Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Формування рогів самця косулі
( 5 Votes )
Написав Ярослав Радевич Переглядів - 6441   
Субота, 19 липня 2014 20:29

КосуляРозприділення циклу утворення рогів в самців косулі відбувається під дією гормонів протягом року і є досить складним.


Власне інсулінозалежний гормон є основною рушійною силою для росту рогів. Цей гормон виробляється в печінці і в самій зоні росту рогів. Гормон росту стимулює ріст зачатків рогів і в подальшому їх формуванні. При більшому продукувані іншого статевого гормону тестостерону, дія попереднього зменшується до припинення перед гоном. Зріст кількості тестостерону починається з травня місяця, що зупиняє дію гормону росту і формування рогів, та веде до їх очищення.


Пізніше восени спадання кількості тестостерону в крові після гону веде до скидання рогів, рушійною силою і продукуванні цих гормонів є тривалість світлового дня. Він дає власне сигнал на їх утворення.


На місці відмерлої кісткової тканини, розеток скинутих восени рогів, весною формуються нові розетки з штангами нових рогів, обтягнутих шкірою. Кісткова тканина рогів живиться кров'ю, це живлення продовжується після очищення рогів від шкіри, аж до їх скидання. Це відбувається через капіляри всередині рогів після того, як основні судини в шкірі припиняють живлення з очищенням рогів від шкіри.


Після скидання рогів на місці розеток утворюються кров'яні подушки, які і ізолюють тканини під низом від імовірних інфекцій. Під ними виростають зачатки майбутніх рогів. Остеокласти, кісткові клітини, які розріджують кісткову тканину і сприяють відпаданню рогів, з кожним роком розріджуючи зменшують висоту розеточного стовпчика – виріст кістковий від черепа до нижнього краю розеток. Тому чим старіший самець, тим коротший буде розеточний стовпчик.


З утворенням нових зачатків відповідно припиняється дія остеокласів. З кров'ю з головних судин шийної артерії по сонних та лобній гілці доходять поживні речовини і мінерали до зачатка нових рогів. Ці судини кільцеподібно закінчуються навколо зачатку рогів. Гілки їх проходять через заглибини в новій розетці рогів до штанги рогів під шкірою і живлять її. До двадцяти судин постачають кров до штанг рогів під шкірою. Кров'яні судини дрібніші створюють і густу сітку в середині штанг рогів. Спочатку утворюється на розетних хрящоподібні частини штанг. М'які при їх стисканні. В цей період часто бувають травмування рогів і пізніші їх дефекти. Пізніше і ці хрящеві клітини відкладається фосфат кальцію, який надає твердості тканині. Це веде до заміни хрящової тканини кістковою. Цей процес проходить знизу до верху. Тому шпіци штанг ще довго залишаються не сформовані і частіше піддаються пошкодженням.


Формування перлів як на штангах так і на розетках відбуваються після сформованої довжини рогів. Кровоносні судини наче вмуровуються між них. Місця проходження грубших судин можна пізніше бачити по бороздях вздовж штанги рогів поміж перлами.


Судини з формуванням перлів все більше звужуються і перетискаються. Штанги рогів складаються не з однорідної кісткової тканини, як оболонку. Тому роги міцні і стабільні. Залишена від кровопостачання і живлення шкіри на нових рогах відмирає і сохне. Пізніше очищається самим самцем до кущів, дерев, трави. Вже сформовані і очищені роги отримують пізніше свій колір та інтенсивність забарвлення.

 

Для успішного розвитку косулі та добрий фізичний стан річних самців вирішальну роль має кормова база угіддя, якість підгодівлі та правильність ведення відстрілу. Від цих показників залежить і щільність косулі в мисливських господарствах. Міцні та фізично здорові річняки свідчать про те,що в угіддях правильно ведеться господарство. Річних самців слід розглядати не лише як майбутніх носіїв капітальних трофеїв, а й як творців майбутнього покоління косулі в угідді. Як правило, вважається, що перші роги дорослого річного козла, які вищі за висоти вух, мають добру перспективу для майбутнього розвитку маси рогів та ваги тіла,хоча часом це не завжди так буває. Варто зазначити, що на подальший розвиток самців впливають як різні об'єктивні, так і суб'єктивні фактори.


