Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Про обертальні блешні
( 0 Votes )
Написав Administrator Переглядів - 2698   
Четвер, 15 травня 2014 10:20

MeppsІсторія обертальних блешень налічує не один десяток років. Ідея виникла зі спостереження, що свідчить, що будь-яка із використовуваних тоді блешень при досягненні певної швидкості починає обертатися. Незважаючи на те, що повільний хід блешні з перевалюванням з боку на бік набагато більше був схожий на рух дрібної риби, ніж її обертання, саме воно часто виявлялося найбільш привабливим для хижака. Залишалося оснастити блешню так, щоб полегшити їй обертальний рух. З цього моменту почалося захоплення рибалок обертальними блешнями, або, точніше, блешнями типу «обертальна пелюстка».

 

Блешні цього різновиду відрізняються від інших близьких до них приманок тим, що їх пелюстка кріпиться в одній точці і не має характерних для девонів і турбінок лопатей. Сам принцип не зазнав за минулий час істотних змін. Змінювалися головним чином деталі їх оснащення.

Обертальні блешні надзвичайно популярні й універсальні (практично будь-яку хижу рибу можна успішно ловити на «оберталку») і тому заслуговують уважного до себе ставлення. Але вони і більш вередливі у своїй грі, ніж більшість інших приманок, і тому вимагають більш ретельного виготовлення.

 

У вітчизняній літературі простежуються два підходи до опису обертальних блешень. Перший досить спрощений - при рекомендаціях з ловлі в тих чи інших умовах в хід йдуть 4-5 назв блешень, що мало чим відрізняються одна від одної («Байкал», «Універсальна» і т. д.). Вони багато років випускалися нашою промисловістю, однаково грубо виконані, а часто під однією і тією ж назвою траплялося бачити різні блешні - були відсутні, або не дотримувалися стандарти на їх виготовлення. Другий підхід у певному сенсі елітарний: за основу беруться блешні, що випускаються відомими у всьому світі фірмами (« Mepps », «Blue Fox» тощо).

 

Сьогодні становище змінилося, з'явився попит навіть на блешні екстракласу. А найбільш прості (а тому і найбільш поширені) моделі обертальних блешень перерахованих фірм можна придбати за ціною в межах одного долара за штуку, що не так вже й боляче б'є по кишені.

 

Зустрічаєма іноді інформація про блешні солідних фірм більше нагадує рекламу готових виробів і не містить відомостей про принципи їх побудови. Тому широко поширені підробки «під фірму» найчастіше бувають бездумно скопійовані з оригіналу: зовні вони майже ідентичні, але не помітні недосвідченому оку відмінності призводять до нестабільності в грі. З іншого боку, копії фірмових блешень за експлуатаційними якостями значно краще колишніх незграбних виробів нашої промисловості, а ціна їх нижче, від блешень західних фірм. Чимала кількість блешень цього «середнього» класу виробляється невеликими підприємствами або індивідуалами. Крім того, багато хто робить блешні тільки для себе, а не на продаж.

 

Вибір обертальної блешні, як і будь-якої іншої приманки, визначається декількома факторами: видом і розміром риби, умовами водойми, жорсткістю вудилища і товщиною жилки. Сукупність цих факторів диктує свої вимоги до блешні і впливає на вибір її характеристик, у тому числі чисто механічних. Маються на увазі загальна вага і розташування тягарців, розмір, кут відхилення і швидкість обертання пелюстки. Окунь, головень, жерех, язь і форель воліють блешні з максимальною частотою обертання пелюстки, а щука і судак - повільно обертальні. Якщо головень і окунь так чи інакше реагують на швидкість обертання пелюстки, то інші хижаки в цьому відношенні менш упереджені. Можна говорити тільки про деяку перевагу «швидких» або «повільних» блешень, але не про їх абсолютну перевагу.

