Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Чим вмовити окуня?
( 2 Votes )
Написав Олександр Токарєв Переглядів - 2414   
П'ятниця, 14 лютого 2014 11:59

Чим вмовити зимового окуняОкунь сама, напевно, всесезонна і численна риба. І матросики з палець, і важкі горбачі клюють всю зиму, з першого до останнього льоду. Лише в найбільш затяжну негоду з виючими хуртовинами або дрібною мрякою буває якесь ослаблення в клюванні окунів. Але це стосується великого окуня. Дрібний хапає приманки і мормишки з мотилем, здається, в будь-яку погоду. І все ж кращими періодами для ловлі окунів вважаються перший і так званий останній лід. У середині зими, в «глуху зиму», активність окуня знижується, але і в цей час досвідчені рибалки не залишаться без риби.


Самими ходовими приманками в період першого льоду є, звичайно, блешні і балансири. У число найбільш уловистих балансирів признанно входить Rapala 7 см. На ці приманки нерідко попадаються самі великі горбачі. Більшою універсальністю відрізняються: Rapala 3-5 см і Kuusamo 5 см. Риба в цей час активна, як ніколи, багато рухається і виходить на прибережні мілководдя: пляжі і коси, коряжники, затоки з водною рослинністю і очеретами, де хапає приманку нерідко майже під самим льодом. Тут застосовуються невеликі і легкі блешні. У більш глибоких місцях використовують і важчі приманки. Це можуть бути балансири і блешні розміром близько 5-7 см, а також донні блешні. Для пошуку колючого хижака і притягнення його до лунки найкраще застосовувати балансири, оскільки активна гра цих приманок своїми метушливими рухами з боку в бік нагадує живу перелякану рибку. Ці широкі рухи більш помітні для риби, ніж падіння блешні на дно.


Коли зграя цікавих окунів збереться біля лунки, то вже блешня буде найбільш успішною приманкою. Принаймні, ловля відбуватиметься швидше за рахунок того що блешня грає скупо - раціонально, тобто недалеко відходить від осі лунки. Балансири ж, навпаки, здійснюють великі пропливи туди і назад, видимі зверху крізь прозорий лід як рухи у вигляді цифри «8». До того ж, зняти здобич з одного гачка блешні простіше і швидше, ніж з трьох гачків балансира, які іноді всі до одного виявляються в пащі навіть не самого великого окуня. Оскільки гру балансирів видно з більш далекої відстані, лунки для ловлі слід свердлити на відстані близько 8-10 м одна від одної. Для ловлі на вертикальні блешні з їх вузькою грою далеко віддалятися не варто. Між лунками має бути не більше 5 метрів. Відповідно, якщо ловити на мормишку, то відстань між лунками можна скоротити до 2-3 метрів.


Є й тактична складова необхідності заміни балансирів на блешні. Коли зграя окунів зібрана балансирами біля лунки і спіймана перша найактивніша частина риби, то клювання може погіршитися, і перехід на вертикальні блешні, а потім на донні приманки може викликати продовження кльову. І тоді не доведеться голосити над льодом : «Я вимагаю продовження банкету ! .. » Коли ж і вертикальні блешні, і донні вичерпають свої можливості, можна сміливо переходити на блешні з підсадки мотиля або на «безмотилкі». Це називається - підібрати залишки... А потім і лунку доведеться поміняти.


У період , названий «глухозим'ям», окунь зміщується в більш глибокі місця, як і будь-яка інша риба. Цими місцями можуть бути бровки по межах ям, скати на ями, русла затоплених річок водосховищ, коряжники на місці колишніх лісів, будь-які зміни в рельєфі дна на рівних і досить глибоких плато. На уловистих в перший лід прибережних мілководдях клювати тепер буде частіше окунець менше долоні, придатний хіба що тільки на живця.


Цей час вимагає і деякої зміни у виборі приманок. Вертикальні блешні і балансири, службовці для активної ловлі, зараз не завжди можуть дати хороший результат. А якщо їх застосовувати, то відрив балансира або вертикальної блешні від дна повинен бути мінімальний. Широкі і стрімкі рухи швидше відлякають обережну і мляву рибу. Найбільш уловистими приманками можуть стати донні блешні, призначені для ловлі пасивної риби. Найчастіше ці блешні оснащуються крім впаянного «одинарника» ще й трійничком в хвостовій частині приманки. І клювання бувають переважно на цей трійничок. Також результативною буває ловля на мормишки з мотилем або на «безмотилкі». Причому в період «глухої зими» мормишки застосовуються найменші і на тонкій жилці. Доведеться міняти і характер гри блешнею. Замість частої і дрібної гри більш прийнятна для цієї пори дещо сповільнена і плавна гра приманкою. І вже не потрібно піднімати мормишку швидко і високо від дна. Ледве підняти з коливаннями, а потім - відразу вниз з постукуваннями по дні. Цей прийом доречний як для мормишок з наживкою, так і для безмотильних.


