Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Обробка трофеїв самця косулі
( 8 Votes )
Написав Ярослав Радевич Переглядів - 6131   
Вівторок, 01 липня 2014 12:35

ТрофеїДля досвідчених мисливців це досить звично, але для початківців складає певні труднощі. Починається процес обробки трофеїв самця косулі після відстрілу, правильним від’єднанням голови під час розробки туші звіра. Насамперед гострим ножем роз’єднуються зв’язки та м’язова тканина шиї над першим шийним хребцем. У давні часи робили це великим мисливським ножем для добивання звіра, відсікаючи як мечем. Звідси походить і стара назва – «відтинати». До речі, ця назва ще збереглася й сьогодні в мисливському лексиконі деяких країн Європи.


Перед термічною обробкою трофея ножем знімається шкіра голови, гострим кінцем ножа вичищається тканина під розетками рогів, зрізуються максимально по можливості м’які тканини з черепа. Нижню щелепу відділяють від черепа, роз’єднавши з обох боків жувальні м’язи та зв’язки, відтягуючи її назад і донизу, тобто максимально відкриваючи в жувальному суглобі. Якщо череп задумано зберігати цілим, то потрібно через вхідний спинномозковий отвір видалити весь мозок. Це легше зробити за допомогою кюретажної ложки та довгого гачка з дроту, зачіпляючи і витягуючи за мозкову оболонку. Якщо череп підлягає обрізанню, то це робиться також до відварювання, щоб пізніше не відламувалися частини кісток. Лінія обрізання повинна проходити по нижній третій очниць до шпіца носової кістки та по потиличній кістці на відстані 5см до середини уявно проведеної лінії між розеточними стовпчиками. Якщо ця відстань буде меншою, то цю помилку уже не можна буде виправити. Якщо ж буде більшою, то при оцінюванні трофея потрібно буде відняти певну кількість пунктів-балів. Закріпивши попередньо, череп обрізається гострою пилкою. Зараз в продажу є пилки суто для обрізання трофеїв разом з підставкою, яка дає можливість надійно зафіксувати череп і вибрати правильний кут та лінію обрізання. Дрібні дефекти по лінії обрізання та незначні неточності можна пізніше виправити на точильному камені чи диску. Далі трофей кладуть на дві доби в холодну воду. 


Відварювання проводиться в глибокій посудині, зафіксувавши тримачем роги на краю цієї посудини і заливши водою до нижнього краю розеток. Для відварювання від моменту закипання води достатньо 20-25 хв. Якщо час кипіння буде довшим, то кістки переварюються, розходяться пізніше по швах, обламуються, особливо носові. Якщо перед відварюванням погано почистити череп від жиру, мозку, це стосується особливо випадків необрізаних черепів з верхньою щелепою, то розтоплений жир потрапляє в пори кісток і забарвлює їх в жовтуватий колір, який неможливо буде усунути відбілюванням. Після відварювання трофей старанно промивають в гарячій воді і занурюють пізніше в холодну воду для остигання. Залишки жиру тоді не розпливаються по кістках, а збираються. Після остигання череп остаточно дочищають, видаляють хрящі з носової порожнини, залишки шкіри та шерсті між розетками і промивають теплою водою з додаванням соди або прального порошку з подальшим промиванням під проточною водою. Якщо все правильно зробити, то після просушування череп вже буде мати світлий колір слонової кістки і його не потрібно буде особливо відбілювати.


Для відбілювання череп обкладають навколо тонким шаром вати, змоченої розчином пергідролю, обвивають поліетиленовою плівкою чи кладуть в такий пакет та, зав’язавши під розетками, залишають на добу. Слід обережно працювати з пергідролем, щоб не потрапив на руки чи в очі та запобігати попаданню на самі штанги рогів і розеток, щоб не змінити їх колір. Далі слід старанно промити трофей під проточною водою. Після просушування трофей можна кріпити на трофейну підставку.