 

При деяких варіантах оснащення блешня повинна бути досить «швидкою» незалежно від того, на яку рибу вона розрахована. Це стосується насамперед до підвантажених блешень (грузило на стрижні або грузило-головка), а також до комбінованих приманок, у яких за пелюсткою слідує гумова, або пластмасова рибка. У таких випадках у блешень з повільним обертанням пелюстки буває більше збоїв, особливо при повільній проводці, коли пелюстка перестає працювати. З цієї причини для ловлі судака на тандем «блешня - віброхвіст» краще швидко - обертаєма пелюстка, хоча смаки судака приблизно ті ж, що і у щуки. Якщо ж ви ловите судака на обертальну блешню з найпростішим оснащенням (пелюстка, дротяний каркас, трійник), швидкість обертання пелюстки повинна бути меншою. У виборі оптимального кута відхилення пелюстки від осі обертання, мабуть, ще більше винятків із загальних правил, ніж у виборі швидкості її роботи. Більш природно грає, тобто схожа на рибку, блешня з незначним кутом - до 30 градусів.

 

Блешні з великим кутом відхилення пелюстки більше підходять для ловлі лососевих, і зокрема форелі. Щуці і судакові краще запропонувати блешню з середнім кутом відхилення, а окуневі - з малим. Якщо, наприклад, у вашому розпорядженні є дві блешні - з «вузькою» і «широкою» грою (нехай це будуть відповідно «Lusox» і «Aglia»), то при ловлі окуня краще почати з «Lusox», а при ловлі форелі - з «Aglia».

 

Часто вибір кута відхилення визначається не видом риби, а умовами ловлі. У місцях, де часто трапляються зачепи слід віддати перевагу блешні з «широкою» грою. При зустрічі з перешкодою пелюстка як би відштовхується від неї. Це, звичайно, не виключає зацепу, але все ж знижує його ймовірність. Ще одна характерна риса блешень з великим відхиленням пелюстки - значний лобовий опір. Це може бути як перевагою, так і недоліком. Ткий опір дозволяє відчувати гру блешні, і будь-який збій відразу передається на вудилище як деяке ослаблення натягу жилки. Тоді можна змусити блешню знову заграти - наприклад, прискоривши підмотку. З іншого боку, навіть середнього розміру блешня з великим лобовим опором не годиться для проводки проти течії, або просто з високою швидкістю, скажімо, при ловлі жереха у верхніх шарах води. Спінінг виявляється перевантаженим, тому тут більше підходять блешні з «вузькою» грою. Оснащення блешень з великим і малим кутом відхилення пелюстки неоднакове. Вважається, що відстань між нижнім кінцем пелюстки блешні і кінчиками жал трійника, коли пелюстка не обертається, має становити від 1 до 2 сантиметрів. Це справедливо тільки для блешень з малим відхиленням пелюстки. Якщо ж кут великий, то трійник занадто далеко відстає від обертової пелюстки і при хватці може опинитися поза пащою риби. Тому в блешень з «широкою» грою трійник повинен бути максимально наближеним до пелюстки - так, щоб у неробочому стані жала гачків відстовали від краю пелюстки не більше ніж на сантиметр. Тоді при проводці блешні трійник розташований досить близько до обертальної пелюстки.

 

Як домогтися потрібної гри блешні? Гра блешні на 90 відсотків визначається пелюсткою: її формою, вагою, матеріалом. Практика показує, що суттєво змінити характер обертання пелюстки, міняючи деталі оснащення блешні (наприклад, вагу і розташування тягарців) або спосіб кріплення пелюстки до стрижня, не можна.

 

Часто трапляється, що пелюстка блешні надто залипає і перестає обертатися. Замість того щоб знайти і усунути причину цього явища (найчастіше це надмірна вага грузила на стрижні), рибалка жорстко фіксує кут відхилення, наприклад, закріпивши пелюстку на спеціальній трубочці. В результаті залипання дійсно припиняється, але обертання стає важким і повільним, так як пелюстка починає обертатися разом з трубочкою навколо осі, відлякуючи рибу. Гра блешні, що обертається залежить від форми пелюстки: чим сильніше виражений поздовжній вигин, тим менше швидкість обертання пелюстки і тим менше кут відхилення від стрижня (мається на увазі вигин, при якому будь-який розріз, паралельний головній осі пелюстки, буде прямим, якщо, звичайно, немає ще й поперечного вигину). Поперечний вигин набагато менше впливає на характер обертання пелюстки. Обертання пелюстки буде тим більш швидким і легким, ніж менший опір він при цьому відчуває. А опір мінімальний, коли пелюстка блешні ідеально вписується в поверхню обертання.