Застосовуючи донні блешні , слід дотримуватися правила: гра приманки повинна бути «купчастою» і монотонною, тобто блешня не повинна вчиняти рвучкі і широкі руху з приземленням в різних точках дна. Підйом з дна, відхід з нахилом трохи вбік і повернення в одну і ту ж точку - ось приблизна схема роботи донної блешні в цей час. Щоб досягти такої короткої і точної гри, застосовуються вудильники з жорстким кивком, вигнутим догори. Це дозволяє тримати блешню на дні під кутом приблизно в 45 градусів, потім, трохи піддьоргнувши догори, супроводжувати приманку натягом жилки до падіння її знову на дно. Слабина вибирається відігнутим догори кивком. Пауза в нижньому положенні може витримуватися від 4 до 8 секунд залежно від активності риби.


Весна, що наближається теж впливає на поведінку та звички смугастого хижака. І незважаючи на те, що весняний і останній лід вважаються часом успішної риболовлі, окунь в цей період може ігнорувати великі балансири і блешні, але відчайдушно і жадібно хапати дрібні, такі ж балансири і блешні. Під стать їм повинна бути і жилка - не товще 0,12-0,14 мм. Зрозуміло, що дрібна мормишка вимагає ще більш тонкої жилки. Помічено, що рано вранці хижаки краще беруть на блешні і балансири, а в середині дня перевагу явно віддають мормишці, як з мотилем, так і безмотильній. Якщо говорити про забарвлення, то в темний час кращі свої якості можуть продемонструвати срібні, позолочені та інші світлі приманки. У яскравий день самою уловистою нерідко буває фарбована чорна блешня.


При виборі вертикальних блешень завжди потрібне попереднє їх тестування в домашніх умовах. Хороша блешня повинна при плануванні здійснювати завжди однакові передбачувані руху з коливальною грою «з боку на бік». Недоліки можна усунути шляхом підгину верхньої або нижньої частини блешні, причому виправити можна і магазинну приманку. Хороший результат приносять блешні з ланцюжком, на кінці якої закріплений одинарний гачок або двійник. Такі приманки можна назвати універсальними. Вони добре ловлять і велику рибу, яка хапає0 всю блешню цілком, і дрібні окуні попадаються на цю ж приманку, реагуючи на гачок з ланцюжком. До того ж, ці блешні непогано працюють з дна, якщо забезпечити блешню трійничком у верхній частині приманки. Вони цілком уловисті і при використанні прийомів гри блешнею за рахунок гнучкості ланцюжка. Слід врахувати, що у всіх блешень з підвісним гачком пауза в нижньому положенні повинна витримуватися дещо більше, ніж у блешень з одинарним впаяним гачком, так як під час паузи підвішений гачок ще коливається і після зупинки самої блешні. Тобто ефект гри ще триває, що необхідно використовувати повною мірою.


У лютневі довгі відлиги, немов у передчутті весни, нерідко міняються багато встановлених за зиму правил. До таких змін можна віднести мінливість горизонту клювань, коли окунь бере то біля дна, то в півводи, а буває що і під самою лункою хапає приманку, мало не вистрибуючи за нею на лід. Цілком ймовірно, це пов'язано з тим, що в тривалі відлиги і ближче до весни з'являється багато дрібної верхівки, яка, як відомо, тримається біля поверхні води, тут же - під льодом. І якщо рибалка, пробуривши лунку, раптом бачить поверху дрібних рибок, то цю лунку треба обов'язково обловити до самого верхнього рівня, тобто майже до льоду, де цілком може полювати великий окунь-горбань. При цьому треба завжди враховувати, що досвідчений окунь надзвичайно обережний і чуйний до шуму на льоді, особливо якщо ловля проводиться з глибини не більше метра від поверхні льоду.Олександр Токарєв

 

Нижний Новгород - прекрасное место для туристической поездки. Это живописный город с множеством интересных исорических мест. А удобно расположиться и переночевать Вам помогут недорогие гостиницы Нижнего Новгорода. При весьма доступной стоемости Вам предложат очень даже неплохой сервис и условия.

 

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com