Для оцінки трофея за міжнародною таблицею проводяться відповідні виміри та огляд. Кожен трофей повинен оцінюватися індивідуально і з особливою точністю підрахунків. Адже він для мисливця є незабутнім, несе в собі чимало спогадів, переживань та вражень. Оглядаючи кожен зі своїх трофеїв, у мисливця відразу «прокручуються» в голові своєрідні спогади про те, як був добутий цей трофей, особливі моменти, пов’язані з полюванням і т. д. Ось чому кожен з таких трофеїв для мисливця є цінністю незалежно від пунктів-балів, які вони отримали. Нерідко трофей, який за оцінюванням далеко відстає від бронзової медалі, але через особливі враження при його добуванні, може бути для мисливця ціннішим ніж той, що тягне на золото чи срібло, але добутий без великих зусиль.


Крім цього, оцінка трофеїв косулі створює можливість порівняти в загальній сукупності всіх добутих трофеїв в угідді за поточний рік із такими статистичними даними за попередні роки. А це вже висвітлює загальну картину популяції косулі в цих угіддях, яку можна порівняти з даними інших мисливських угідь. За цими оцінюваннями можна в подальшому робити висновки про величину популяції, якість кормової бази, навички розпізнавання та підготовку мисливців.


Перші пропозиції щодо оцінки рогів косулі були запропоновані ще Бігером (Bieger) в 1927р., які вдосконалювалися в подальших виставках трофеїв і отримали міжнародне визнання. На виставках мисливських трофеїв в Берліні 1937р. та Дюссельдорфі 1954р. оцінки трофеїв самця косулі не особливо відрізнялися між собою. А ось теперішнє оцінювання значно відрізняється від берлінського. 


Даний опис стосується тільки європейської косулі.


Виміри проводять за такими параметрами.

1. Довжини рогів


Вимірюється довжина кожної штанги рога по його зовнішній поверхні від шпіца середнього відростка до нижньої зовнішньої поверхні розетки з точністю до 0,1см. Середню довжину обох рогів множать на 0,5 і отримують бали. Виміри потрібно робити гнучкою вимірювальною стрічкою або шнуром. Стрічка повинна слідувати всім згинам рога, але не втискатися в кут між штангою рога і зовнішньою поверхнею розетки.


2. Маса сухих рогів


Роги природньо просушені на повітрі зважують з точністю до 1г. Цей результат множать на 0,1 і отримують бали. Якщо роги не обрізані по середині очниць до верхівки носової кістки, то залежно від величини черепа знімають від 65 до 90г. Якщо роги були обрізані закоротко, наприклад відсутня носова частина кісток, то до ваги додають до 10г. При дуже низько зрізаному черепі можна додати і 20г. Трофей при зважуванні має мати не менше трьох місяців від часу відстрілу. Якщо трофей має менше часу, можуть відняти до 10% його ваги.


3.Об'єм рогів


Витіснення води в см кубічних при зануренні рогів. Занурюють роги до розеток. Вимірюється з точністю до 1 см куб. Цю величину множать на 0,3 і отримують бали. Вимірюють на гідростатичній вазі. Якщо при оцінці рогів не розходиться в кілька балів для отримання медалі, то об'єм не вимірюють, а вираховують. Масу рогів, які мають час після відстрілу більше року, множать на 0,23 і отримують бали маси разом з об'ємом згідно з рішенням конференції СІС в Тегерані 1974р. Для рогів, які мають до одного року часу з моменту відстрілу, перемножується на 0,225.
Є й інший метод приблизного визначення об’єму рогів, довжина штанг яких нижча 20см. Для цього вимірюють окружність штанг обох рогів в мм нижче переднього відростку і об’єм обох штанг між заднім і переднім відростками. Знаходять середнє значення обох вимірів, додавши обидва результати і розділивши на 2. Отриманий результат ще раз ділимо на 2 і отримуємо величину об’єму рогів. Для рогів з довжиною штанг 20-25см беруться виміри обох штанг над розетками і під переднім відростком. Для рогів з довжиною штанг понад 25см береться тільки обхват над розетками. Наприклад, обхват однієї штанги 70мм, другої-75мм.Середнє значення буде 70+75 =145. Далі 145 ділити на 2 = 72,5. Поділивши цю величину на 2, отримуємо 36,25 бала за об’єм.