 

Гра деяких фірмових блешень схожа з грою «конусної» блешні. На відміну від блешень «Aglia» і «Comet» блешні «Lusox» і «Aglia long» роблять відносно малий опір обертанню. Поверхня пелюстки «Lusox» хоча й незграбна, але не так вже й відрізняється від «конусної»; відхилення від стрижня менше, ніж у інших блешень фірми «Mepps», обертання легше, з меншим лобовим опором, ніж у «Aglia». Пелюстка блешні «Aglia long» має більш округлі обриси і краще вписується в поверхню обертання, але все ж працює з напругою, так як вона симетрична, і радіус кривизни поперечного перерізу однаковий в передній і хвостовій частинах пелюстки.

 

Особливість модифікації обертальних блешень - з увігнутоопуклими пелюстками - полягає в тому, що точка кріплення пелюстки відстає від краю приблизно на чверть її довжини. Передня частина пелюстки вигнута в одну сторону, задня - в іншу. При обертанні блешні обидві частини повернені до осі увігнутими сторонами. Тим самим дотримується принцип мінімального опору.

 

Правильна оснастка блешні, що обертається - хоча й не найголовніша, але все-таки необхідна умова успіху. Ви не доб'єтеся ефективної гри блешні, якщо невдало підібрана хоча б одна з допоміжних деталей, будь то грузило, дужка або стрижень. Найбільш поширена помилка - надмірне обвантаження блешні. Причина зрозуміла: рибалці хочеться, щоб вага приманки була достатньою для нормального закидання. Але не завжди можна йти таким шляхом, і особливо це стосується дрібних окуневих блешень. Як відомо, грузила на обертальних блешнях бувають двох видів: на стрижні і грузило-головка. Надмірна вага грузила на стрижні призводить до того, що стрижень займає при проводці похиле положення і тим самим перешкоджає нормальному обертанню пелюстки. І хоча вага грузила -головки може бути в два-три рази більшою, ніж вага грузила на стрижні у блешні з однією і тією ж пелюсткою, все ж занадто важке грузило-головка за рахунок своїх гідродинамічних властивостей збиває пелюстку з ритму і, крім того, у багатьох випадках погіршує клювання риби. Окунь, головень і жерех іноді вельми «нервово» реагують на грузило - голівку. Слід враховувати, що розташування основної ваги приманки в головній частині порушує її баланс, зменшує дальність закидання і може призвести до захлестів трійника за жилку. Особливо часто це відбувається при далеких закидах проти вітру.

 

Якщо вага приманки виявиться недостатньою, краще розташувати додаткове грузило на деякій відстані від блешні. Це можливо у всіх випадках, окрім ловлі на дуже мілких місцях. До того ж окремо розташоване грузило саме по собі є непоганою принадою. Можна без особливого збитку трохи збільшити огрузку блешні за рахунок оптимального розташування і форми тягарців. Якщо змістити вперед центр ваги грузила, встановленого на стрижні, наскільки зменшиться вплив сил, через які блешня займає похиле положення?

 

Нарешті, ще один варіант обвантажнення блешні - збільшення товщини пелюстки. Це призведе до більш сповільненого обертання, тому до блешень для головня і окуня такий спосіб не застосуємо, а для більшості щучих «оберталок» цілком годиться. При збільшенні товщини пелюстки на 0,5 міліметра вага великої блешні зростає приблизно на 5 грам.

 

Взагалі, вважається, що у блешні, що обертається в ідеалі повинна обертатися тільки пелюстка. Це не зовсім так. Іноді грузило на стрижні строкато розфарбовують, і тоді, якщо воно обертається, гра всієї блешні виглядає більш привабливо. Тому великі блешні фірми «Mepps» мають грузило з контрастним червоно-жовто-чорним забарвленням.

 

Багато обертальних блешень забезпечені вертлюжками. Задуманий як «протиотрута» від перекручування вертлюжок задовільно виконує свою функцію, лише коли жилка перекручена сильно. А якщо він забивається волокнами водоростей, що буває досить часто, то абсолютно перестає працювати. Тому не переоцінюйте значення вертлюжка. Не випадково фірмові блешні, як правило, спочатку його не мають. До дрібних, окуневих блешень його краще не кріпити взагалі. А ось на досить рідкісну в наш час обертальну блешню без стрижня з великим подвійним гачком на заводному кільці, укріпленому з увігнутої сторони пелюстки, вертлюжок слід поставити обов'язково. Пелюстка такої блешні обертається разом з усією оснасткою, тому жилка може сильно перекручуватися.

