Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Ловля окуня на живця
( 0 Votes )
Написав Administrator Переглядів - 3024   
Четвер, 22 травня 2014 10:18

Ловля окуняОкунь - хижа риба. Але чи завжди при полюванні за ним ми приймаємо в розрахунок ту обставину, що харчується він переважно дрібною рибкою? У будь-якій водоймі вона є для нього звичним, найбільш доступним і ласим кормом. Саме з урахуванням цієї особливості смугастого хижака у нас здавна, як по відкритій воді, так і в зимовий період, широко практикується ловля поплавковою вудкою на дрібного живця («малька»).

У наші дні при достатку штучних приманок, що імітують риб'ячу дрібноту (міні-блешні, твістери, пластикові рибки, воблери і т.п.), таку ловлю на перший погляд можна кваліфікувати як свого роду анахронізм. Проте, у неї є чимало шанувальників і серед сучасних рибалок.Перевага перед спінінгом

Як відомо, вибір того чи іншого способу ловлі і прийому підношення приманки багато в чому визначається умовами в місці ловлі. В останні роки, наприклад, серед спінінгістів широко рекламується ступінчаста проводка. Однак вона хороша лише в тому випадку, якщо Ви ловите на ділянках водойми з чистим хрящуватим або піщаним дном. Подібні умови можна зустріти на судноплавних річках, в затонах, піщаних кар'єрах і т.д.

Окуня ж частіше доводиться ловити серед водних заростей, в коряжниках та інших міцних місцях. Тут Ви в кращому випадку можете вести приманку у верхніх або середніх шарах води, що не завжди приносить успіх. І я впевнений, що будь-який спінінгіст, залишивши за ранок з десяток дорогих блешень на підводних корчах, добрим словом згадає часи, коли при ловлі окуня користувався нехитрою снастю - поплавковою вудкою з насадженим на гачок живцем.

Я ж нерідко віддаю перевагу живцеві не тільки при ловлі в закоряженних річках, а й у водосховищах, де при затопленні річкових заплав під воду пішли пні, повалені стовбури дерев, чагарник. А з якими «предметами» тільки не доводиться стикатися на старих затоплених руслах: велосипеди, шланги, ланцюги, дріт, автомобільні шини, деталі від комбайнів, сінокосарок!

Перевагою такої ловлі є також те, що вона більш комфортна, скажімо, за поганої погоди за клюванням можна спостерігати з палатки, була б тільки відповідна до умов.

Крім того, у нас є чимало водойм, де окунь в силу сформованих обставин найкраще бере саме на живця. Буває, що в таких водоймах сусіди смугастого хижака в періоди тотального затишшя впадають в заціпеніння, а окунь тим часом проявляє активність.
Ужение окуня на живця може швидко освоїти будь-який початківець риболов. Але й тут є свої нюанси, які корисно знати.


Живець


Молодь яких видів риб краще застосовувати як окуневого живця? Перш за все це верхівка, бистрянка, гольян. Однак в підйомник можуть потрапити і цьоголітки жереха, язя, головня. Їх потрібно акуратно випустити. Не забувайте, що в майбутньому вони можуть стати вашими гідними трофеями.

Про запас дрібного, окуневого живця зазвичай не заготовляють, так як він менш живучий, ніж великий, щучий. На риболовлі зберігати рибок найкраще в пластмасовому або металевому коші, час від часу освіжаючи воду.

Насаджуають живця на одинарний гачок за верхню губу або ніздрю, іноді під спинний плавник або за хвостик з виведенням жала гачка назовні. У періоди окуневого жору при ловлі на течії можна використовувати шматочки рибки.

Снасті


Для ловлі поплавцевою вудкою з глухим оснащенням підійде будь-яке вудилище з м'якою вершинкою: в окуня досить слабкі губи, тому воно повинно м'яко амортизувати як при підсічці, так і при виважуванні. Довжина вудилища залежить від місця ловлі. Як правило, я ловлю п'яти-шестиметровими.

Жилки зазвичай діаметром від 0,12 до 0,20 міліметра. Колір вирішального значення не має. А ось міцність - так. Краще витратитися на високоякісну, ніж позбутися трофея при клюванні великого окуня. Чим тонша жилка, тим сміливіше хижак бере живця.

