Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Гриби - господарі природи ?
( 4 Votes )
Написав Світ біології Переглядів - 3935   
Вівторок, 22 липня 2014 11:20

Гриби - господарі природи?Для біологів життя цих організмів як і раніше таїть масу загадок.


Що таке гриби? Вони поєднують в собі якості рослин і тварин, перетворюють комах в «зомбі» і впливають на мозок людини. Без грибів не може існувати більшість світових екосистем. Деякі вчені вважають, що ці мікроорганізми володіють розумом. Але чи так це насправді?


Гриби стали одними з перших живих організмів, які з'явилися на нашій планеті. Вони пережили всі катаклізми Землі і зуміли вижити в умовах екстремальних температур і радіації. Гриби не відносяться ні до рослин, ні до тварин, але при цьому поєднують в собі якості і тих, і інших. Наука досі не вивчила ці організми до кінця, і багато вчених вважають, що гриби мають розум - інакше деякі особливості їх «поведінки» просто не піддаються поясненню. Наприкінці XX століття вчені виділили гриби в окреме царство (раніше вони відносилися до рослин).


Невидимий світ


Симпатичні підберезники і підосинники з яскравими капелюшками є лише верхівкою «айсберга». Під землею розташовується грибниця (міцелій по-науковому) - густа мережа тонких ниток, яка може сягати на відстань до 35 км. Саме вона і складає основний організм гриба, в той час як відросток, що знаходиться на поверхні, необхідний тільки для поширення спор. Всі павутинки міцелію незалежні один від одного, і якщо одна з них з якоїсь причини гине, то на її місці відразу з'являється нова. Вченим вдалося довести, що різні частини грибниці можуть обмінюватися інформацією одна з одною. Але найдивніше те, що зовні устрій міцелію повністю відповідає графічному зображенню мережі Інтернет.


Відомий міколог Пол Стемец (мікологія - наука, що вивчає гриби) навіть висунув зухвале припущення, що «базова модель інтернету існувала в усі часи, тільки ховалася вона в землі».


Колективний розум?


У 90-х роках минулого століття ідея про колективний розум грибів почала все частіше викликати інтерес у дослідників. А через 10 років - у 2000 році - були проведені експерименти, результат яких потряс наукове співтовариство.


Японський біолог і фізик Тошіюкі Нікагакі організував серію цікавих дослідів. Взявши лабіринт, за допомогою якого перевіряється пам'ять і інтелект лабораторних щурів, він біля одного входу поклав жовтий пліснявий гриб, а біля виходу - шматочок цукру. Physarumpolycephalum (наукова назва гриба), точно ведений ароматом «солоденького», моментально випустив нитки в пошуках їжі. На всіх розгалуженнях лабіринту нитки роздвоювалися. Як тільки одна з них потрапляла в глухий кут, вона розгорталася і далі безпомилково слідувала по «маршруту» більш успішного паростка. До кінця дня гриб дістався до цукру.

 

На наступному етапі експерименту вчений взяв відросток Physarumpolycephalum (того ж самого, який брав участь у першому досвіді) і помістив його біля входу в ідентичний лабіринт. Близько виходу розташували цукор. На цей раз гриб випустив всього 2 нитки - одна моментально знайшла вірний шлях до ласого шматочка ... а друга піднялася на «стелю» лабіринту і дісталася до цукру безпосередньо!


У своєму третьому експерименті Тошіюкі Нікагакі поклав гриб на об'ємну карту Японії - на те місце, де був позначений Токіо. Далі дослідник розклав шматочки продуктів на точки, що відповідають основним містам країни. Те, що відбулося далі, не піддавалося ніяким поясненням - коли гриб пустив нитки до їжі, то його павутинка практично з 100 відсотковою точністю повторила карту залізниць Японії. Тобто цей невивчений організм за кілька годин проробив ту ж роботу, якої десятиліттями займалися професійні інженери у сфері прокладання доріг!


У владі грибів


Одного разу вчені помітили, що мурашки сімейства Megaloponerafoetens часом вибирають собі дуже дивну долю - вони забираються на верхівку дерева і буквально розбивають голову об його кору. Причиною цього масового суїциду, як це не дивно, стали гриби. А якщо конкретно, Ophiocordycepsunilateralis - гриба, прозваного вченими «зомбі». Його частинки разом з їжею потрапляють в травну систему мурашки і в прямому сенсі опановують її мозком. Мураха відправляється в довгу дорогу (зазвичай мураха не долає таких відстаней), щоб знайти конкретну рослину в місці з конкретним рівнем вологості. Там комаха забирається на лист, що знаходиться строго від 30 до 50 сантиметрів від землі і, знесилена довгою дорогою і голодом, помирає. Через два тижні з його голови з'являється гриб, який поширює свої пори.


Ні для кого не секрет, що існують гриби, здатні впливати і на мозок людини. Скуштувавши їх, люди починають відчувати слухові і візуальні галюцинації, можуть впадати в паніку, відчай і страх.


Ми знаємо про них мало, а вони володіють знаннями, недоступними для нас.


За оцінками вчених, на планеті існує кілька мільйонів видів грибів, і більшість з них вивчені мало, або не вивчені взагалі. Ми досі не знаємо, чому одні гриби вибирають собі містечко близько пнів, а інші воліють рости тільки на болоті. Також залишається загадкою, від чого в рамках одного і того ж міцелію гриб може вирости на поверхні через 2 дні або через 20 років. Невідома й причина виникнення «відьміних кіл» - так у старину називали коло, по лінії якого завжди виростають гриби одного міцелію.


Зате в деяких областях ці організми володіють більшими «технологіями», ніж ми. Наприклад, два біолога з Єльського університету, побувавши в лісах Амазонки, виявили гриби, здатні розкладати пластик. Один з дослідників намагався вирощувати Pestalotiopsismicrospora в пластиковому стаканчику, поки той його не з'їв. І це при тому, що людство досі не винайшло технологій, здатних домогтися екологічно-чистої утилізації пластику.


А є й інші гриби - одні харчуються виключно забрудненими радіацією продуктами, а інші вміють розмножуватися і жити в космосі, де немає атмосфери і нічого живого.


Ми без них нікуди


В устрої нашої природи грибам відведена ключова роль - саме вони займаються розкладанням біомаси (мертвих рослин і тварин) і її переробкою в звичайний грунт. Гриби вступають в симбіоз з більшістю відомих рослин, наприклад береза і підберезник просто не можуть існувати окремо один від одного. Людина використовує гриби в багатьох цілях, починаючи від вживання в їжу і, закінчуючи медициною. Але в той же час саме ці організми найчастіше викликають захворювання в наших тілах. Чи може бути так, що не людина, а гриб є господарем природи?

 Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com