 

Прийнятий поділ блешень на обертальні і коливальні вельми умовний, він визначається не стільки параметрами пелюстки, скільки їх оснащенням. По-різному оснастивши одну і ту ж пелюстку, можна отримати або обертальну, або коливальну блешню.

 

Іноді доводиться вислуховувати думку: обертання блешні, що коливається неприйнятно і його слід всіляко уникати. З цим важко погодитися хоча б тому, що від багатьох блешень чисто коливального руху домогтися майже неможливо. А обертальні блешні без стрижня займають саме проміжне положення між чистими «оберталками» і коливальними «ложками». Крім простої конструкції вони мають ще ту перевагу, що жала подвійного гачка постійно повернені всередину, у бік осі обертання пелюстки, а це означає, що ймовірність зацепу невелика. Тому блешні без стрижня доцільно застосовувати в коряжниках і кам'янистих місцях, насамперед при полюванні на щук і судаків. Для окунів вони менш придатні, тому що обертаються з малою швидкістю.

 

Характерна деталь блешень без стрижня - великий подвійний гачок з подовженою цівкою. Розмір його повинен бути номери на два більший, ніж трійника, який був би у тій же блешні, якби вона мала звичайне (зі стрижнем) оснащення. Крім того, перед цією блешнею обов'язковий короткий сталевий повідок, інакше жилка буде відставати від жал двійника лише на якихось 5-6 сантиметрів і може бути перекушена щукою, навіть якщо блешня знаходиться не дуже глибоко в пащі.

 

Більш надійне кріплення пелюстки безпосередньо на стрижні, хоча і вважається, що цей варіант не дає тієї легкості обертання, як при кріпленні на дужці. На мою думку, істотних відмінностей між кріпленням на дужці і без неї немає. Особливо це стосується вузьких в передній частині блешень. Можливо, блешня без дужки надає трохи більший опір, але це помітно не позначається на грі. Трійник для блешні, що обертається краще брати з довгою цівкою, тоді жало увійде в риб'ячу пащу під кращим кутом. Спосіб кріплення гачка може бути довільним, але надійним і простим. Багато заводських блешень мають слабку застібку для трійника, і вона підводить у самий відповідальний момент. Якщо Ви не впевнені в якості дротяного каркасу блешні, замініть його своїм. Найкраще для цього підходить сталевий дріт типу шпилькового діаметром 0,8-1 міліметр. В блешнях з грузилом - головкою корисно зафіксувати трійник з допомогою кембрика або ніпельної гуми - це дозволить в якійсь мірі уникнути перехлестів при закиданні.

 

За кордоном широко поширені блешні з нижнім грузилом. На ці, здавалося б, громіздкі конструкції можна успішно ловити самих різних хижих риб. Вони мають кілька переваг: ніколи не перекручують жилку, мало схильні до зачепів, дозволяють використовувати грузила різної ваги, а головне - не заважають пелюстці обертатися.

 

Якщо пелюстки звичайних обертальних блешень так чи інакше відчувають вплив стрижня і розташованого за чи перед пелюсткою грузила, а блешні без стрижня - пов'язаних з пелюсткою гачків, то в блешнях з нижнім грузилом пелюстці створені ідеальні умови. Тому для них придатні навіть ті пелюстки, які в інших варіантах оснащення абсолютно непрацездатні. Крім того, пелюстку можна в будь-який момент швидко замінити іншою, відмінною за кольором, розміром і грою.

 

Легкість обертання пелюстки дозволяє широко використовувати такі блешні для ловлі окуня і головня, які, як ми знаємо, небайдужі до «швидких» приманок. В блешень з нижнім грузилом гачки досить далеко відстають від пелюстки, тому можна було б очікувати великого числа порожніх клювань. Насправді ж такого не відбувається. Можливо, тому, що основним об'єктом атаки хижака служить не пелюстка, а грузило, поєднане з гачками.

Lusik

 

Рыбакам, которые желают порыбачить в реке Уфа, или Дьома советуем обратить внимание на "Волну". Это гостиница Уфы цена на номера которой сравнительно недорогая, а условия и качество обслуживания на довольно высоком уровне.

 

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com