і згинаємо її у вигляді літери «П».
- Приєднуємо «П» до алюмінієвої трубки за допомогою гумових кілець.
- Сюди ж під гумові кільця вставляємо прапорець.
- У вільний отвір трубки вставляємо дробини (картеч). Дробини повинні вільно переміщатися усередині трубки. Це необхідно для балансування і фіксації жерлиці в крайніх положеннях.
- Закриваємо вільний кінець трубки пробкою.
- Прикріплюємо «П» - пластинку до стійки жерлиці саморізом або гвинтом. Жерлиця повинна обертатися вільно, але не бовтатися. Внутрішня сторона капелюха саморізу повинна бути плоскою, а не конічною. Це забезпечить безперешкодне обертання жерлиці на стійці.
- Балансування жерлиці здійснюємо переміщенням «П» - пластини по трубці .
- Просвердлюємо додатковий отвір в майданчику під корком, коли прапорець перебуває у вертикальному положенні.
- Для прикладу, для ловлі форелі я використовую монофіл діаметром 0,22-0,25 мм і довжиною 5 м. Як грузила застосовую 1-2 дробинки по 0,5 г і одинарний гачок № 6.

Для встановлення жерлиці в бойове положення необхідно перекинути її прапорцем вниз. При цьому дробини перекотяться в сторону прапорця і будуть утримувати жерлицюв такому положенні.
При клюванні дробинки перекотяться в протилежний кінець трубки і будуть утримувати жерлицю прапорцем вгору. При правильному балансуванні жерлиця не перекидається вітром, але легко реагує на саму обережну потяжку. Враховуючи, що форель і щука риби досить сильні, я рекомендую вільний кінець жилки прив'язувати не до корка, а до стійки жерлиці. Для ловлі щуки досить замінити одинарний гачок на трійник № 12 на повідковому матеріалі і трохи тугіше затягнути саморіз, на якому тримається жерлиця.
Співвідношення порожніх і результативних клювань 1:10 - перевірено!
Борис Андрєєв
|