Вибір гачка - справа вкрай серйозна при ловлі будь-якої риби. Наш випадок не виняток. Головні характеристики окуневих гачків - зацепістисть, довжина цівки, товщина дроту. Найбільш універсальними вважаються гачки з цівкою середньої довжини і злегка увігнутим всередину жалом, № 8-12.

Вельми широкий розкид у виборі розміру залежить від величини передбачуваної здобичі, величини живця і способу його насаджування.

Гачки, виготовлені з тонкого дроту, забезпечують живучість і рухливість рибки. А це має деколи першорядне значення.

Поплавок при ловлі на живця вибирається з урахуванням того, що схопивши наживку окунь зазвичай веде її убік або топить з ходу. Тому його форма повинна бути розрахована на безперешкодне занурення. З іншого боку, при огруженні окуневого поплавка виключається застосування так званого нульового варіанту плавучості, бо в цьому випадку навіть самий маленький живець буде постійно тягти поплавець під воду і швидше стомлюватися.

Як показує практика, переважна більшість рибалок - окунятників, не особливо мудруючи, ставлять дробинку або невелику «оливку» на відстані 12-15 сантиметрів від гачка.

При ловлі на глибині 1-1,5 метри кращі результати дає застосування поплавців, пофарбованих у захисні кольори: сірий, коричневий, зелений, чорний.

Поплавочна снасть з котушкою вимагає вудилища довжиною 3,5-4 метри. Котушка - безінерційна, з відкритою шпулею. Прості проводочні котушки для ловлі з берега мало підходять і доречні хіба, що при ловлі на течії з човна, моста.

Тактика ловлі

Річкового окуня добре ловити в вирах під крутоярами, на ділянках зі слабкою і зворотною течією, в зарослих травою затоках. Уздовж крутих берегів можна пересуватися вгору або вниз за течією, підкидаючи живця до кущів і корчів. Тут трапляються не тільки окуньки середнього розміру, але й солідні горбачі, що очікують жертву в темній глибині. Під час весняного і осіннього ходу окуневих зграй успіх часто приносить вичікувальна тактика, тобто ловля на одному-двох місцях.

У великих водоймах (озерах, кар'єрах, водосховищах) потрібно добре знати традиційні місця стоянок смугастого хижака. У ролі навідників тут нерідко виступають чайки. Зазвичай вони полюють там, де бувають скупчення риб'ячої дрібноти, а значить і хижаків. Під берегом і на віддалених від нього зарослих мілководдях окунева зграя виявляє себе тим, що дрібнота, яка гуляє біля поверхні, час від часу сріблястими бризками викидається з води. Тут же слідують глухі удари, іноді плямкання. Це жирують великі горбачі. Тут і треба ловити.

Однак відсутність подібних візуальних «проявів» зовсім не говорить про те, що в даному місці порожньо. Буває, що кормова риба йде на глибину (наприклад, при похолоданні) і окуневе полювання проходить біля дна або впівводи, невидиме оку.

Рано вранці, якщо окунь б'є під самим берегом, я намагаюся не підходити близько до урізу води. І перші закидання роблю обережно, з деякої відстані, дотримуючись маскування, щоб не злякати зграю. Дуже результативною буває ловля в ранковому тумані. Взагалі, ранкове клювання, як правило, активніше, ніж денне або вечірнє. Виняток - похмура погода, коли окунь може брати більш-менш рівномірно протягом усього дня.

Живець на блешні

Багато рибалок останнім часом з успіхом ловлять на живця мормишечною снастю. Блешня виручає особливо в тих місцях, де ловля з поплавцем закінчується зачепами. Рибка, насаджена за край верхньої губи на гачок блешні, не обов'язково повинна бути рухливою. Навпаки, чим вона спокійніша, тим менше зачепів. Окунь прекрасно бачить, що відбувається навколо нього на глибині 1-1,5 метра. Тому приманку в міцних місцях не обов'язково опускати до дна, досить плавно грати нею впівводи.

Проблеми при ловлі на живця виникають в тому випадку, якщо паралельно з окунем активізуються інші хижаки, особливо великі. Терміново доводиться ставити більш товсту жилку, а при щучих хватках - ще й металевий повідець, що негативно позначається на клюванні окуня. Але чи не краще в таких ситуаціях відкласти в сторону вудку, зібрати спінінг і «розібратися» для початку з більш солідним хижаком?

Lusik

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com