Розглянемо самців косулі ще з перших місяців життя. Вже в 3-4 місячному віці козенята косулі можна розрізнити на відстані за статтю. Самці дещо більші тушею за самок, відрізняються і окрасом. У той же час за статевими органами на відстані у такому віці їх ще важко відрізнити. Але можна за звичками – козенята-самочки мочаться подібно до дорослих особин, присівши на задні ноги. Самці-козенята на той час за поведінкою більш активніші і агресивніші за самок. З серпня місяця в самців-козенят уже на черепі утворюються підвищення чи потовщення для перших рогів, що відрізняються за кольором від окраси тіла. З кожним місяцем вони стають все помітнішими. У вересні за допомогою бінокля можна чітко визначити серед козенят косулі - де самка чи самець. У козенят, фізичний розвиток яких відбувається повільніше, цього не спостерігається. На початку жовтня після першої ліньки стає чітко видно, де серед козенят самка за ниркоподібною світлою плямою окрасу ззаду-«дзеркалом». Проглядається і статевий орган. В самців – серцеподібна світла пляма ззаду і під животом в ділянці статевого органу накопичення довшої шерсті – «пензель», горбики перших рогів. У добре розвинутих козенят вони уже товщиною великого пальця руки і висотою до 3 см. Перші роги у козеняти виростають у вигляді потовщень, шпіців, навіть вилок, проте всі вони відрізняються від наступних дорослих рогів відсутністю розетки. Перші роги швидко губляться, звільняючи місце для весняного розвитку перших дорослих рогів річного козла. А це вже дає можливість отримати інформацію про генетичний склад популяції косулі в угідді, якість вигодовування та склад мінералів в кормах, фізичний стан матері. Наприклад, пізньонароджені козенята або від старих самок будуть погано розвиватися. Про стан популяції в цілому буде говорити і статистика ваги туш відстріляних річних самців.


Із спостережень за загальним розвитком косулі в західних країнах видно, що в деяких угіддях з дуже високою щільністю косулі 50 на 100 га були низькими і вага туші відстріляних особин, і маса рогів. Натомість в угіддях України з відносно низькою щільністю косулі спостерігалась вища вага туші звіра та кращий ваговий та якісний стан рогів. Приміром, малі «кнопчасті» роги в річних самців майже не спостерігаються.


На розвиток молодняка впливає достатність та якість кормів, тривалість вигодовування молоком матері та його якісний склад, відсутність хвороб, погодні умов і т.д. Річняки зі слабким розвитком не лише носять слабкі роги-«кнопочці», шпіци, вилки, але й різняться меншою вагою. В середньому їх вага становить 7-8кг. В особин з добрим розвитком вага сягає 14-16кг.


За спостереженнями в угіддях західних країн (Німеччина, Австрія) дійшли висновку, що річні самці з «кнопчатими» рогами не дадуть в майбутньому і середньої цінності трофеїв. А ось в річних самців з короткими шпіцами з часом на таке можливо сподіватися Хоча, наприклад, Elssman (1971) в маркованого козеням самця косулі, позначка була зроблена в місячному віці на вухо і давала можливість чітко відрізняти від інших особин, у віці 1рік спостерігав «кнопчаті» роги, а наступного року він мав шістки – по три відростки на штанзі, на третій рік цей самець носив неповні вісімки висотою 22-24см. Наступного четвертого року він мав знову шістки роги коротші ніж попередні, але товщі. З такими рогами був відстріляний у віці 8 років за 800м від місця народження і маркування з вагою тіла 16,5кг без нутрощів. Подібні спостереження подають також в своїх працях Rieger, Herzog Albrecht.


Зовнішній вигляд не завжди вказує на вік особини. У жодній іншій віковій категорії немає такої варіації маси тіла та зовнішнього виду рогів, як в річних самців. Як описує Osgyan, в Німеччині був відстріляний козел вагою тіла 21кг і рогами без верхньої щелепи обрізаними вагою 310г. Зовнішньо був міцної статури, з короткою і грубою шиєю, що говорило про старшого віку самця. Після відстрілу і підрахунку по зубах з'ясувалося, що це був річняк. Як правило, молоді самці на зовнішній вигляд мають тонку довгу шию, витончені ноги, вигнутий хребет, білу пляму над чорною мордою, що впадає у вічі, дещо видовжену морду, темну маску голови.


Річних самців з міцною статурою тіла, добрим фізичним розвитком, активних і з відносно масивними рогами потрібно безумовно залишити для розвитку популяції косулі. Особливо треба слідкувати, щоб вони не потрапили випадково під відстріл. Слід зазначити що в угіддях, де працюють випадкові люди, непрофесійні єгеря, проводяться загонні полювання і хаотичний відстріл, не має майбутнього популяція косулі. Зрештою, як і самі угіддя.


Ярослав Радевич

 

-----

Каждый охотник больше всего желает чтобы охота была результативной. При охоте на пернатую есть один способ гораздо повысить шансы на удачу - использовать чучела на утку. Качественные профиля обязательно привлекут птицу, и Вы неотменно будете з добычей.

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com