4. Колір


Світлий або штучно зафарбований - 0 балів.
Жовтий, світлокоричневий -1 бал.
Середньої інтенсивності коричневі -2 бали.
Темнокоричневі без блиску - 3 бали.
Темнокоричневі до чорного з блиском - 4 бали.


5. Перлистість


Гладкі - 0 балів.
Легка перлистість, рідко -1 бал.
Дрібна перлистість, яка не повністю вкриває ріг, - 2 бали.
Дрібна перлистість, яка повністю вкриває ріг, - 3 бали.
Груба перлистість по всьому рогові - 4 бали.


6. Оцінка розеток


Малі низькі без перлів - 0 балів.
Відносно більші розетки, але не перлисті - 2 бали.
Високі розетки з вираженою перлистістю та «вінком» - 3 бали.
Дуже виражені грубі розетки з грубою перлистістю та вираженим вінком - 4 бали.


7. Розлугість


Відстань з внутрішнього боку рогів між найвіддаленішими точками обох штанг по відношенню до середньої довжини рогів.
Нижче 30% і більше 75% - 0 балів.
Від 30% до 35% - 1 бал.
Від 35% до 40% - 2 бали.
Від 40% до 45% - 3 бали.
Від 45% до 75% - 4 бали.


8.Загостреність відростків


Тупі завкруглені відростки - 0 балів.
Невиразно гострі - 1 бал.
Гострі білі на верхівках з вираженим блиском - 2 бали.
Знімається від 0 до 5 балів за пошкоджені відростки, пористість рогів, відхилення від норм, несиметричність.
Якщо відростки односторонні, знімають 1 бал, зовсім короткі або відсутні - 2 бали.
Міжнародна формула оцінки рогів самця європейської косулі.


Виміри


1. Довжина штанг (сума довжин обох штанг поділена на 2) - множимо на 0,5.
2. Вага рогів в г - множимо на 0,1.
3. Об’єм рогів в см куб. - множимо на 0,3.
4.Розлогість 0 – 4 бали.


Додатки

А. Колір 0 - 4
Б. Перлистість 0 - 4
В. Розетки 0 - 4
Г. Кінці відростків 0 - 2
Д. Симетричність і розгалуженість 0 - 5
Мінуси(недоліки) 0 - 5


Кінцева сума балів (пунктів)


Загальна сума балів дає загальну оцінку трофея і відповідні медалі.
Золота - понад 130 балів.
Срібна - 115 до 129,9 бала.
Бронзова - 105 до 114,5 бала.


Наприклад, візьмемо роги, яким понад три місяці від моменту відстрілу.


1. Вимірюємо довжину обох штанг рогів і знаходимо середню висоту -
Вага рогів з верхньою щелепою – 
Через не обрізану верхню щелепу, але час після відстрілу більше року і череп добре підсох, віднімаємо 65г. Отримали чисту вагу. 

Якщо немає можливості виміряти об’єм рогів множимо масу на 0,23 і отримуємо бали за вагу і об’єм разом .
Розлогість – 

2. Додатки
а) колір – від світложовтого до темнокоричневого.
б) перлистість – майже відсутня до добре вираженої.
в) розетки-тонкі і малі в діаметрі до грубих та широких.
г) кінці відростків-гладкіта завкруглені до гострих, блискучих з білим відтінком.
д) форма - від нормально розложистих до нетипових ліроподібних, перешнурованих, яйцеподібних і т.д. 
Ці останні показники практично мінімально впливають на загальну величину оцінки трофея.

Ярослав Радевич

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com